אתר זה עושה שימוש בעוגיות על מנת להבטיח לך את חוויית הגלישה הטובה ביותר.
האוצר יוזם חקיקה שתאפשר לדחות את אישור התקציב למרץ מליאת הכנסת | צילום: עמית שאבי

תקציב 2024

האוצר יוזם חקיקה שתאפשר לדחות את אישור התקציב למרץ

הממשלה הייתה אמורה להגיש לכנסת את את הצעת התקציב המעודכן כבר ב-1 בנובמבר, אך חוקקה חוק שדחה את מועד ההגשה ל-20 בינואר ומועד האישור ל-20 בפברואר. כעת, בעקבות התרעה של יועמ"שית הכנסת, האוצר רוצה לדחות את המועד שוב

16.01.2024, 16:04 | צבי זרחיה

משרד האוצר יוזם הצעת חוק לדחיית הגשה ואישור של הכנסת להצעת תקציב המדינה המעודכן לשנת 2024. הסיבה: המשרד לא יעמוד בלוח הזמנים להגשתו לכנסת עד ליום ראשון הקרוב.

הכוונה היא לחוקק כבר בימים הקרובים חוק שידחה את הגשת התקציב המעודכן מ-20 בינואר לסוף ינואר ואת אישורו בקריאה השנייה והשלישית מ-20 בפברואר ל-1 במרץ. אי אישורו של התקציב במועד יגרור קיצוץ רוחבי אוטומטי של 67 מיליארד שקל.

בדיונים שנערכו באחרונה באוצר התברר שלא ניתן לעמוד בלוח הזמנים הדחוק. היועצת המשפטית של הכנסת, עו"ד שגית אפיק, שיגרה בסוף השבוע מכתב אל היועץ המשפטי של האוצר, עו"ד אסי מסינג, שבו התריעה כי לוח הזמנים החדש שנוצר עקב החלטת הממשלה על התקציב החדש שהתקבלה רק אתמול "מותיר פרק זמן קצר ביותר להנחת הצעת חוק תקציב נוסף לשנת 2024 במועד. עיכוב במועד הגשתה של הצעת חוק התקציב הנוסף על שולחן הכנסת (כלומר עד 20 בינואר) יהיה בו כדי להביא להפרה נוספת של הוראת חוק יסוד מצד הממשלה וכן תביא לצמצום פרק הזמן העומד לרשות הכנסת לאשר את הצעת חוק התקציב הנוסף. בהתחשב בהשלכות שעשויות להיות להפרה של החוק, ככל שאתה סבור כי הממשלה אינה צפויה לעמוד בלוחות הזמנים שנקבעו כאמור וכי יהיה בכך להפר פעם נוספת את הוראת חוק היסוד, אבקשך להתריע על כך מבעוד מועד כדי שנוכל להביא זאת לידי חברי הכנסת. אבקשך לפעול לתיקון המועדים שנקבעו בחוק היסוד מראש ובטרם יופר שנית".

יועמ"שית הכנסת עו"ד שגית אפיק ועדת חוקה 26.3.23, צילום: יואב דודקביץ יועמ"שית הכנסת עו"ד שגית אפיק ועדת חוקה 26.3.23 | צילום: יואב דודקביץ יועמ"שית הכנסת עו"ד שגית אפיק ועדת חוקה 26.3.23, צילום: יואב דודקביץ

הממשלה כבר הפרה את הוראות החוק כשלא הגישה ב-1 בנובמבר 2023 הצעת תקציב מעודכנת לשנת 2024. רק באמצע דצמבר נחקק חוק מיועד שדחה המועד. בדיוני ועדת הכספים בדצמבר על דחיית המועד לאישור התקציב המעודכן לשנת 2024 הודיע אגף התקציבים באוצר שהוא ערוך להגיש אותו לממשלה ב-15 בינואר. שר האוצר בצלאל סמוטריץ' ביקש לדחות הגשת התקציב המעודכן ל-31 בינואר ולאשרו עד 1 במרץ, אבל באופוזיציה דרשו לקצר את לוח הזמנים שהוקדם ל-20 בינואר ול-20 בפברואר.

מרכז הקואליציה בוועדת הכספים, ח"כ אליהו רביבו (הליכוד), מסר: "ועדת הכספים אינה חותמת גומי של הממשלה. חלק ניכר מעבודת הכנסת היא לפקח על הרשות המבצעת והמשרדים הממשלתיים. משכך, לא אאפשר מצב שתקציב המדינה המעודכן לשנת 2024 יעבור בוועדת הכספים מבלי שבוצע חריש עמוק - וניתנה לחברי הכנסת ולציבור האפשרות לבצע דיון יסודי, תוך מתן הסברים מספקים ממשרד האוצר".

תגיות