אתר זה עושה שימוש בעוגיות על מנת להבטיח לך את חוויית הגלישה הטובה ביותר.
ח"כ מיקי לוי ליועמ"שית: לבחון פתיחת חקירה פלילית של הליך הנפקת רישיונות נשק היועמ"שית גלי בהרב מיארה | צילום: גיל נחושתן

ח"כ מיקי לוי ליועמ"שית: לבחון פתיחת חקירה פלילית של הליך הנפקת רישיונות נשק

יו"ר הוועדה לביקורת המדינה אמר כי יפנה ליועמ"שית בבקשה לבחון פתיחת חקירה של הפרשה במסגרתה נחשף כי ארבעה מקורבים לבן גביר עבדו בחמ"ל שהוקם למתן רישיונות לאחזקת נשק. הבוקר התפטר ראש האגף לכלי ירייה, ישראל אבישר, על רקע זה

04.12.2023, 16:14 | עמיר קורץ

אחרי התפטרותו של ישראל אבישר, ראש האגף לכלי ירייה במשרד לביטחון לאומי, יו"ר הוועדה לביקורת המדינה, ח"כ מיקי לוי (יש עתיד), אמר כי יפנה ליועמ"שית בבקשה לבחון פתיחה של חקירה פלילית בכל הנוגע להליך הנפקת רישיונות נשק במשרד לביטחון לאומי, בלשכת השר איתמר בן גביר ובמעורבות השר עצמו. במקביל, גם ח"כ גלעד קריב אמר כי יפנה ליועמ"שית בדרישה להורות על ביטול כל הרישיונות שהונפקו על ידי גורמים חסרי סמכות.

בשבוע שעבר נחשף כי בלשכת השר איתמר בן גביר הוקם חמ"ל לתגבור האגף, כאשר לא פחות מארבעה אנשי אמון בלשכה עבדו בו ללא שהתקבל לכך אישור חוקי. החמ"ל פעל מהלשכה בתהליכים הקשורים להליכי מתן אישורים לרישיונות לכלי ירייה, ובהם ראיונות טלפוניים שביצעו כמעין פקידי רישוי זמניים.

אותן משרות אמון של בן גביר - יועצים פוליטיים ועובדות בלשכה - החלו בפעילות זו עוד לפני שהנושא נבדק משפטית. רק אחרי תקופה מסוימת כשהתקבלה חוות דעת של הייעוץ המשפטי במשרד לביטחון לאומי והנושא נבדק אל מול נציבות שירות המדינה שהורתה לעצור זאת, ניתנה הוראה לסגור את הגישה של אותם אנשי אמון לנתונים שאליהם הם נחשפו ועבודתם הופסקה.

הפרשה נחשפה לראשונה ב"הארץ", כאשר בדיון שהתקיים בשבוע שעבר בוועדה לביקורת המדינה, נאלץ אבישר, בלחץ חברי כנסת מהאופוזיציה, לחשוף פרטים מתוך מה שאירע באגף מאחורי הקלעים. זאת, כתוצאה מתגבור בכוח האדם שנדרש בשל ההצפה בפניות לבקשות רישיון מפרוץ המלחמה, שכלל בין השאר בנות שירות לאומי שעברו הסמכה קצרה בלבד ועובדי משכן הכנסת.

אבישר הודיע על התפטרותו הבוקר על רקע הפרשה. בלשכת בן גביר אומרים כי אבישר הלין בימים האחרונים בפני השר על הביקורת התקיפה והפומבית שחווה בוועדה לביקורת המדינה וביקש לשקול שוב את מדיניות מתן רישיונות הנשק של המשרד. בן גביר, אומרים בלשכתו, אמר שאינו מוכן לשנות את מדיניותו אלא להמשיך באותו קו. לטענת לשכת בן גביר, אבישר לא ביקש להתפטר לחלוטין מהמשרד לביטחון לאומי, אלא לעבור לתפקיד אחר במשרד - ובן גביר הסכים לכך.

בעקבות התפטרות אבישר, מסר בן גביר כי "מדיניות השר לחלוקת נשקים לאזרחי ישראל העומדים בקריטריונים - ברורה והמשכית. מי שלא ממשיך לבצע את המדיניות בהתאם להוראות השר ולמפת האיומים, ונלחץ בשל מתקפות השמאל בוועדות כאלו ואחרות - אכן לא יכול להמשיך כראש אגף כלי יריה שעה שישראל במלחמה וכי יש לחמש כמה שיותר אזרחים אשר עומדים בקריטריונים".

תגיות