אתר זה עושה שימוש בעוגיות על מנת להבטיח לך את חוויית הגלישה הטובה ביותר.
שר החינוך: 130 מיליון שקל מתקציב הישיבות יוחזרו לאוצר הרס בקיבוץ בארי | צילום: גדי קבלו

שר החינוך: 130 מיליון שקל מתקציב הישיבות יוחזרו לאוצר

שר החינוך יואב קיש עצר תוספת של 130 מיליון שקל שניתנה לתקציב הישיבות, וביקש להשתמש בה לטובת טיפול בילדי העוטף. שר האוצר סיכל את המהלך ודרש מציאת מקור תקציבי אחר. קיש טוען שסמוטריץ' דרש לתכלל את תקציב הסיוע לעוטף והכסף מהישיבות ישמש לצרכי המלחמה

15.10.2023, 12:24 | שחר אילן ושלמה טייטלבאום

שר החינוך יואב קיש אומר ש-130 מיליון השקלים של הישיבות יחזרו לאוצר וישמשו לצרכי המלחמה. לדבריו, "עצרתי את הסכום הזה ושר האוצר גיבה אותי בהחלטה". קיש אמר את הדברים בתגובה לידיעה שלפיה סמוטריץ' סירב להשתמש בכספי הישיבות למטרת תקציבים לילדי עוטף עזה ודרש להשתמש במקור תקציבי אחר. בלשכת קיש הסבירו שהדרישה של סמוטריץ' היתה שמשרד החינוך יגיש רשימת דרישות ומשרד האוצר יתכלל את המקורות. בלשכה אמרו "שהכסף בכל מקרה לא יגיע לישיבות".

מוקדם יותר פורסם כי שר האוצר בצלאל סמוטריץ' מונע העברה של 130 מיליון שקל מתוספות התקציב הקואליציוניות לישיבות שטרם נוצלו לטיפול ביליד עוטף עזה. בשבוע האחרון הדגיש קיש מספר פעמים שנתן הורה להפנות כל תקציב פנוי למטרות המלחמה והעוטף והדבר כולל כספים קואליציוניים. בין היתר נעצרה תוספת של 130 מיליון שקל לתקציב המוסדות התורניים המכונה תקציב הישיבות וקיש ביקש להעבירה למטרות הטיפול בילדי העוטף.

סמוטריץ' לא התנגד להפניית הכסף לטיפול בילדי העוטף אלא לבקשת משרד החינוך ליעד לכך את כספי הישיבות. הדבר עורר שני חששות. אחד שהקיצוץ יבוא מדברים אחרים, אולי כמקובל מקיצוץ רוחבי שכולל מטרות חבדתיות חשובות. השני לאחר תוך הקרבות והרגישות הציבורית ניתן יהיה לחזור ולהעביר את התקציבים לתלמידי הישיבות.

שר האוצר בצלאל סמוטריץ' ושר החינוך יואב קיש הוציאו תגובה משותפת: "הטענה ששר האוצר מסרב לתקצב את ילדי העוטף היא שקר מוחלט. משרד האוצר ומשרד החינוך עובדים יחד כדי לתת מענה לכל צורך. זה נכון לגבי העוטף ונכון לכלל תלמידי ישראל. יש תיאום מלא בין השרים. משרד האוצר נותן וימשיך לתת מענה לכל צרכי הממשלה והמשק ולתמוך את מאמצי הלחימה בכלל ההיבטים. המשרד עוקב אחרי הצרכים המתפתחים ומנהל את מערך המקורות והשימושים בצורה מקצועית על ידי גורמי המקצוע וללא שום שיקול זר".

התנועה לאיכות השלטון פנתה היום (א') לראש הממשלה נתניהו, לשר האוצר בצלאל סמוטריץ' וליועצת המשפטית לממשלה גלי בהרב מיארה, בבקשה שיקפיאו באופן מידי את כל העברות הכספים הקואליציוניים שאינן קשורות באופן ישיר לסיוע לתושבי עוטף עזה וצרכים נוספים הקשורים באופן ישיר לזוועות ומחירי המלחמה. התנועה לאיכות השלטון טוענת במכתבה כי "בנוסף לסדר העדיפויות הבעייתי שבהעברת כספים קואליציוניים בשעת מלחמה, עולים ספקות של ממש בנוגע לחוקיות הפעולות הללו".

תגיות