אתר זה עושה שימוש בעוגיות על מנת להבטיח לך את חוויית הגלישה הטובה ביותר.
ברזיל וארגנטינה בוחנות הנפקת מטבע משותף פזו ארגנטינאי | צילום: Diego Giudice / Bloomberg

ברזיל וארגנטינה בוחנות הנפקת מטבע משותף

הכלכלות הגדולות בדרום אמריקה ידונו במהלך בפסגה שתתקיים השבוע. לפסגה הוזמנו נציגי מדינות נוספות, במטרה לנסות ליצור את גוש המטבע השני בגודלו. המדינות דנו ברעיון בשנים האחרונות, אך הוא נדחה על ידי ברזיל. כעת, כשהמדינות נשלטות על ידי השמאל, התמיכה הפוליטית במהלך גבוהה

22.01.2023, 12:32 | חדשות חוץ

ברזיל וארגנטינה יודיעו במהלך השבוע הקרוב על תחילת עבודה משותפת על מטבע משותף, שעשוי ליצור את גוש המטבע השני בגודלו בעולם. שתי הכלכלות הגדולות בדרום אמריקה ידונו בתוכנית במהלך פסגה שתתקיים בבואנוס איירס השבוע, אליה הוזמנו נציגי מדינות דרום-אמריקאיות נוספות.

מקורות המעורים בנושא אמרו ל"פיננשל טיימס" שבמוקד הראשוני תעמוד השאלה כיצד ליצור מטבע חדש, שברזיל כבר הציעה עבורו את השם "סור" (דרום), אשר יניע את הסחר האזורי ויפחית את התלות בדולר האמריקאי. המטבע אמור להתקיים במקביל לשני המטבעות הקיימים - הריאל הברזילאי והפזו הארגנטינאי - בפעם הראשונה. "זה יהיה מחקר של דרכים לאינטגרציה מסחרית. אני לא רוצה ליצור תקוות שווא, זה צעד ראשון בדרך ארוכה שעל אמריקה הלטינית לעבור", אמר שר הכלכלה הארגנטינאי, סרג'יו מאסה. "אנחנו מזמינים את שאר מדינות האזור להצטרף לארגנטינה וברזיל", הוסיף.

"הפייננשל טיימס" העריך שאיחוד המטבע של כל מדינות אמריקה הלטינית יקיף 5% מהתמ"ג העולמי. מטבע הגוש הגדול בעולם כיום, היורו, תקף ל-14% מהתמ"ג העולמי, כאשר הוא נמדד בדולרים אמריקאיים. מטבעות גושים אחרים הקיימים כיום כוללים את ה-CFA Franc, המשמש במספר מדינות באפריקה, וקשור ליורו ולדולר המזרח-קאריבי, אך אלו מהווים רק נתח מזערי מהתפוקה הכלכלית הגלובלית.

צפויות לעבור מספר שנים עד שהפרויקט יניב פרי. מאסה ציין שלאירופה לקח 35 שנה ליצור את היורו. הודעה רשמית על הפרויקט צפויה לצאת במהלך ביקורו של הנשיא הנבחר של ברזיל, לואיז לולה דה סילבה, בארגנטינה, שיחל מחר בלילה. זה יהיה ביקור החוץ הראשון של הנשיא מאז נבחר ב-1 בינואר. ברזיל וארגנטינה דנו ברעיון של מטבע משותף בשנים האחרונות, אך השיחות נבלמו על ידי התנגדותו של הבנק המרכזי של ברזיל למהלך. כעת, כשהמדינות נשלטות על ידי מנהיגים שמאליים, התמיכה הפוליטית במהלך גבוהה.

תגיות