אתר זה עושה שימוש בעוגיות על מנת להבטיח לך את חוויית הגלישה הטובה ביותר.
עסקת ענק בשוק הקמעונאות: פז רוכשת את פרשמרקט לפי שווי של 2.1 מיליארד שקל מימין שלומי אמיר ו יוסי אמיר בעלי פרשמרקט | צילום: מורג ביטן

בלעדי

עסקת ענק בשוק הקמעונאות: פז רוכשת את פרשמרקט לפי שווי של 2.1 מיליארד שקל

לכלכליסט נודע כי פז תרכוש את רשת הקמעונאות בעסקת ענק, לאחר מגעים שהחלו לפני כמהחודשים. פז צפויה להפוך לשחקן ענק בשוק הקמעונאות ולדחות את ההצעות לרכישת השליטה בה. מייסדי פרשמרקט האחים אמיר ירשמו אקזיט גדול של מאות מיליוני שקלים כל אחד

04.08.2021, 17:25 | גולן חזני

דרמה בשוק הקמעונאות: חברת פז רוכשת את רשת הסופרמרקטים פרשמרקט. ל"כלכליסט" נודע כי פרטי העסקה סוכמו בימים האחרונים וכי היא צפויה להיות מאושרת עוד היום על ידי הצדדים.

קראו עוד בכלכליסט:

המו"מ בין הצדדים התנהל בסודיות רבה. השיחות החלו כבר לפני כמה חודשים, אך הן לא הבשילו. במהלך התקופה האחרונה פרשמרקט אף ניסתה לרכוש את פז אך ללא הצלחה. 

יו"ר פז הראל לוקר, צילום: אוראל כהן יו"ר פז הראל לוקר | צילום: אוראל כהן יו"ר פז הראל לוקר, צילום: אוראל כהן

כעת, כך נראה, הצליחו בכירי בפז בראשות היו"ר הראל לוקר והמנכ"ל ניר שטרן לשכנע את האחים אמיר למכור להם את רשת הקמעונאות המצליחה שהקימו. העסקה מתבצעת לפי שווי של 2.147 מיליארד שקל לפרשמרקט אשר משקף פרמיית שליטה של 13.8% על מחיר השוק נכון להיום. 

מניית פרשמרקט נסחרת כיום בשווי של 1.8 והייתה בשווי שיא לפני ארבעה חודשים אז הייתה בשווי של 2.37 מיליארד שקל. פז צפויה למזג את פרשמרקט לתוכה ולמחוק אותה מהמסחר בבורסה. האחים אמיר המחזיקים 65% מפרשמרקט ירשמו אקזיט גדול של מאות מיליוני שקלים כל אחד על העסק שהקימו לפני כמעט 20 שנה.

העסקה של פז צפויה להפוך אותה כמעט בין לילה לשחקן ענק בשוק הקמעונאות. פרשמרקט היא חברת קמעונאות המזון בעלת שיעור הרווח הגולמי והתפעולי הגבוה בישראל והיא נהנית מסניפים בלוקיישינים מצוינים בתוך השכונות, קטגוריה אליה מנסים לחדור כעת כל גופי הקמעונאות. 

רצונה של פז לצמוח בזירה הקמעונאות נועד להבטיח בין היתר את עתידה על רקע הירידה הצפויה בביקוש לדלקים בשנים הקרובות. אחד ההישגים הגדולים של פז בעסקה היא העובדה שהצליחה לנהל עם האחים אמיר מו"מ בלעדי ולמנוע הפרעות של גופים מתחרים. פז תוכל לבצע מיזוג וסינרגיה לתוך זרוע הקמעונאות שלה הכוללת 240 חנויות yellow ו-16 סניפי סופר יודה. 

המהלך של פז בא כאשר במקביל החברה צפויה לדחות היום את ההצעות לרכישתה שהוגשו על ידי לאומי פרטנרס ושיכון ובינוי. ברקע להחלטה עומדת התנגדות משמעותית של מספר גופים מוסדיים למכור את השליטה בפז ללא פרמיית שליטה משמעותית. עם זאת, גם לאומי פרטנרס וגם שיכון ובינוי יוכלו לנסות לרכוש את השליטה בחברה דרך הגופים המוסדיים.

תגיות