אתר זה עושה שימוש בעוגיות על מנת להבטיח לך את חוויית הגלישה הטובה ביותר.
גולדקנופף או גולדפינגר רוני מזרחי 2022 | צילום: מנחם עוז

גולדקנופף או גולדפינגר

האם אצבע הזהב של גולדפינגר המיתולוגי תדביק את כפתור הזהב של גולדקנופף?

22.12.2022, 14:18 | רוני מזרחי, בשיתוף dun's 100

בשנת 1964 יצא לאקרנים סרט הנחשב על ידי רבים לטוב שבסרטי ג'ימס בונד, גולדפינגר, המבוסס על דמותו של נבל גאון השואף להגדיל את הזהב שברשותו, באמצעות השתלטות על עתודות הזהב של העולם.

נזכרתי בסרט מיתולוגי זה במהלך הימים האחרונים על מינויו של איש העסקים ומנהיג יהדות התורה יצחק גולדקנופף לתפקידי שר הבינוי והשיכון. ואם פירוש המילה גולדפינגר הינה "אצבע הזהב" הרי שגולדקרנופף פירושה בגרמנית "כפתור הזהב".

באופן מטאפורי, גולדקנופף, אתה מקבל הזדמנות פז להבריא את שוק הדיור להפוך אותו מברווז צולע לזהב של ממש. ברצותו ילחץ על הכפתור ויצליח. הכדור בידיו. הוא חייב לעשות זאת כאן ועכשיו, אחרת, חלילה, הזהב יהפוך לכישלון מפואר.

העובדה שלא מכבר ציינת ש"אינך יודע על משבר בשוק הדיור", מעידה לצערי ספק על בורות, ספק תמימות ואמונה שהמשבר בשוק הדיור ייפתר מאליו בהנפת אצבע, בדיוק כמו שקרה אצל גולדפינגר. ובכן, זה ממש לא. ברצ"ב כה עצות והמלצות שבוודאי יועילו לך בראשית הדרך:

ראשית דבר, המלצתי החמה לך, כנשיא לשכת הקבלנים, וכמי שעוסק בענף זה חמישה עשורים תמימים:

אנא, אל תהיה שר שיכון סקטוריאלי, דוגמת שורת שרי השיכון שהיו לפנייך, אריאל אטיאס, משה כחלון (כשר על), אורי אריאל, יעקב ליצמן וזאב אלקין. אם חלילה, תתפתה לכך, תהיה שם נוסף בשורת הכישלונות שהובילו שר השיכון הקודמים את השוק מדחי אל דחי.

שנית, תחשוב מחוץ לקופסה ואל תלך אל פתרונות שלא הצליחו דוגמת מחיר למשתכן, מחיר מטרה ודירה בהנחה. פתרונות אלה, גולדקונפף, לא רק שלא פתרו דבר וחצי דבר, הם גרמו לנזק אדיר לשוק הדיור, יצרו מצב אבסורדי של מחסור כבד בהיצע בשוק החופשי ותדלקו את רמות המחירים כהנה וכהנה, בזמן שמחיר למשתכן, מחיר מטרה ודירה בהנחה רדפו אחרי מחיר השוק החופשי ללא הפסקה וללא הועיל.

רוני מזרחי 2022, צילום: מנחם עוז רוני מזרחי 2022 | צילום: מנחם עוז רוני מזרחי 2022, צילום: מנחם עוז


שלישית, במקום זאת, נסה להיות יצירתי ולהתניע את השוק כולו. למשל, למה שלא תנסה את הפתרון שאנחנו, לשכת הקבלנים, מציעים זה שלוש שנים, להגדיל אוטומטית את אחוזים הבנייה בכל פרויקט(שבס כחלון) כ-30 אחוזים, כשמתוך זה 20 אחוזים יוקצו לדיור מוזל לזכאים ועוד 10 אחוזים לשכירות מסובסדת לטווח הארוך לזכאים?

רביעית, כאיש דעתן ואמיץ, אל תעשה את הטעות של קודמייך ותיתן לרשות מקרקעי ישראל, להלן רמ"י, להשתולל עם מחירי הקרקע. חשוב איך לשנות את שיטת המכרזים, ובמקום השיטה הקיימת בה היזם שמציע את המחיר הגבוה ביותר זוכה במכרז, מה שכמובן מתדלק הן את מחירי הקרקע ובדיעבד גם את מחירי הדיור, תחליט, למשל, במי שמציע את ההצעה השלישית הוא יזכה. שינוי זה לבדו, גולדקנופף, יעצור את ההשתוללות במחירי הקרקע.

חמישית, שנה מייד את המצב בו תמ"א 38 בפרט וההתחדשות העירונית בכלל נכנסו למבוי סתום, זאת עקב "רכבת ההרים" שאפיינה את קבלת ההחלטות בנושא זה במשלך השנים האחרונות. במקום הגמגום ובמקום הפינג פונג בקבלת ההחלטות, קבע מסמרות לגבי לוחות זמנים בתהליך קבלת היתרים, הגדל זכויות לקבלנים והכי חשוב, אל תחשוש להכניס את היד עמוק לכיס ולתקצב עבור הרשויות המקומיות תשתיות משלימות ותקציבים נוספים שיעודדו אותן לבנות הרבה יותר בנייה למגורים. כידוע לך קופת המדינה עמוסה בכסף ציבורי לעייפה.

שישית, תן רוח גבית לנו הקבלנים ולכל העוסקים בענף הנדל"ן. ברגע שתעשה זאת, כפי שעשה אריק שרון בשנות ה-90 של המאה שעברה כשנתן בטחונות לקבלנים מראש על כל פרויקט ופרויקט. אווירת הנכאים שפשטה על השוק תהפוך מחדש לאנרגיה חיובית, כשהשוק כולו יהפוך מחדש לקטר המוביל של כלכלת מדינת ישראל. וכן תן מענקים ותמריצים לקבלנים לבנות ובמיוחד לאלה המסיימים בנייה תוך 24 - 36 חודשים.

השר גולדקנופף, אלה כמובן רק ראשי פרקים לעוד כהנה וכהנה עצות שאשמח בהמשך לייעץ, כמי שכאמור, עוסק בענף זה שישה עשורים וחרד מן הבאות. בשם חברי לשכת הקבלנים ברצוני לברך אותך על התפקיד החדש, ומי ייתן שבבוא הים תיזכר כ"כפתור הזהב" ששחרר את שוק הדיור מתוך המלכוד בו הוא שרוי כיום. בהצלחה כבוד הרב .

* כותב המאמר רוני מזרחי הוא נשיא לשכת הקבלנים ובעלי קבוצת "מזרחי ובניו"

d&b – לדעת להחליט


תגיות