אתר זה עושה שימוש בעוגיות על מנת להבטיח לך את חוויית הגלישה הטובה ביותר.
הפתרון למשבר: להעלות לארץ אלפי רופאים הפגנת רופאים מתמחים על עומס שעות ה עבודה ב כיכר הבימה | צילום: יובל חן

דעה

הפתרון למשבר: להעלות לארץ אלפי רופאים

שר הבריאות חייב להחזיר לעצמו את הסמכויות הקשורות לניהול כמות הרופאים במשק - משאב לאומי במחסור חמור - מידי ההסתדרות הרפואית. כך ניתן לשחרר את הפקק שנוצר במערכת הבריאות, ועל הדרך גם לקצר תורנויות לרוב המתמחים

17.10.2021, 06:00 | אדריאן פילוט

"עוד 10 מועמדים ללימודי רפואה יקבלו היום הודעה - התקבלתם! תכינו את התיק, אתם מתחילים ללמוד עכשיו", צייץ שר הבריאות ניצן הורוביץ, על רקע החלטתו להגדיל את מספר הסטודנטים לרפואה. 

קראו עוד בכלכליסט:

כאשר מתבוננים במספר הרופאים החסרים - התוספת המדוברת היא בבחינת כוסות רוח למת. למשל, חסרים במערכת בין 2,000 ל־3,000 רופאים כדי ליישם את מתווה קיצור התורנויות באופן מלא, שכבר יצא לדרך אך משאיר כ־90% מהמתמחים מחוצה לה. יתר על כן - מדובר על סטודנטים. כלומר רק בעוד 7-8 שנים נראה את התוספת בבתי החולים.

הפגנת מתמחים בתל אביב, צילום: מוטי קמחי הפגנת מתמחים בתל אביב | צילום: מוטי קמחי הפגנת מתמחים בתל אביב, צילום: מוטי קמחי

לעתים הפתרון לסוגיות סבוכות נמצא ממש מתחת לאף. לעיתים הן פשוטות, זולות וזמינות. התברר בשבוע שעבר כי ניתן להביא עד 2,387 רופאים עם תואר ועם ניסיון - לפעמים רב - תוך חודשים מספר וכמעט ללא השקעה. 

על מה מדובר? בשבוע שעבר חגגה ישראל את שבוע העלייה לארץ - אחד הערכים החשובים בציונות. מתברר כי ישנם 2,387 רופאים יהודים ברחבי העולם, אשר הביעו עניין בעלייה לארץ בתקופה האחרונה וארגון "אופק ישראלי" - הזרוע הביצועית האחראית לעליית עולים ארצה - כבר איתר אותם ונמצא עימם בקשר. כן: 2,387 רופאים ועוד 1,195 אחיות.

"ניתן להביא מספר לא מבוטל מהרופאים והאחיות הקיימים כבר היום במערכת ואף להגדיל את מספרם", מספר שמעון כהן, מנכ"ל "אופק ישראלי". לצורך כך, בסך הכל, יש לייצר מספר הקלות בירוקרטיות, כמו הכרה בתארים שלהם ולייצר מסלול הכשרה מיידי וייעודי הכולל לימודי העברית.

גם "החוויה הישראלית", החברה הבת לחינוך של הסוכנות היהודית, איתרה ב-12 שנים האחרונות למעלה מ-700 רופאים במדינות מזרח אירופה והביאה אותם ארצה בסיוע חברת מסע, ובשיתוף פעולה עם בית החולים רמב"ם שמכין את הרופאים לקראת מבחן הרישוי. כ-90% מהרופאים עברו בהצלחה את המבחן ו-97% מהם עלו לארץ.

אז כדאי להורוביץ להחזיר לעצמו את הסמכויות הקשורות לניהול מספר הרופאים במשק - משאב לאומי במחסור חמור - מידי ההסתדרות הרפואית הישראלית (הר"י), שהיא הלכה למעשה הקובעת בפועל את מספר הרופאים בישראל כבר 60 שנה, ולשחרר את הפקק הנורא שנוצר במערכת הבריאות. ועל הדרך גם לקצר תורנויות לרוב המתמחים.

תגיות