אתר זה עושה שימוש בעוגיות על מנת להבטיח לך את חוויית הגלישה הטובה ביותר.
בליץ החקיקה: היוזמים שואפים לסיים כמה שיותר עד לפגרת פסח יריב לוין ושמחה רוטמן | צילום: אלכס קולומיסקי

שאלות ותשובות

בליץ החקיקה: היוזמים שואפים לסיים כמה שיותר עד לפגרת פסח

איזה חוקים במסגרת ההפיכה המשטרית מקדמת כעת הקואליציה? מהו קצב האישורים הצפוי בכנסת? מה יקרה כשהכנסת תצא לפגרת פסח? ואיך כל זה קשור לאישור תקציב המדינה? כלכליסט עושה סדר

12.03.2023, 06:00 | צבי זרחיה

שלושה שבועות בלבד נותרו עד לסיום כנס החורף של הכנסת, ובכנסת החל "מירוץ נגד הזמן" כששר המשפטים יריב לוין (הליכוד) ויו"ר ועדת החוקה ח"כ שמחה רוטמן (הציונות הדתית) דבקים לפי שעה ברצונם לחוקק את חוקי ההפיכה המשטרית לפני צאתה של הכנסת לפגרת הפסח.

נכון לעכשיו, השרים והח"כים בקואליציה לא יודעים מה יספיקו לחוקק בזמן שנותר עד לפגרה. "אנחנו עובדים מיום ליום ומשבוע לשבוע", אומרים שם. כשהכיוון הוא ברור לסיים עד כמה שניתן את חקיקת החוקים, אם לא כולם, לפחות רובם עד לחג הפסח.

"כלכליסט" עורך סדר בלוח הזמנים ובחקיקה שנמצאת על שולחן המשכן.

מהו לוח הזמנים הצפוי של המחוקקים?

נותרו 3 שבועות בדיוק עד לצאתה של הכנסת לפגרת הפסח. יום הדיונים האחרון המתוכנן במליאה הוא ה־29 במרץ, והדיונים יכולים לגלוש עד ל־30 במרץ. צריך לזכור שב־5 באפריל נחגוג את ליל הסדר. בינתיים, בשבוע-שבועיים הקרובים ועדת החוקה תקדם את חוקי ההפיכה המשטרית כדי לאשרם בקריאה השנייה והשלישית לפני הפגרה.


מתי יקודם חוק יסוד השפיטה המונע מבג"ץ לבטל חוקי יסוד ושינוי הרכב הוועדה לבחירת שופטים?

החוק כבר עבר בקריאה הראשונה במליאה וכעת מקודם בוועדת החוקה חוק ומשפט לקראת הצבעה בקריאה השנייה והשלישית. יו"ר הוועדה ח"כ רוטמן זימן להשבוע ארבעה דיונים של הוועדה בימי ראשון עד רביעי על מנת לקדם את הצעת החוק. בקואליציה מעריכים שהחוק הזה יועלה להצבעה בקריאה השנייה והשלישית עד לסיום כנס החורף של הכנסת. אחרת, הדבר ייתפס כחולשה של הקואליציה וכניעה למפגינים.

איפה עומד חוק פסקת ההתגברות?

ועדת החוקה אישרה ביום רביעי לפני 11 ימים את העלאת הצעת החוק להצבעה בקריאה הראשונה. מדובר בצמצום הביקורת השיפוטית על חוקים רגילים ברוב של 80% משופטי בג"ץ - כלומר 12 מתוך 15.

כמו כן מוצע שהכנסת תוכל לחוקק מחדש חוק רגיל שבוטל על ידי בג"ץ ברוב של 61 ח"כים. לפי שעה לא ברור מתי יועלה החוק להצבעה בקריאה הראשונה. בכנסת מעריכים כי ייתכן שלא ניתן יהיה להספיק ולחוקקו בקריאה השנייה והשלישית בטרם יציאתה לפגרת חג הפסח.

עד כמה נחושים בקואליציה לגבי הרוב לבחירת שופטים ולמניעת ביטול חוקי יסוד בבג"ץ?

נכון לעכשיו, בקואליציה לא מוכנים להתפשר ומסרבים להיעדר רוב בוועדה לבחירת שופטים. לפי הצעת רוטמן לקואליציה יהיה רוב של 5 מתוך 9 חברי הוועדה כך שהיא תוכל בעצם לבחור את השופטים בכל הערכאות. בקואליציה גורסים כי שינוי הרכב הוועדה לבחירת שופטים, יחד עם ביטול האפשרות מבג"ץ לבטל חוקי יסוד, הם ליבת הרפורמה המשפטית ועל כן לא מוכנים לוותר. לא רק בליכוד תומכים בכך, אלא גם בכל מפלגות הקואליציה ש"ס, יהדות התורה, הציונות הדתית ועוצמה יהודית.

איפה נמצאת חקיקת חוק הנבצרות וחוק דרעי 2?

הצעות החוק הללו כבר אושרו בקריאה הטרומית במליאה לפני כמה שבועות, ומקודמות במהירות בוועדה מיוחדת לתיקון חוק יסוד הממשלה בראשותו של יו"ר הקואליציה ח"כ אופיר כץ (ליכוד). היועצת המשפטית לממשלה גלי בהרב־מיארה מתנגדת בחריפות להצעות החוק אבל הח"כים בקואליציה לא ממש מתחשבים בעמדותיה. הכוונה לנסות ולהשלים החקיקה בקריאה השנייה והשלישית עד חג הפסח כדי למנוע אפשרות להכריז על נבצרות לנתניהו, ולאפשר את שובו לשולחן הממשלה של אריה דרעי.

האם יקודם חוק המתנות למרות אזהרת היועמ"שית?

הצעת החוק שהוגשה על ידי ח"כ עמית הלוי (ליכוד) אושרה בשבוע שעבר בקריאה הטרומית ותקודם במהירות ככל הנראה בוועדת החוקה לשלוש קריאות נוספות עד לחג הפסח, אף שבהרב־מיארה קבעה כי בהצעת החוק "יש פתח של ממש לשחיתות שלטונית".

מתי יאושרו חוקי התקציב וההסדרים?

לפי התכנון שר האוצר בצלאל סמוטריץ יציג את שתי הצעות החוק הללו ב־27 במרץ 2023 והכוונה לאשרן בקריאה הראשונה עוד באותו השבוע. לאחר מכן, ועדת הכספים תדון בחוק התקציב ויתר ועדות הכנסת בסעיפי חוק ההסדרים. הכנסת מחוייבת לאשר את חוק התקציב עד ה־29 במאי 2023, אחרת תתפזר לבחירות.תגיות