אתר זה עושה שימוש בעוגיות על מנת להבטיח לך את חוויית הגלישה הטובה ביותר.
בעקבות המתקפות: מארסק עוצרת שוב את השייט בים האדום - עד הודעה חדשה ספינה של מארסק | צילום: Karim SAHIB / AFP

בעקבות המתקפות: מארסק עוצרת שוב את השייט בים האדום - עד הודעה חדשה

המורדים החות'ים בתימן ממשיכים את המתקפות על כלי השייט העוברים בנתיב, כשבסוף השבוע נפגעה אחת מאוניותיה של החברה הדנית; זאת לאחר שבשבוע שעבר כבר חזרה לשוט באיזור

02.01.2024, 18:04 | חדשות חוץ

ענקית הספנות הדנית מארסק עוצרת פעם נוספת את תנועת אוניותיה בים האדום ובמפרץ עדן - הפעם עד הודעה חדשה, כך מסרה היום (ג'). זאת בעקבות המשך המתקפות של המורדים החות'ים מתימן, האחרונה שבהן היתה בסוף השבוע נגד אחת מהאוניות בבעלותה - מארסק האנגז'ו.

לפי ההודעה, "מארסק תעצור כל תנועה של כלי שייט בבעלותה באזור עד שנעריך את המצב המתפתח" בים האדום. כלי השייט ינותבו מחדש וימשיכו במסלול סביב כף התקווה הטובה באפריקה על פי הצורך, מסרה החברה.

מארסק אמנם חזרה בשבוע שעבר להשיט את אוניותיה דרך הנתיב לאחר הפסקה של שבוע, אך אתמול הודיעה כי תשעה את המהלך ל-48 שעות. היום כאמור הודיעה על הפסקה עד הודעה חדשה.

החות'ים, בתמיכת האיראנים, תוקפים ספינות בנתיב הים האדום מאז נובמבר, לטענתם כסולידריות עם חמאס ברצועת עזה. בחודש שעבר התקיפות הללו גרמו לחברות הספנות הגדולות לבחור בנתיבים ארוכים ויקרים יותר להעברת סחורות. בנתיב הימי הזה עובר כ-12% מהמסחר הימי והוא מהותי למשלוחים בין אסיה ואירופה ולייבוא נפט מהמזה"ת לאירופה.

בעקבות החשש לפגיעה במסחר העולמי הודיעה ארה"ב ב-19 בדצמבר על הקמת כוח ימי בינלאומי להגנה על ספינות. לפי ההודעה האמריקאית, יותר מ-20 מדינות הסכימו לקחת חלק מכוח החדש, אף שרובן לא אישרו זאת באופן פומבי. בהתאם, חברות הספנות החלו לחזור לים האדום. לאחר התקיפה האחרונה של האונייה בבעלת מאסק, נמסר מהפנטגון כי מסוקי קרב אמריקאיים תקפו בתגובה, הטביעו שלוש ספינות מורדים והרגו 10 לוחמים חות'ים.

הספינה של מארסק שהותקפה נשאה 14 אלף מכולות והיתה בדרכה מסינגפור, וביום שבת נורו עליה 55 טילים. במארסק ציינו כי צוות הספינה לא נפגע והיא המשיכה בדרכה לעבר תעלת סואץ.

תגיות