אתר זה עושה שימוש בעוגיות על מנת להבטיח לך את חוויית הגלישה הטובה ביותר.
פנייה למשטרה: "חשש שמערכת הפרופיילינג בנתב"ג פועלת ללא בסיס חוקי" שוטר בנתב"ג. "חשש שמערכת הפרופיילינג פועלת ללא בסיסי חוקי" | צילום: AFP

נחשף בכלכליסט

פנייה למשטרה: "חשש שמערכת הפרופיילינג בנתב"ג פועלת ללא בסיס חוקי"

ח"כ שמחה רוטמן פנה למשטרה בבקשה לחשוף את שיעורי היעילות של מערכת הפרופיילינג, שגורמת לעיכוב אזרחים על בסיס תחזית סטטיסטית שהם בלדרי סמים

13.11.2022, 16:34 | תומר גנון

ח"כ שמחה רוטמן פנה היום (א') לראש אגף הטכנולוגיה והתקשוב במשטרת ישראל, ניצב שי קופרמן, בבקשה לקבל נתונים על מערכת הפרופיילינג הסודית שהיא מפעילה בנתב"ג מאז העשור הקודם. כך נחשף בכלכליסט.

מדובר במערכת מבוססת IA, אלגוריתם ממוחשב בעל בינה מלאכותית המחובר למאגרי מידע ממשלתיים ומסמן עצמאית, על בסיס תחזית סטטיסטית, מי מהאזרחים שנכנסים לישראל עשוי להיות בלדר סמים. המערכת, שפעילותה נחשפה בפני השופטים רק בשנה שעברה, ספגה ביקורת משופטת העליון, ענת ברון, ושופטת המחוזי מרכז בלוד, מרב גרינברג.

"לאור העובדה שהפעלת המערכת עשויה לפגוע בזכויות יסוד של אזרחי ישראל", כותב רוטמן, ולאור חשש שהיא מופעלת ללא מקור חוקי, אבקש לקבל את המידע בהקדם". רוטמן מבקש לקבל מהמשטרה בין היתר את הנתונים הבאים: כמה מתוך האזרחים עוכבו בעקבות אינדיקציה שנתנה המערכת בשנים האחרונות. מתוך אותם אנשים, הוא מבקש מהמשטרה נותנים בכליהם של כמה אכן נמצאו סמים; עוד מבקש רוטמן לקבל מהמשטרה הסבר מה המקור החוקי להפעלת המערכת, וכן האם היא קיבלה אישור ממשרד המשפטים ומי נתן את האישור.

ממשטרת ישראל נמסר: "מכוח פקודת הסמים, רשאית המשטרה לערוך חיפוש על גופו של כל אדם ללא חשד אגב כניסתו לשדה תעופה, למתקן תעופתי, לנמל, לתחנת גבול או לנקודת כניסה לארץ או יציאה ממנה, לצורך גילוי עבירות סמים. הפנייה עוסקת בנושאים המצויים במרכזו של הליך שיפוטי שטרם הסתיים, וחלק מהמידע המבוקש מצוי תחת חיסיון והוא אסור בפרסום בשלב זה, לכן לא נוכל להתייחס לתוכנו של ההליך או חלק ממנו".


תגיות