אתר זה עושה שימוש בעוגיות על מנת להבטיח לך את חוויית הגלישה הטובה ביותר.
החלטה היסטורית? סמוטריץ' הוא שר אוצר עם חלב על השפתיים שר האוצר בצלאל סמוטריץ' ומוצרי חלב. החלטה היסטורית למי? | צילומים: עמית שאבי, אוראל כהן

החלטה היסטורית? סמוטריץ' הוא שר אוצר עם חלב על השפתיים

שר האוצר בצלאל סמוטריץ' יצר מחסור על מדפי החלב, ואז הנחית פתרון שמאיים למוטט את הענף

16.07.2023, 06:30 | אמיר זיו

בצלאל "קיבלתי החלטה היסטורית" סמוטריץ' החליט להסיר את המכס על יבוא חלב לשלושה חודשים. אכן היסטוריה בהתהוות. ואנחנו חשבנו שהורדוס, קודמו במשרד, היה מגלומן.

סאגת יבוא החלב רק ממחישה עד כמה שר האוצר של מדינת ישראל הוא פופוליסט שטחי עם ביטחון עצמי בשמיים, שלא מתאים לנהל את המשק. ברשתות השיווק היה חסר חלב בקרטונים. למה? בין היתר כי לסמוטריץ' לא היה נוח עם עוד עליית מחירים במשמרת שלו, אז הוא הפר את ההסכם עם המחלבות ופרס לשלוש שנים את העלאת המחיר שהוסכם עליה. התוצאה היתה שלמחלבות לא היה תמריץ לייצר, ולציבור לא היה חלב.

נאמן לתפיסת העולם שלו, שלפיה הוא אולי חסר ידע אבל עדיין מבין טוב מכולם, סמוטריץ' מיהר לתקשורת: "לא ניתן לקבל מצב שבו אין חלב על המדפים", הכריז, והודיע שהחליט "על ביטול המכס על חלב לשלושה חודשים", והבטיח ש"המהלך יחזיר את החלב למדפים בתוך ימים ספורים ויגרום להורדה מידית של המחירים". גם מי שחשב ששר האוצר הוא קוסם, לא האמין עד כמה: גם המון חלב על המדפים, גם מיידי־מיידי־מיידי, גם זול יותר.

השר פתח את הנושא להערות הציבור, ואלה אכן הגיעו. למשל ממשרד החקלאות, שעם הגורמים המקצועיים בו שכחו להתייעץ. לפי המשרד, תחזיקו חזק, בישראל כלל אין מחסור בחלב גולמי, אלא דווקא עודף. פשוט צריך לדאוג שלמחלבות יהיה משתלם להביא אותו לשוק – וסמוטריץ' פעל כאמור להפך. גם הרפתנים ומועצת החלב התנגדו, אבל זה לא עצר את השר יודע־כל, שבסוף השבוע חתם על הצו המבטל זמנית את המכס.

ספק גדול אם יש היתכנות של יבוא חלב לארץ, וספק גדול עוד יותר אם היבוא יוביל להורדת מחירים, בוודאי כשלא הוטל פיקוח על מחירי החלב מחו"ל. יבוא חלב הוא עסק מסובך. ההובלה הימית ממושכת ומקצרת את חיי המדף. דרישות הכשרות מחייבות היערכות מוקדמת והשקעה גדולה, כולל חלבנים ומשגיחי כשרות יהודים על אדמת פולין או טורקיה. וזה לא שחלב אירופי מקבלים בחינם. גם הוא יעלה כסף לרשת שתייבא אותו. אבל הפופוליזם הלוחמני של סמוטריץ' בכל פעם שמנופפים מולו ביוקר המחיה אינו קשוב לכל אלה.

משק החלב בארץ ראוי לחשיבה מחודשת, אולי למהפכה ממש, אבל היא צריכה לשמור על הביטחון התזונתי של אזרחי ישראל ולשמר את שרשרת הגידול, הייצור והשיווק של מוצר כל כך בסיסי. אף אחד לא רוצה להישאר עם משק שתלוי רק בייצור בחו"ל. רק ששינוי כזה דורש ממש לעבוד בו. לשבת עם אנשי מקצוע, לשמוע פעילים בענף, לאסוף נתוני אמת, אולי אפילו לכבד הסכמים שהממשלה הקודמת חתמה עליהם, נועז ככל שזה יישמע.

במקום זה קיבלנו שר אוצר שזיהה בעיה שספק אם בכלל קיימת ומיהר לשלוף פתרון קשה ליישום. אפשר לחשוד שהמטרה הלא מדוברת היא שבירה של הענף, כמהלך לכפייה אגרסיבית של תנאים חדשים. ובלשבור ולמחוק הוא דווקא חושב שהוא מבין.

תגיות