אתר זה עושה שימוש בעוגיות על מנת להבטיח לך את חוויית הגלישה הטובה ביותר.
מטח כבד של כ-30 רקטות לעבר גליל העליון

מטח כבד של כ-30 רקטות לעבר גליל העליון

אותרו נפילות בשטחים פתוחים באזור הר מירון; ניו יורק טיימס: המודיעין האמריקאי מעריך כי ישראל לא קרובה להשמדת חמאס; הבית הלבן: "לא נוכל לתמוך בישראל במקרה של פעולה גדולה ברפיח"; דיווח ערבי: בתקיפת רכב בדרום לבנון חוסל מפקד אזור בחיזבאללה

08.02.2024, 23:25 | כלכליסט ו-ynet

23:25 - כ-30 רקטות שוגרו במטח כבד לעבר הגליל העליון. אזעקות נשמעו ביישובים דלתון, כרם בן זמרה וקדיתא שבגליל העליון, לאחר כ-30 שיגורים לאזור במטח כבד מלבנון. כל השיגורים נפלו בשטחים פתוחים. היישובים נמצאים בסביבתו של הר מירון, לשם טען חיזבאללה ששיגר מוקדם יותר טילים - שכוונו לבסיס חיל האוויר. תושבים באזור דיווחו על פיצוצים.(יאיר קראוס)

22:45 - "במודיעין האמריקני מעריכים: ישראל לא מתקרבת להשמדת חמאס". גורמים במודיעין האמריקני, שערכו תדרוך לחברי קונגרס בשבוע האחרון, אמרו כי אף שישראל שחקה את יכולות הלחימה של חמאס במהלך המלחמה - היא לא מתקרבת עדיין להשמדת ארגון הטרור. כך מדווח הערב העיתון "ניו יורק טיימס".

לפי הדיווח, גורמים אמריקניים תוהים אם היעד של השמדת חמאס הוא בכלל יעד ריאלי, לנוכח העובדה שהוא פועל ככוח גרילה, ומתחבא ברשת מנהרות שקשה לחדור אותה. לדברי הגורמים האמריקניים, יעד ממשי יותר הוא החלשת הכוח הקרבי של חמאס.


פיר מנהרה של חמאס, צילום: דובר צה"ל פיר מנהרה של חמאס | צילום: דובר צה"ל פיר מנהרה של חמאס, צילום: דובר צה"ל22:10 - הבית הלבן: "פעולה צבאית גדולה ברפיח - אסון. לא נוכל לתמוך בישראל"

דובר הבית הלבן ג'ון קירבי מסר כי "ארה"ב לא תתמוך בפעולות צבאיות גדולות של ישראל ברפיח". עוד הוא טען כי כוחות ישראליים הפציצו ברצועה אזורים בהם מסתתרת מחצית מאוכלוסיית עזה, ואמר כי "כל פעולה צבאית גדולה ברפיח בזמן זה, ללא התחשבות ראויה בביטחונם של הפלסטינים מחפשי המקלט, תהיה אסון".

21:15 - ירי למירון: 5 רקטות נפלו בשטח פתוח, אין נפגעים. חיזבאללה קיבל מוקדם יותר אחריות על המתקפה, וטען כי ירה לעבר בסיס חיל האוויר במירון. הירי הגיע שעות אחדות אחרי הפצצת הרכב בא-נבטייה שבדרום לבנון - שכוונה לפי הדיווחים נגד מפקד אזורי בחיזבאללה. בלבנון טענו שאותו פעיל לא חוסל, כפי שדווח תחילה, אלא שרק נפצע. (יואב זיתון)

20:30 - גורמים בישראל: סינוואר בנתק עם הנהגת חמאס בחו"ל. גורמים ישראלים אמרו כי מנהיג חמאס יחיא סינוואר נמצא בנתק בימים האחרונים עם הנהגת חמאס בחו"ל. סינוואר, לדברי גורמים בכירים בישראל, רץ בימים האחרונים "ממערה למערה כל הזמן - כמו עכבר. הוא מבועת ועובר ממקום למקום בטירוף. הדבר היחיד שיכול לגרום לעסקה זה הפחד האמיתי שעוד דקה הוא מחוסל, ורק עסקה תציל אותו". (איתמר אייכנר)


יחיא סינוואר, צילום: EPA יחיא סינוואר | צילום: EPA יחיא סינוואר, צילום: EPA


20:05 - אזעקות המתריעות מפני ירי טילים הופעלו במושב דוב"ב ובקיבוץ צבעון שבגליל העליון.

19:10 - מפקד חיל האוויר: "עשרות כלי טיס בשמי לבנון יהפכו למאות ברגע שתינתן פקודה". מפקד חיל האוויר האלוף תומר בר אמר בכנס מבצעי בבסיס פלמחים כי "עשרות כלי טיס פועלים עכשיו בשמי דרום לבנון, וברגע שתינתן פקודה - העשרות יהפכו למאות שמבצעים את המשימות תוך דקות מההזנקה. חיזבאללה ימשיך לשלם באובדן המערכים שלו". בכנס, שבו הוצגו תוכניות חיל האוויר לשנת 2024, אמר מפקד פיקוד הדרום האלוף ירון פינקלמן: "חיל האוויר הישראלי היום הוא לא עמוד האש לפני המחנה - הוא בתוך המחנה ועם המחנה". (יואב זיתון)


מפקד חיל האוויר אלוף תומר בר, צילום: דובר צה"ל מפקד חיל האוויר אלוף תומר בר | צילום: דובר צה"ל מפקד חיל האוויר אלוף תומר בר, צילום: דובר צה"ל


18:00 - כיפת ברזל יירטה כטב"ם של חיזבאללה. בהמשך להתרעות על חדירת כלי טיס עוין שנשמעו בצפון, מערכת כיפת ברזל יירטה כטב"ם של חיזבאללה שחדר לשטח ישראל מלבנון. (יואב זיתון)

17:40 - חיזבאללה לקח אחריות על ירי לישראל לפני כשעה. ארגון הטרור חיזבאללה לקח אחריות על ירי שבוצע משטח לבנון לכיוון ישראל בשעה 16:18. מדובר בלקיחת האחריות השביעית של הארגון מהבוקר. (ליאור בן ארי)

17:30 - דיווח ערבי: חוסל מפקד אזור בחיזבאללה בתקיפת הרכב בדרום לבנון. רשת הטלוויזיה הסעודית "אל-ערביה" דיווחה כי עבאס א-דבס, מפקד אזור בארגון חיזבאללה, חוסל בתקיפת הרכב בדרום לבנון. (ליאור בן ארי)

17:00 - חשש לחדירת כלי טיס עוין בגליל. אזעקות המתריעות על חשד לחדירת כלי טיס עוין הופעלו בכפר בלום, נאות מרדכי, גונן, שדה נחמיה, כפר סאלד, שמיר, עמיר, להבות הבשן שבגליל העליון. במקביל, נצפה יירוט באזור עמק החולה. זמן קצר לאחר מכן, פיקוד העורף עדכן כי "האירוע הסתיים" - מבלי לעדכן אם בוצע יירוט.


תקיפה של צה"ל בדרום לבנון, צילום: AFP תקיפה של צה"ל בדרום לבנון | צילום: AFP תקיפה של צה"ל בדרום לבנון, צילום: AFP


16:50 - דיווחים על תקיפה רכב באמצעות כטב"ם בדרום לבנון. העיתון הלבנוני "אל-אחבאר", המזוהה עם חיזבאללה, דיווח על תקיפה אווירית של רכב בדרום לבנון. על פי הדיווח, הרכב הותקף באמצעות כטב"ם במרכז העיירה א-נבטיה. (ליאור בן ארי)

16:10 - אזעקות המתריעות מפני ירי טילים הופעלו בשאר ישוב ובשניר.

15:22 - צה"ל תקף את מקור הירי שממנו בוצע השיגור לקריית שמונה. צה"ל תקף בירי ארטילרי את מקור הירי שממנו זוהה השיגור לעבר מרחב קריית שמונה בשעות הבוקר. כך עדכן דובר צה"ל, שהוסיף כי מטוסי קרב תקפו מבנים צבאיים ששימשו את חיזבאללה במרחבים כפר כילא וטיר חרפא שבדרום לבנון. בנוסף, דובר צה"ל מסר כי מוקדם יותר זוהו כמה שיגורים מלבנון לעבר מטולה והחרמון. צה"ל תקף בארטילריה את מקורות הירי. (יואב זיתון)


15:00 - טיל נ"ט מלבנון פגע בבית במטולה. טיל נ"ט מלבנון פגע בבית במטולה. נזק נגרם למבנה. (יאיר קראוס)

14:42 - דיווח בלבנון: ישראל טרם הגיבה באופן רשמי להצעת חמאס לעסקה. רשת "אל-מיאדין" הלבנונית, המזוהה עם חיזבאללה, דיווחה מפי מקור "בהתנגדות בעזה" כי תתקיים הערב "פגישה של משלחת חמאס עם המודיעין המצרי" בקהיר בנושא עסקת החטופים. עוד מסר המקור כי הפגישה תתקיים "אחרי שנדע את עמדת ישראל - אם התשובה שלה תגיע היום". (ליאור בן ארי, עינב חלבי)

14:00 - מתחילים לשקם: החל פינוי הריסות הבתים בבארי. ארבעה חודשים ויממה לאחר מתקפת הטרור על קיבוץ בארי, הבוקר החל שלב פינוי הריסות הבתים, שהוא למעשה חלק משיקום הקיבוץ - שיותר מ-100 מחבריו נרצחו. 120 בתי חברים בקיבוץ מועמדים להריסה, מתוך 350. עוד עשרות בתים ומבנים ציבוריים זקוקים לשיפוץ לאחר שניזוקו ברמות שונות וכך גם תשתיות. בשלב הראשון שהחל היום יפונו שישה בתים שנהרסו. בהמשך ייכנסו כלים כבדים לפינוי עוד הריסות, והתהליך צפוי להסתיים בפרק זמן של עד שנה. בקיבוץ מתקיימים כעת דיונים כיצד לשמר חלק מהריסות הבתים לצורך הנצחה. במקביל, בבארי כבר מסתכלים קדימה על תוכניות לבניית שכונות מגורים חדשות לתושבים. "לצד הכאב והאובדן, אנחנו מסתכלים קדימה על קיבוץ בארי בעוד כמה שנים. אין ספק שהקיבוץ יפרח בעתיד, אבל זה ייקח זמן. כל דבר נעשה בעיתו, אבל זה מאוד מעודד לראות ונותן תקווה שיוצאים לדרך", אמר אחד החברים. (מתן צורי)

פינוי ההריסות,   פינוי ההריסות פינוי ההריסות,


13:30 - ירי לשדרות: שלוש רקטות שוגרו מעזה, אחת יורטה ושתיים נפלו מחוץ לעיר. שלוש רקטות שוגרו מרצועת עזה במטח לשדרות. אחת מהן יורטה ושתיים נפלו מחוץ לעיר. בשלב זה לא דווח על נפגעים או נזק. התרעת צבע אדום הופעלה גם בנחל עוז שבעוטף (מתן צורי)

12:45 - השיחות על עסקת חטופים נמשכות: משלחת חמאס בראשות סגנו של סינוואר הגיעה לקהיר. משלחת חמאס בראשות ד"ר חליל אל-חיה, סגנו של מנהיג חמאס ברצועת עזה יחיא סינוואר, הגיעה לקהיר לסבב שיחות משא ומתן על עסקה להפסקת אש ושחרור החטופים. מוקדם יותר דווח בעיתון "אל-אחבאר" הלבנוני, שמזוהה עם חיזבאללה, כי גם משלחת ישראלית תגיע היום לקהיר. (עינב חלבי)

11:20 - הותר לפרסום: נגד צה"ל נפצע קשה מירי נ"ט לצפון, שני לוחמי מילואים נפצעו קל. דובר צה"ל עדכן כי כתוצאה מהשיגורים לעבר קריית שמונה מוקדם יותר, נגד צה"ל נפצע באורח קשה ושני לוחמי מילואים נוספים נפצעו באורח קל. הפצועים פונו לקבלת טיפול רפואי בבית חולים ומשפחותיהם עודכנו.

מצה"ל נמסר כי מטוסי קרב תקפו לפני זמן קצר תשתיות טרור ומבנה צבאי ששימשו את חיזבאללה באזור אל-חיאם שבדרום לבנון, משם זוהו השיגורים לעבר קריית שמונה. כמו כן, צה"ל תקף בירי ארטילרי את מקורות הירי לעבר בירנית והחרמון.

10:30 - חיזבאללה טוען: "תקפנו את מחנה גיבור בקריית שמונה". צה"ל בגל תקיפות נרחב בדרום לבנון. חיזבאללה הודיע כי תקף את מחנה גיבור בקריית שמונה. במקביל, חיל האוויר פתח בגל תקיפות נרחב של מטרות חיזבאללה בעיירה אל-חיאם בדרום לבנון באמצעות מטוסי קרב. (יואב זיתון)

קריית שמונה, צילום: אביהו שפירא קריית שמונה | צילום: אביהו שפירא קריית שמונה, צילום: אביהו שפירא

9:33 - ניסיון פיגוע בשומרון: מחבל ירה לעבר כוח צה"ל באזור חומש - ונוטרל. מחבל נוטרל על ידי כוח צה"ל לאחר שירה לעבר חיילים בצומת המנגלים באזור חומש שבשומרון. אין נפגעים. (יואב זיתון, אלישע בן קימון)9:24 - במקביל לירי הנ"ט לעבר קריית שמונה: חיזבאללה הפגיז לאורך גבול לבנון. במקביל לירי טיל הנ"ט לעבר קריית שמונה, חיזבאללה ביצע הפגזות לאורך גבול לבנון. צה"ל השיב בירי ארטילרי לעבר מקורות הירי. (יאיר קראוס)

9:05 - מחבלים שהשתתפו בטבח 7 באוקטובר נעצרו בחאן יונס, עשרות חוסלו. דובר צה"ל עדכן כי לוחמי עוצבת הקומנדו ממשיכים בלחימה אינטנסיבית במוקדי הטרור במערב חאן יונס שבדרום רצועת עזה. ביממה האחרונה עצרו הלוחמים עשרות חשודים במעורבות בטרור, בהם שני מחבלים שהשתתפו בטבח שאירע ב-7 באוקטובר, ומחבל נוחבה נוסף. כמו כן, צוותי הקרב של חטיבת הצנחנים וגבעתי זיהו וחיסלו מעל 20 מחבלים במהלך התקפות על יעדי טרור באזור חאן יונס. בצפון הרצועה, צוות הקרב החטיבתי 401 חיסל עשרה מחבלים בהיתקלויות שונות. (יואב זיתון)8:53 - ירי נ"ט לעבר קריית שמונה, צה"ל משיב באש. טיל נ"ט נורה לעבר קריית שמונה, עדיין לא ידוע אם יש נזק או נפגעים. צה"ל משיב בירי ארטילרי ללבנון. (יאיר קראוס)

8:50 - דיווח: היקף ההרס בלבנון כתוצאה מהמלחמה - 1.2 מיליארד דולר. העיתון "א-שרק אל-אווסט", היוצא לאור בלונדון בשפה הערבית, דיווח כי היקף ההרס בלבנון כתוצאה מהמלחמה בין ישראל לחיזבאללה הגיע ל-1.2 מיליארד דולר. כך לפי מחקר שנערך על ידי גופים לא רשמיים. בדיווח נכתב כי ההפסדים נובעים בעיקר מהרס תשתיות, כבישים, מבנים ואדמות חקלאיות. בנוסף, לבנון ספגה הפסדים בסכום של כ-300 מיליון דולר בשל סגירת מוסדות ועצירת העסקים. (ליאור בן ארי)

8:30 - דיווח: משלחת ישראלית תגיע לקהיר, שם מעריכים: "ייקח לפחות 10 ימים להגיע לעסקה". עיתון "אל-אחבאר" הלבנוני המזוהה עם חיזבאללה דיווח כי משלחת ישראלית תגיע היום לקהיר במסגרת סבב חדש של משאן ומתן, שמגיע אחרי תשובת חמאס למתווכים בנוגע לעסקה להפסקת אש ושחרור החטופים. לפי הדיווח, גורמים מצרים מעריכים כי "המשא ומתן החדש ייקח לפחות 10 ימים לפני תחילת הפסקת האש כחלק מהשלב הראשון של העסקה". אתמול דווח בעיתון הקטארי "אל-ערבי אל-ג'דיד" כי גם משלחת חמאס בראשות ראש הלשכה המדינית איסמעיל הנייה תגיע היום לקהיר. (ליאור בן ארי)

תגיות