אתר זה עושה שימוש בעוגיות על מנת להבטיח לך את חוויית הגלישה הטובה ביותר.
להשמנה גורמים רבים והטיפול המיטבי הוא רב תחומי ד"ר אסנת רזיאל, כירורגית בריאטרית, ומנהלת אסיא בריאטריק | טאלו לורן

להשמנה גורמים רבים והטיפול המיטבי הוא רב תחומי

ישנן סיבות רבות ומגוונות להשמנה, ולכן, הדרך להרזיה מורכבת גם היא ממספר פתרונות. ד"ר אסנת רזיאל, כירורגית בריאטרית, ומנהלת אסיא בריאטריק – מרכז רב תחומי לטיפול בהשמנה, מציגה את מגוון המחלות הנילוות להשמנה ואת דרכי הטיפול המגוונות, הנותנות מענה רב תחומי לאתגר המשקל.

09.05.2023, 11:43 | בשיתוף Duns Medical

עליה במשקל גורמת למגוון תחלואות נילוות ובכללן: סוכרת, יתר לחץ דם, עודף שומנים בדם, תשניק נשימה בשינה, בעיות בפוריות, כאבי גב ומפרקים, מחלות אוטואימוניות שונות ואפילו עליה בשכיחות סרטן. לפיכך, הרפואה המודרנית ממליצה לשמור על משקל תקין. אולם, כולנו מכירים את הקושי הרב, הכרוך בירידה במשקל ובשימור המשקל לטווח הארוך.

רבים מאיתנו ניסו בחייהם שינויי תזונה ודיאטות מסוגים שונים: תזונה ים תיכונית, אטקינס, דש, תזונה קטוגנית, דיאטת פליאו, תזונה דלת פחמימות, תזונה ללא גלוטן וסוכר, צמחונות, טבעונות ועוד. בתקופות הדיאטה גם עסקנו במגוון סוגים של פעילות גופנית, אך כנראה שאין די בכך כדי להצליח לרדת במשקל ולשמרו. "במשך שנים רבות אנשים התמקדו בתזונה נכונה וביצוע פעילות ספורטיבית כפתרונות העיקריים המובילים לאורח חיים בריא והרזיה. היום כבר מובן, שיש צורך במרכיבים נוספים כדי להצליח להפחית במשקל ולשמרו לאורך זמן, ואלו כוללים שינה טובה ושימוש בטכניקות להפגת מתחים. אדם רגוע ובעל חוסן נפשי נוטה לשמור טוב יותר על אורח חיים בריא, על משקל תקין ועל בריאות מיטבית, גופנית ונפשית", מסבירה ד"ר אסנת רזיאל, כירורגית בריאטרית, מנהלת אסיא בריאטריק – מרכז לטיפול בהשמנת יתר, מבית אסיא מדיקל, אסותא רמת החייל, "מצבי השמנה נובעים ממגוון רב של סיבות ובכללן גורמים גנטיים, פסיכולוגיים ואף סיבות סביבתיות – כאשר אנחנו גרים ליד מאפיה לדוגמה, ועוברים לידה מידי יום, סביר שנתפתה ונאכל יותר מאפים, בעוד שאם אנחנו נחשפים בדרכנו לחנויות ירקות, ישנה סבירות גבוהה שנקנה יותר ירקות ופירות. ישנן סיבות תרבותיות להשמנה: ככל שנלך יותר למסעדות או נבלה עם חברים בארוחות, ישנה סבירות גבוהה יותר, שנאכל מעבר לרצוי ונבחר במאכלים פחות בריאים. קיימות תרופות שגורמות לנו לאכילת יתר, כמו סטרואידים, גלולות, ציפרלקס ותרופות פסיכיאטריות אחרות. ישנם שינויים הורמונליים הגורמים להשמנה, כמו תת פעילות בלוטת התריס או תקופת המעבר בנשים. יש כל כך הרבה סיבות להשמנה ולכן יש צורך בפתרון רב תחומי הנותן טיפול כוללני הוליסטי".

 ד"ר אסנת רזיאל, כירורגית בריאטרית, ומנהלת אסיא בריאטריק, טאלו לורן ד"ר אסנת רזיאל, כירורגית בריאטרית, ומנהלת אסיא בריאטריק | טאלו לורן  ד"ר אסנת רזיאל, כירורגית בריאטרית, ומנהלת אסיא בריאטריק, טאלו לורן

ד"ר רזיאל מביאה את תפיסת העולם שלה למרכז הרב תחומי שהיא מנהלת ב 18 השנים האחרונות באסותא רמת החייל. המרכז הרפואי כולל מגוון אנשי מקצוע מתחומים שונים: רופאים כירורגים בריאטריים, רופא גסטרו, רופאה פנימית, רופאים פלסטיקאים, דיאטניות ופסיכולוגית. המטופלים מופנים גם למגוון מטפלים ברפואה משלימה כגון: מטפלים בשיאצו, רפלקסולוגיה, דיקור, מיינדפולנס, טיפול בגישת המטאיזם, אימון הוליסטי, נטורופתיה וארומותרפיה. ובמקביל ישנה הפניה גם למגוון מאמני כושר גופני, יוגה, פילטיס ופעילויות גופניות מגוונות, "טיפול באנשים שחיים עם השמנה מערב מגוון מטפלים אשר עוטפים את המטופל ונותנים לו הכוונה לאורח חיים בריא ותמיכה מיטבית בשינוי. הטיפול הרפואי כולל ייעוץ והכוונה, שימוש בתרופות הרזיה, איזון סוכרת ואיזון הורמונלי וכן ניתוחים בריאטריים כמו מיני מעקף קיבה ושרוול קיבה במקרים של עודף משקל קיצוני. הדיאטניות מתאימות תזונה אישית לכל אחד בעוד הפסיכולוגית מלמדת טכניקות להפחתת מתחים ובניית חוסן נפשי. תמיכה רגשית בעזרת טיפולים הוליסטיים מאפשרת להסיר אמונות מגבילות, לזהות מנגנוני הגנה ילדיים שניתן לוותר עליהם, להתמיר רגשות נמוכים, לאזן צ'קרות, ללמוד לחיות בכאן ועכשיו, להתקרקע בצורות שונות ולא רק על ידי אוכל, ללמוד גמישות מחשבתית, לפתח חוסן נפשי, לסגור חורים אנרגטיים, לבנות גבולות גמישים, לשנות תדר, לחיות בתשוקה ויצירה ולהצליח לראות את החזון האישי. המטפלים ברפואה משלימה מסייעים מאד לאיזון הגופני והנפשי. במקביל, אימוני כושר מביאים לעליה במסת שריר, פיתוח סיבולת לב ריאה, גמישות, יציבה נכונה וגם תורמים לרוגע. במהלך השנים נבנתה קהילה תומכת שרובה ברשתות החברתיות, הרצאות, וובינרים, כתבות, ומפגשים שמייצרים תחושה של 'ביחד' ועוזרים בתהליכי ההרזיה".

השפעת ההורמונים על איכות החיים והמשקל

לדברי ד"ר רזיאל, אחד הכלים המשמעותיים במאבק בהשמנה הוא הבנה של השפעת ההורמונים על איכות החיים שלנו. "בשנים האחרונות למדנו שההורמונים מייצרים לא רק תחושה של רעב ושובע, אלא שהם גם אחראיים על היבטים נוספים רבים הקשורים לאיכות החיים שלנו. קיימים הורמונים שמעלים את מצב הרוח שלנו ומעניקים לנו תחושה של רגיעה, שלווה, התלהבות, אהבה, תשוקה, מוטיבציה והנעה לפעולה וכן תחושות נעימות בגוף". ד"ר רזיאל מציינת 4 הורמונים עיקריים: סרוטונין, דופמין, אוקסיטוצין, ואנדורפינים, "אנחנו יודעים שאם נעלה באופן מלאכותי את ההורמונים הללו, נוכל לייצר איכות חיים טובה יותר. למשל אפשר להעלות את רמת האוקסיטוצין על ידי מגע, יחסי מין, חיבוק ואפילו על ידי שיאצו. את האנדורפינים אפשר להעלות על ידי פעילות גופנית. אנשים שעושים ספורט באופן שגרתי מרגישים לאחר ההתעמלות התרוממות רוח ופחות כאבים וזה בגלל שחרור האנדורפינים. גם על הדופמין ניתן להשפיע. הדופמין עולה כשאנחנו מקבלים מחמאה, כשמישהו אומר משהו טוב על משהו שעשינו, אפילו כשנותנים לנו הרבה לייקים על פוסט בפייסבוק. לילדים ניתן להעלות אותו על ידי תמיכה, חיזוקים חיוביים, מה שמעניק להם תחושה של מסוגלות וחוסן. הורמון טוב נוסף הינו הסרוטונין שיכול לעלות בגוף בעקבות אוכל, למשל, שוקולד. אוכל גורם לנו לאיזו שהיא הרגשה של נחמה, תחושה נעימה, שלווה וכדומה. הרבה מאוד תרופות שמיועדות לטיפול בחרדה או דיכאון מבוססות על העלאת רמה של סרוטונין ונותנות תחושה של רגיעה לדוגמה ציפרלקס. מול ארבעת ההורמונים הטובים הללו עומד מנגד הקורטיזול ש'מדליק את האש', מעלה את המתח ואת הכוננות, זהו הורמון שמחרב ברגע את כל התחושות הנעימות, הרגיעה והאהבה. הקורטיזול מופרש במצבי לחץ ולאורך זמן יכול לגרום לאכילת יתר, להשמנה, לעליית רמת סוכר ואינסולין בדם ולצבירת שומן בטני. בסופו של דבר חשוב מאוד להעלות את ההורמונים שמייצרים אפקט חיובי על הגוף ולמתן את אלמנט הלחץ וניתן לעשות זאת ידי מגוון פעילויות כמו עיסוי, שיאצו, פעילות גופנית, יוגה, טייצ'י, צ'יקונג, הליכה יחפים בחוף הים, טיולים בחיק הטבע, מוסיקה וחופשות".

ניתוח או טיפול תרופתי?

לצד הטיפול ההוליסטי, וכחלק ממנו, קיימות האפשרויות של טיפול תרופתי או ניתוח כדי לסייע בהרזיה. לדברי ד"ר רזיאל, נכון להיום ישנן תרופות חדישות המסייעות להרזיה המבוססות על תרופות שהיו מיועדות מלכתחילה למאבק במחלת הסוכרת, "כשאני מנתחת ניתוחים להרזיה אני רואה שאוכלוסייה גדולה סובלת מהשמנה וסוכרת במקביל, או ממצב של טרום סוכרת. כשאנחנו אוכלים הרבה סוכר ופחמימות, רמת הסוכר בדם עולה, ואז עולה גם רמת האינסולין, עד שנוצר מצב שהגוף מפתח עמידות לאינסולין. 90% מהאנשים שמוגדרים כמאוד שמנים יפתחו סוכרת במוקדם או מאוחר. וגם הפוך, הרבה מהסוכרתיים נמצאים בעודף משקל. בעידן המודרני אנשים צורכים 80 קילו סוכר בשנה וזה מעמיס יותר מדי סוכר על הגוף שלנו עד שהוא לא מסוגל לעכל אותו. כתוצאה מכך הלבלב שלנו מפריש הרבה אינסולין, הרקמות מפסיקות להגיב אליו ונוצרת סוכרת. התרופות להרזיה מגבירות את ההשפעה של האינסולין והן מחקות את הפעולה של הורמון השובע GLP1, אשר מופרש במעי ונותן לנו תחושה של שובע והפחתת הרעב. כתוצאה מכך רמת הסוכר מתאזנת ובמקביל המטופל מרגיש שבע יותר ופחות חושב על אוכל, מה שמביא להפחתה בכמות המזון וירידה במשקל".

הטיפול התרופתי נותן מענה למגוון אנשים החיים עם השמנה ושלא עומדים בקריטריונים לביצוע של ניתוח בריאטרי, ומתאים גם לאנשים שמעדיפים לפני הניתוח לנסות לפתור את עודף המשקל באמצעות טיפול תרופתי, או לרדת חלקית במשקל כדי להגיע בתנאים טובים יותר לניתוח.

הטיפול הניתוחי בעזרת ניתוח בריאטרי להרזיה מיועד לאנשים עם השמנה קיצונית שכשלו בניסיונות ירידה במשקל בדרכים אחרות. הניתוחים הנפוצים ביותר הינם ניתוחי מיני מעקף קיבה וניתוחי שרוול קיבה. הניתוח הבריאטרי גורם לירידה במשקל במספר דרכים. נפח הקיבה קטן וכך קטן גם נפח הארוחות באופן משמעותי, הקיבה נמתחת מהר יותר ומשדרת למוח תחושה מהירה של שובע. קיימת ירידה של הורמון הרעב גרלין, כתוצאה מכך שהאוכל לא מגיע לאזור הפונדוס של הקיבה, אשר אחראי להפרשת הורמון הרעב גרלין. בנוסף, ישנה במקביל גם עליה של הורמוני שובע שמופרשים במעי הדק GLP1 וגם PYY מאחר והאוכל מגיע אליהם מהר יותר ולא מפורק.

לדברי ד"ר רזיאל, הניתוח גורם לשיפור רב בבריאות ובאיכות החיים, "במקביל לירידה המשמעותית במשקל, לניתוחים הבריאטרים יש המון יתרונות נוספים. הם נותנים תחושה של שובע, מגבילים את נפח הארוחות, עוזרים לשנות את הרגלי האכילה, מסייעים להתמודד עם מחלות נילוות להשמנה, עד כדי ריפוי של חלקן. לאחר הניתוח אנחנו רואים שיפור ונסיגה במחלות רבות, כגון: סוכרת, יתר לחץ דם, עודף שומנים בדם, תשניק נשימה בשינה, כבד שומני, וגם כאבים בשלד ובשרירים", מסבירה ד"ר רזיאל, "נשים שעברו ניתוחים בריאטריים פוריות יותר, נכנסות להריון יותר בקלות, ההיריון יותר בטיחותי אצלן וכך גם תהליך הלידה. גם הפוריות של הגברים עולה ובסופו של דבר יש שיפור באיכות החיים, הפחתה של תמותה מוקדמת והעלאה של תוחלת החיים". לדברי ד"ר רזיאל, גם לאחר ניתוחים בריאטריים, המטופלים נעזרים בטיפול רב תחומי כדי לשמר את המשקל הנמוך, "בשנים האחרונות אני עוזרת לאנשים, שעברו ניתוח בריאטרי בעבר ועם השנים עלו חלקית במשקל, על ידי שימוש בתרופה להרזיה שמחזירה את התחושה של השובע. מטופלים יודעים להגיד שכל מה שהם למדו מהדיאטניות כל החיים מגיע סוף סוף ליישום בזכות החזרה של תחושת השובע".

חשוב לפתח ציפיות ריאליות

ד"ר רזיאל תומכת בהפחתת משקל הן להקלה באיכות החיים והן לשיפור מחלות נילוות להשמנה, אך מבקשת לבצע את ההרזיה באופן מפוקח וריאלי, "חשוב שתהליך ההרזיה לא יהפוך לתהליך בו אנשים סובלים. בסופו של דבר הציפיות של כל אדם צריכות להיות ריאליות, כמו שאנחנו לא יכולים בגיל 60 לחזור להיות בני 20, כך גם גופנו משתנה עם השנים. אפשר להגיע למצב ביניים שבו נהיה בטוב. לפעמים המרוץ לרזון מביא לסבל כי לא מגיעים ליעד הרצוי, שהוא בכלל בלתי אפשרי.

צריך ליצור שאיפות ריאליות ולהיעזר באנשי מקצוע שמיומנים בתחום זה, גם מבחינה פיזיולוגית, וגם ברמה הרגשית והנפשית, וזה חלק מהותי ממה שאנחנו עושים. הטיפול ההוליסטי הרב תחומי עוזר למטופל לקבוע לעצמו יעדים ריאליים ונותן תמיכה הכוללת הכוונה וסיוע רגשי בתהליך השינוי, כדי שהמטופלים יצאו ממנו בריאים וחזקים יותר. אנחנו גם מחברים אנשים לקבוצות תמיכה כדי שיבינו שהם לא לבד בתהליך. כך למשל, בתחום הניתוחים ישנן קבוצות רבות שנוצרו סביב תכנים שמשותפים לכולם. ישנה גם קבוצת הליכה שכוללת אנשים שעברו את הניתוח ונפגשים מדי שבוע לצעידה יחד בים. ישנן קבוצות שמתאמנות לטריאתלון ותחרויות ספורט אחרות, ויש גם קבוצות שמדברות על תזונה מסוגים שונים, כמו צמחוניים, טבעוניים, תזונה קטוגנית, ללא גלוטן או סוכר ועוד. בעזרת טיפול כוללני רב תחומי מתאפשרת ירידה מיטבית במשקל, באופן מאוזן ובריא, ובמקביל יצירת חוסן נפשי וגמישות מחשבתית אשר מסייעים למטופלים בהמשך הדרך".

ד"ר אסנת רזיאל, כירורגית בריאטרית, מנהלת אסיא בריאטריק – מרכז לטיפול בהשמנת יתר, מבית אסיא מדיקל, אסותא רמת החייל.

כל המידע המוצג בזירת "דנס מדיקל" הינו לשם הרחבת הידע האישי של הגולשים ואינו נועד בשום מקרה לשמש כתחליף לייעוץ רפואי או חוות דעת רפואית או כהמלצה מבעלי מקצוע בתחום הרפואה. השימוש במידע המסופק בזירת "דנס מדיקל" הוא באחריותם הבלעדית והמלאה של הגולשים. בכל עניין רפואי מומלץ לפנות לאיש מקצוע מוסמך.

תגיות