אתר זה עושה שימוש בעוגיות על מנת להבטיח לך את חוויית הגלישה הטובה ביותר.
מילצ'ן על המתנות לזוג נתניהו: "זה הפריע לי כי לא הייתי בטוח שזה לא עובר גבול" ראש הממשלה בנימין נתניהו (מימין) ואיש העסקים ארנון מילצ'ן | צילום: אלכס קולומויסקי, Gareth Cattermole/Gareth Cattermole/Getty Images

מילצ'ן על המתנות לזוג נתניהו: "זה הפריע לי כי לא הייתי בטוח שזה לא עובר גבול"

בתום עשרה דיונים, הסתיימה עדותו של מילצ'ן בברייטון שבאנגליה. מילצ'ן נשאל על הסיגרים והשמפניות לזוג נתניהו, ואמר כי "הכמויות הלכו וגברו. זה הפריע לי כי לא הייתי בטוח שזה לא עובר גבול". על חולצות היוקרה לרה"מ, אמר: "היו רמיזות, אם יש 'גמדים'". גם היום נתניהו הגיע לצפות בדיון בבית המשפט בירושלים

06.07.2023, 14:16 | גלעד מורג, ynet

בברייטון שבאנגליה התקיים היום (ה') יום העדויות האחרון של איש העסקים ארנון מילצ'ן, בתום עשרה דיונים.

אתמול הסתיימה חקירתו הנגדית והיום נערכה חקירה חוזרת של הפרקליטות, שעסקה בתיק 1000 (פרשת המתנות) ותיק 2000 (שיחות נתניהו-מוזס). אתמול טענה התובעת ליאת בן ארי לפערים בעדות איש העסקים וביקשה להגיש את הודאותיו במשטרה. השופטים קבעו כי הודאותיו של מילצ'ן יוגשו לצורך עזר בלבד ולא כראיות.

כמו בימי העדות הקודמים, גם היום רעיית ראש הממשלה שרה נתניהו נכחה באולם. ראש הממשלה בנימין נתניהו הגיע לבית המשפט בירושלים. נתניהו הגיע לבית המשפט ברוב ימי העדויות.

בתחילה ביקשה בן ארי לשאול את מילצ'ן ארבע שאלות שונות, אך הסנגורים התנגדו - והשופטים פסלו את השאלות.

בהמשך שאלה בן ארי את מילצ'ן על הסתירות בעדותו בנושא הוויזה שלו לארה"ב, וזה הבהיר כי נתניהו חזר אליו ואמר לו לשוחח על הנושא עם שגריר ארה"ב בישראל דאז, דן שפירו. בן ארי: "בחקירה הנגדית אמרת שבעניין הוויזה לא היה שום קשר בין השיח שלך עם נתניהו והשיח שלך עם שפירו. לעומת זאת, בחקירה הראשית אמרת שנתניהו עדכן אותך שהוא שוחח עם שפירו על הוויזה שלך. לאור הפער הזה, אני רוצה להבין אם דיברת עם נתניהו שחזר אליך ואמר לך לדבר עם שפירו או שלא?". מילצ'ן השיב: "כן".

מילצ'ן נשאל מתי התחיל לתת מתנות לזוג נתניהו, והשיב שכמות הסיגרים והשמפניות שנתן הלכה וגדלה. בן ארי: "ממתי התחילה הרוטינה של המתנות? בחקירה הראשית אמרת ש'הרוטינה של היקף המתנות החלה בסמוך לבחירת פרס לנשיא ב-2007 וההיקף הלך וגדל'. בנגדית אמרת שנתת מתנות 'מאז תחילת החברות'". מילצ'ן השיב: "שתי התשובות נכונות".

השופטת ביקשה ממילצ'ן להסביר את תשובתו, והוא השיב: "היו כמובן בתחילת החברות מתנות וזה עבר למעין רוטינה בהמשך החברות. אין לי זיכרון על עניין שמעון פרס". הוא הוסיף: "להרגשתי הכמויות הלכו וגגברו, לא זוכר איזה כמות".

התובעת בן ארי המשיכה לשאול על היקף המתנות לזוג נתניהו: "בחקירה הראשית אמרת שאם לא היית מביא מתנות לבני הזוג נתניהו, יכול להיות שהיית 'אורח פחות רצוי בבלפור', שהבקשות הפריעו לך. גם במכתב של עורך דינך בן צור ציינת שנענית לבקשות בשל חברות וחוסר נעימות. אבל בחקירה הנגדית אמרת שנתת מתנות ב'שמחה ואהבה'. תבהיר האם הבקשות של בני הזוג הפריעו לך או נתת בשמחה?".

מילצ'ן השיב: "לא הייתי מודע לאיזה כמות זה בסדר או לא. זה הפריע לי כי לא הייתי בטוח שזה לא עובר גבול".

בן ארי ביקשה לשאול על תדירות הפגישות בין מילצ'ן לנתניהו, אך השופטים קטעו את דבריה ופסלו את השאלה. בן ארי: "בחקירה הנגדית חדד הציע לך מספרים שונים של מפגשים עם נתניהו, פעם אמרת פעמיים בחודש, פעם אחרת אמרת חמש פעמים בכל שנה. בראשית אמרת תדירות מאוד גבוהה - כולל פגישות בבית ינאי, קיסריה ובלפור". השופטים: "ברור דיו, לא צריך שאלה בחקירה חוזרת".

התובעת בן ארי שאלה על חולצות יוקרה שמילצ'ן רכש עבור נתניהו: "בחקירה הראשית סיפרת על רכישת חולצות 'בריוני' עבור ראש הממשלה. בפעם הראשונה, אמרת, זו הייתה יוזמה שלך, ואז היו בקשות לעוד חולצות. בנגדית חדד אומר לך: 'ראש הממשלה לא ביקש אף פעם חולצות', ואמרת: 'אף פעם'. אז היו בקשות ממנו לחולצות או לא?". מילצ'ן השיב כי "היו רמיזות. רמיזות אם יש 'גמדים', גמדים זה חולצות של ראש הממשלה".

בן ארי ביקשה ממילצ'ן להסביר: "כשנתניהו אמר שהדס (קליין) יודעת יותר מדי, הוא פירט למה הוא התכוון?". מילצ'ן: "הוא בהחלט לא התכוון לפטר כי היא יודעת על סיגרים ושמפניות, אלא לשיחות שהיו לנו. זה שהיא ידעה על שמפניות וסיגרים לא היה סוד מדינה".

בתום החקירה החוזרת של הפרקליטות ביקש עו"ד עמית חדד, סנגורו של נתניהו, לקיים חקירה נגדית חוזרת. השופטים התנגדו: "זה קיים במקרים, חריגים לא כאן".

בתום עדות מילצ'ן מסר נתניהו הצהרה, כשהוא אוחז בידו את הספר "THE AGE OF FAITH" שקרא בזמן הדיון: "יש ספר של 1,200 עמודים שמכסה אלף שנים של היסטוריה על עליית האיסלאם. אני שומע שיש 30 אלף עמודים על סיגרים".


תגיות