אתר זה עושה שימוש בעוגיות על מנת להבטיח לך את חוויית הגלישה הטובה ביותר.
העלייה החזקה בעשור האחרון: כלכלת סעודיה צמחה ב-9.6% ברבעון הראשון מתקן של ארמקו במזרח סעודיה | צילום: איי פי

העלייה החזקה בעשור האחרון: כלכלת סעודיה צמחה ב-9.6% ברבעון הראשון

העלייה החדה במחירי הנפט הקפיצה את התוצר של הממלכה, בשיעור הגבוה מאז הרבעון השלישי של 2011 - בנטרול האנרגיה התרחבה הכלכלה ב-3.7%; לפי תחזית קרן המטבע הבינ"ל, הכלכלה הסעודית צפויה לצמוח ב-7.6% ב-2022

02.05.2022, 09:15 | חדשות חוץ

כלכלת סעודיה צמחה בקצב המהיר ביותר שלה מזה יותר מעשור, בעיקר הודות לעליית מחירי הנפט והגברת התפוקה. התוצר הסעודי קפץ ב-9.6% ברבעון הראשון, לעומת התקופה המקבילה בשנה שעברה - כך לפי הודעת הרשות הסעודית לסטטיסטיקה.

זהו שיעור הצמיחה החזק ביותר שנרשם בממלכה הסעודית מאז הרבעון השלישי של 2011. פעילות הנפט והז הסעודית מנוהלת באמצעות ענקית האנרגיה ארמקו, הנסחרת בבורסה טדאוול בריאד. בחישוב התוצר ללא נפט התחרחבה הכלכלה הסעודית ב-3.7%, וזאת לעומת 4.7% ברבעון הראשון של 2021.

הפלישה הרוסית לאוקראינה והאינפלציה הגואה פוגעות בכלכלות ברחבי העולם. בחודש שעבר חתכה קרן המטבע הבינ"ל את תחזית הצמיחה העולמית שלה ל-2022 ב-0.8 נקודות אחוז, מ-4.4% ל-3.6% - הקרן הורידה את התחזיות לכלכלות ארה"ב, הודו וסין. לעומתן, עליית מחירי האנרגיה דוחפת את יצואניות הנפט מהמפרץ הפרסי, בהן סעודיה, איחוד האמירויות וקטאר.

נסיך הכתר מוחמד בן סלמאן , צילום: בלומברג נסיך הכתר מוחמד בן סלמאן | צילום: בלומברג נסיך הכתר מוחמד בן סלמאן , צילום: בלומברג


הכלכלה הסעודית צפויה לצמוח השנה ב-7.6% ולהגיע לטריליון דולר בפעם הראשונה, על פי תחזית קרן המטבע. הנפט מסוג ברנט עלה ב-38% עד כה ב-2022 והגיע למחיר של 108 דולר לחבית, לאחר שטיפס ב-50% בשנה שעברה על רקע התאוששות הביקוש אחרי מגפת הקורונה.

קבוצת אופ"ק+, קבוצת היצואניות שראשן סעודיה ורוסיה, העלו מצידן את התפוקה. ריאד שאבה 10.3 מיליון חביות ביום בחודש מרץ, הכמות הגדולה ביותר מאז אפריל 2020. סעודיה כנראה תראה את עודף התקציב הראשון שלה השנה מאז 2013, על פי הממשלה.

ההכנסות מאנרגיה עדיין מהוות חלק ניכר מכלכלת הממלכה, אם כי נסיך הכתר הסעודי מוחמד בן סלמאן מנסה לעודד יצירת חלופות, כמו תעשיות התיירות, הבידור והרכב. סעודיה גם משתמשת במזומן שלה לשם חיזוק יחסיה הבין לאומיים - ריאד הפקידה 5 מיליארד דולר בבנק המרכזי של מצרים במרץ ושוקלת להאריך את בשלותם של 3 מיליארד נוספים שהופקדו בפקיסטן.

תגיות