אתר זה עושה שימוש בעוגיות על מנת להבטיח לך את חוויית הגלישה הטובה ביותר.
משרד הבריאות שוקל: רופאים שנדבקו בקורונה יוכלו להמשיך לעבוד מחלקת קורונה בבית חולים הלל יפה | צילום: שרון צור

משרד הבריאות שוקל: רופאים שנדבקו בקורונה יוכלו להמשיך לעבוד

האומיקרון ממשיך להתפשט בקצב מסחרר בקרב הצוותים הרפואיים, ושלח כבר יותר מ-1,000 מהם לבידוד. מחשש להיעדרות המונית שעלולה לשבש את בתי החולים, במשרד הבריאות שוקלים להתיר למי שלא סובל מסימפטומים להמשיך להגיע. בכיר בכללית: "אם נידרש, רופאים ללא סימפטומים יגיעו לעבודה"

09.01.2022, 09:17 | ynet

משרד הבריאות שוקל באופן תקדימי להתיר לרופאים ורופאות ואחים ואחיות שנמצאו חיוביים לקורונה להמשיך לעבוד כל זמן שאינם מגלים סימפטומים. זאת על רקע חשש שרבים מהצוותים הרפואיים ייכנסו לבידוד – מה שיגביר את העומסים בבתי החולים.

המהלך הנוכחי מתגבש על רקע העלייה החדה במספר המאומתים היומי ושיעור החולים הקשים. שלשום נרשמו יותר מ-18 אלף מאומתים ועלייה קיימת גם במספר החולים הקשים. נכון לאמש, 172 בני אדם מאושפזים במצב קשה. בידי משרד הבריאות תחזיות המצביעות על היעדרות צפויה של אלפי עובדי מערכת הבריאות בשל הדבקה. בתרחיש הקיצוני האומיקרון ישתק מחלקות ויביא לביטול ולדחייה של טיפולים וניתוחים.

קראו עוד בכלכליסט:

בחלק מבתי החולים יש כבר עשרות עובדים שמאומתים לנגיף, ומספרי הנדבקים ממשיכים לזנק. בבידוד שוהים כמובן גם עובדים שלא נדבקו אלא רק נחשפו למאומתים. נכון לסוף השבוע נרשמו במרכז הרפואי שיבא תל השומר 200 מאומתים. באיכילוב המספר עומד על 126, בבילינסון 78, בהדסה 74 ובשערי צדק 69. בבית החולים מאיר 64, ברמב"ם 50, בקפלן 36, באסף הרופא 29, בוולפסון ובנהריה 25, בבני ציון 22, בברזילי 16 ובפוריה 13. 


מיון בבית חולים, צילום: יריב כץ מיון בבית חולים | צילום: יריב כץ מיון בבית חולים, צילום: יריב כץ


באסותא אשדוד יש שלושה עובדים מאומתים בלבד, אך בסך הכול 17 נמצאים בבידוד. שרון שדור, ראש אגף אדמיניסטרציה ומכונים באסותא אשדוד, אמרה כי "הבידודים של אנשי צוות משפיעים ישירות על חוויית המטופל. אנחנו נאלצים לדחות תורים, לעיתים בפעם השנייה, ולהזיז אותם קדימה. גם מזכירות נמצאות בבידוד ואינן יכולות לעבוד מהבית, ולכן יש המתנות ארוכות. כל זה עוד לפני השיא הצפוי בהדבקות שעלול להוביל גם לביטול חדרי ניתוח בשל היעדרויות של צוותים"

על פי כל ההערכות, המספרים במערכת הבריאות צפויים לעלות במהלך הימים הקרובים, בהתאם למגמה באוכלוסייה הכללית. על פי נתוני משרד הבריאות מסוף השבוע, 1,383 עובדי מערכת הבריאות (כולל קופות החולים) מאומתים עם קורונה. בבתי החולים ישנם בסך הכול 1,113 עובדים מאומתים וכאלה שנחשפו למאומתים. בשל כך, כאמור, במשרד הבריאות נערכים לתרחיש שלפיו גם עובדים מאומתים ללא סימפטומים יגיעו לעבודה בבתי החולים, אם המצב יצריך זאת. במטה ההסברה למאבק בנגיף הקורונה מסרו: "משרד הבריאות בוחן את הנושא".

מנכ"ל משרד הבריאות, פרופ' נחמן אש, צפוי לשוחח היום עם מנהלי בתי החולים. בין היתר נושא הבידוד של הצוותים הרפואיים צפוי לעלות לדיון, גם על רקע הנהלים החדשים לקיצור הבידוד של עובדים שנחשפו לחולים אך אינם מאומתים. על פי ההנחיות, "כלל עובדי הבריאות שנחשפו לחולה ושוחררו מבידוד, יחזרו לעבודה ויבצעו בדיקה נוספת ביום השלישי והשביעי לחשיפה". יש לציין כי בין השיקולים לחסן בפעם הרביעית את עובדי מערכת הבריאות קיים הצורך בצמצום בידודים. 

"אנחנו צופים שבשבועות הקרובים 10% מהעובדים בצוותים הרפואיים אצלנו יהיו בבידוד", אמרה ד"ר אורלי ויינשטיין, סמנכ"לית וראש חטיבת בתי החולים בכללית. "אנחנו נערכים להיקפים מאוד גדולים, כ-3,000 עובדים בסך הכול. אם ההיקפים אכן יהיו מאוד גבוהים בקרב עובדים חיוניים, כמו ביחידות טיפול נמרץ ואצל מרדימים, זה יהיה אסון. לעיתים אפילו לירידה בעובד אחד או שניים יש השפעה קטסטרופלית, כי אנחנו מתוחים עד הקצה, גם עם השפעת". ויינשטיין מדגישה כי המערכת רחוקה עדיין מקריסה, אך "אם נידרש, ייתכן שרופאים מאומתים ללא סימפטומים יצטרכו להגיע לעבודה בבתי החולים".


תגיות