אתר זה עושה שימוש בעוגיות על מנת להבטיח לך את חוויית הגלישה הטובה ביותר.
למרות הנחות של כמעט 50%: היענות בינונית למכרז רמ"י בקרית משה ברחובות קרית משה ברחובות | צילום: Droneimagebank

למרות הנחות של כמעט 50%: היענות בינונית למכרז רמ"י בקרית משה ברחובות

רמ"י ניסתה לשווק מגרשים ששווקו כבר במאי ללא הצלחה - וכעת הוזילה אותם באופן משמעותי, אך הביקוש להם תואם את הביקוש לדירות באזור. סקירת הכלכלן הראשי לחודש יוני 2023 הראתה שהביקוש לדירות חדשות באזור רחובות נמצא בשיעורי ירידה חריגים

17.08.2023, 16:59 | גיא נרדי

רמ"י (רשות מנהל מקרקעי ישראל) פרסמה היום (ה') את התוצאות לשיווק קרקע בשישה מתחמים בשכונת קרית משה ברחובות. המכרזים, שהם שיתוף פעולה בין רמ"י לרשות להתחדשות עירונית ומשרד הבינוי והשיכון, נועדו לייצר כמות של יחידות דיור שיאפשרו למפוני השכונה לעבור אליהן בזמן שהבניינים בהם חיו יעברו הריסה ובנייה מחדש. תוצאות המכרז מעניינות מאחר שזהו גל השיווק השני של רמ"י. המתחמים שווקו כבר בחודש מאי ללא הצלחה, ולמרות שרמ"י חתכו את מחירי המינימום בכמעט 50%, ההיענות למכרז הנוכחי היתה קטנה יחסית והמחירים שהתקבלו - כמחצית ממחיר השומה.

פתרון רמ"י לכישלון שיווק המתחמים במאי היה הורדת מחירי המינימום. כך למשל, מחיר המגרש היקר ביותר (מספרו 71804) ושטחו 3.6 דונם, ירד ממחיר של 59 מיליון שקל ל-35.8 מיליון שקל. במתחם זה זכה הקבלן משה אביסרור, שישלם 41 מיליון שקל ועוד כ-26 מיליון שקל הוצאות פיתוח. זוכות נוספות במכרז הן החברות אאורה (זכו בשני מתחמים) ודימרי. שני מתחמים מתוך השישה לא שווקו עדיין מאחר שהמציע זכה במכרז אחר.

הירידה במחירי המתחמים ניכרת גם בהשוואה לתוצאות מכרז אחר של רמ"י שהתקיים באותה שכונה בחודש יוני 2022. חברת בסט, שילמה אז 102.5 מיליון שקל על מגרש בגודל 3.4 דונם.

שכונת קרית משה ברחובות התפרסמה כמוקד עוני, אלימות ופשע. השכונה שנבנתה בשנות ה-50 וה-60 כוללת דירות במבני שיכון בני 3 ו-4 קומות, בשוליה יש גם בתים צמודי קרקע. יותר מ-55% מתושבי השכונה הם בני העדה האתיופית ורבים מהם מטופלים בשירותי הרווחה. תוכנית ההתחדשות של השכונה אושרה ע"י הותמ"ל (הוועדה הארצית לתכנון ולבנייה של מתחמים מועדפים לדיור) באוקטובר 2019. התוכנית שקודמה על-ידי הרשות להתחדשות עירונית ועיריית רחובות משתרעת על כ-1,500 דונם, ובמסגרתה ייהרסו כ-1,400 דירות קיימות, וייבנו 10,000 חדשות. 40% מהן על קרקע בשכונה והיתר - כ-6,000 יחידות דיור על קרקע משלימה שרשות מקרקעי ישראל הקצתה לפרויקט.

סקירת הכלכלן הראשי לחודש יוני 2023, שהתפרסמה השבוע, מראה שהביקוש לדירות חדשות באזור רחובות נמצא בשיעורי ירידה חריגים. אם לדייק, מדובר ב-41% בלבד לעומת אותה תקופה בשנה שעברה. במחצית הראשונה של השנה נמכרו באזור 1,204 דירות בלבד, ירידה חדה של 53% בהשוואה לתקופה המקבילה אשתקד.

תגיות