אתר זה עושה שימוש בעוגיות על מנת להבטיח לך את חוויית הגלישה הטובה ביותר.
בנו של ביידן הורשע ברכישת נשק בזמן שצרך סמים האנטר ביידן | צילום: AP

בנו של ביידן הורשע ברכישת נשק בזמן שצרך סמים

מבוכה לנשיא ארה"ב, חודשים לפני הבחירות: בנו האנטר הורשע שב-2018 רכש אקדח ושיקר כשהצהיר במסמך הרכישה שאינו מכור לסמים. חבר מושבעים הרשיע אותו בכל 3 סעיפי האישום, והוא עומד בפני עונש מקסימלי של 25 שנות מאסר. ביידן על הרשעת בנו: "אוהב אותו, אך מקבל את פסק הדין"; טראמפ מיהר לתקוף

11.06.2024, 18:33 | ציפי שמילוביץ, ניו יורק

האנטר ביידן, בנו של נשיא ארה"ב ג'ו ביידן, הורשע אחר הצהריים (ג') ברכישת נשק בזמן שצריך סמים. חבר מושבעים בבית משפט פדרלי בדלאוור, שבו נערך המשפט, הרשיע את האנטר בכל שלושת סעיפי האישום - בתום שלוש שעות בלבד של דיונים ביניהם.

בנו של נשיא ארה"ב, נזכיר הואשם שרכש והחזיק אקדח בתקופה שבה השתמש בסמים ושיקר על כך בעת הרכישה – עבירה פלילית שהעונש המרבי עליה הוא 25 שנות מאסר. לפי האישום, באוקטובר 2018, בתקופה שבה השתמש לכאורה בסמים, רכש ביידן אקדח והצהיר כי הוא אינו משתמש בחומרים אסורים. שלושת סעיפי האישום שבהם הורשע הם אמירת שקר למוכר נשק בעל רישיון פדרלי, מסירת הצהרה כוזבת בטופס על אי-שימוש בסמים והחזקה שלא כחוק באקדח במשך 11 יום.

מעלליו של האנטר ביידן – הבן היחיד שנותר לנשיא מנישואיו הראשונים, אחרי שבנו בו מת מסרטן ב-2015 ובתו נעמי נהרגה בתאונת דרכים ב-1972 – מספקים כבר שנים חומר לצהובוני ארה"ב והעולם, ומכבידים על ג'ו ביידן ורעייתו, הגברת הראשונה ג'יל. מאז 2018 נקשר שמו של האנטר ביידן בן ה-54 בעסקאות מפוקפקות באוקראינה ובסין, והופצו תמונות פרטיות שלו עירום ומסומם בתקופות השימוש הקשות שלו בחומרים אסורים.

הפרשה מעיבה על הנשיא ביידן כחמישה חודשים בלבד לפני הבחירות בנובמבר, וההרשעה כעת צפויה רק לתרום למבוכה עבורו ולספק תחמושת ליריביו הפוליטיים. ביידן ניסה להתרחק מהמשפט שנפתח רק לפני כשבוע, והסתיים בהליך זריז יחסית, והבהיר גם כי לא יעניק לבנו חנינה אם יורשע. ביידן מסר הערב, שעה קלה אחרי שפסק הדין הוכרז, כי הוא "אוהב" את בנו, אך מכבד את ההליך ואת פסק הדין. לצד זאת ציין כי בנו שוקל לערער.

ג'יל ביידן, רעייתו של הנשיא, הגיעה כמעט לכל דיון מאז פתיחת המשפט כדי לתמוך בבנו של בעלה, שבו היא רואה בן שלה לכל דבר ועניין. הנשיא עצמו מסר השבוע כי הוא גאה בבנו ובהשתקמות שלו - אבל לצד הבהיר כאמור שלא יעניק לו חנינה.

מעלליו של האנטר ביידן – הבן היחיד שנותר לנשיא מנישואיו הראשונים, אחרי שבנו בו מת מסרטן ב-2015 ובתו נעמי נהרגה בתאונת דרכים ב-1972 – מספקים כבר שנים חומר לצהובוני ארה"ב והעולם, ומכבידים על ג'ו ביידן ורעייתו, הגברת הראשונה ג'יל. מאז 2018 נקשר שמו של האנטר ביידן בן ה-54 בעסקאות מפוקפקות באוקראינה ובסין, והופצו תמונות פרטיות שלו עירום ומסומם בתקופות השימוש הקשות שלו בחומרים אסורים. אחת התמונות הללו הוצגה גם כראיה לחבר המושבעים.

אחרי ההרשעה ההיסטורית של הנשיא לשעבר דונלד טראמפ, גם המשפט של האנטר ביידן הוא סוג של היסטוריה, משום שזו הפעם הראשונה בארה"ב שבה בנו של נשיא מכהן הועמד לדין. צרותיו של האנטר מקרינות כאמור על קמפיין הבחירות לנשיאות של אביו, ואחרי הרשעת הבן צפויים אנשיו של טראמפ להגביר עוד יותר את השימוש בהאנטר כיעד למתקפות כדי לפגוע בנשיא הדמוקרטי.

בקמפיין של טראמפ כבר מיהרו לתקוף אחרי ההרשעה, וטענו הערב שהמשפט של האנטר "הוא לא יותר מהסחת דעת אל מול הפשעים האמיתיים של משפחת הפשע ביידן". בקמפיין האשימו - ללא כל הוכחה - ש"האימפריה הפלילית של משפחת ביידן" גלגלה עשרות מיליוני דולרים "מסין, רוסיה ואוקראינה".

בסביבתו של ג'ו ביידן יש גם מי שמודאגים מהשפעת המשפט על הנשיא, משום שהבן היחיד שנותר לו יקר לו מאוד. כאמור העונש המקסימלי שהאנטר עומד בפניו הוא 25 שנות מאסר, אבל סביר להניח שהעונש יהיה מקל הרבה יותר. השופטת נורייקה תוכל להסתפק במאסר על תנאי, אבל תוכל גם לגזור עליו כמה שנות מאסר. בהנחיות הענישה הפדרליות לנאשמים מסוגו של האנטר ביידן, כלומר כאלה שאין להם הרשעות או מעצרים קודמים ואין להם עבר של שימוש לרעה באקדח, ההמלצה היא לגזור על המורשע לפחות 15 חודשי מאסר. עם זאת, העובדה שעברו שש שנים מאז רכישת הנשק תאפשר לעורכי דינו של ביידן הבן לטעון כי הוא שינה מאז את חייו, ולהדגיש כי הוא התפכח והפך לאיש משפחה.

כך או כך, צרותיו של ביידן הבן לא מסתכמות במשפט הנוכחי שבו הורשע: בספטמבר מצפה לו משפט נוסף, בקליפורניה, ושבו הוא מואשם בהעלמת מס בסך 1.4 מיליון דולר. בשנה שעברה, נזכיר, הגיעו עורכי דינו של האנטר להסדר טיעון עם התביעה, הסדר שאמור היה לפתור גם את סוגיית רכישת הנשק וגם את המשפט שמצפה לו בקליפורניה, אבל בהמשך בוטל ההסדר הזה בטענה כי הוא אינו סביר, בין השאר אחרי שרפובליקנים טענו שביידן הבן מקבל "הנחה" ממערכת המשפט בשל היותו בנו של הנשיא. האנטר ביידן עצמו טוען כי משרד המשפטים נוהג בו באופן בלתי הוגן בשל הלחץ הרפובליקני.

תגיות