אתר זה עושה שימוש בעוגיות על מנת להבטיח לך את חוויית הגלישה הטובה ביותר.
אחרי חרם של עשור: ועד ראשי האוניברסיטאות צירף את אריאל לשורותיו אוניברסיטת אריאל | צילום: Ronel12345 (מתוך ויקיפדיה)

אחרי חרם של עשור: ועד ראשי האוניברסיטאות צירף את אריאל לשורותיו

הוועד התנגד להפיכת מכללת אריאל לאוניברסיטה ב-2012 ולהקמת פקולטה לרפואה במוסד ב-2018, וצירף אותה לשורותיו לאחר שקיבל ייעוץ משפטי שלא צפויה פגיעה בינלאומית באקדמיה הישראלית ובמענקי המחקר

19.06.2022, 18:31 | שחר אילן

עשר שנים לאחר שמכללת אריאל הפכה לאוניברסיטה החליט היום (א') ועד ראשי האוניברסיטאות על צירופה לשורותיו. בהודעת ור"ה (ועד ראשי האוניברסיטאות) נמסר שההודעה התקבלה "לאחר דיון בבקשה ובהסתמך על ייעוץ משפטי שניתן בסוגיה". ככל הידוע, הייעוץ היה בשל הסיכון לפגיעה במעמד האקדמיה הישראלית או במענקים שהיא מקבלת. הבדיקה התייחסה בייחוד למענקי הורייזן של האיחוד האירופי.

ור"ה התנגד להקמת האוניברסיטה, ולאחר מכן סירב לקבל אותה לשורותיו. בנוסף לכך התנגד להקמת פקולטה לרפואה באריאל ב-2018. בתגובה האשימו אנשי הימין, בראשות ראש הממשלה הנוכחי נפתלי בנט ושר החינוך לשעבר, את הוועד כי הוא קרטל.

סביר שלהכרה תרמה העובדה שיו"ר המל"ג, שרת החינוך יפעת שאשא ביטון, ויו"ר ועדת החינוך של הכנסת שרן השכל תמכו במהלך. שאשא ביטון הוציאה הודעה בה "בירכה את ועד ראשי האוניברסיטאות על המהלך המוצדק והחשוב. לאוניברסיטת אריאל חוקרים מצוינים והישגים אקדמיים מרשימים. מקומה בוור"ה בזכות גדולה, בדומה לשאר האוניברסיטאות". לדבריה, "זו תשובה מוחצת לכל אלה שקראו רק לפני מספר שבועות לחרם על האקדמיה, המסחר והחיים באריאל".

נשיא אוניברסיטת אריאל, פרופ' יהודה שינפלד, אמר שצירוף האוניברסיטה לוור"ה הוא "צעד גדול לאקדמיה וצעד נוסף לאחדות העם. ההחלטה היא הכרה בתרומתה המשמעותית של אוניברסיטת אריאל לאקדמיה ולמדע".

יו"ר ועדת החינוך, ח"כ שרן השכל, עמדה לקיים בוועדה דיון בנושא החרם ברביעי הקרוב. היא אמרה: "לא ייתכן שאנחנו נלחמים בחרמות בזירה הבינלאומית, ובסוף מגלים כי בתוך מדינת ישראל מתקיים חרם מוצהר נגד מוסדות ציוניים".

יו"ר התאחדות הסטודנטים הארצית אלחנן פלהיימר: "תיקון משמעותי נעשה".

תגיות