אתר זה עושה שימוש בעוגיות על מנת להבטיח לך את חוויית הגלישה הטובה ביותר.

לאן הולכים היזמים כשהבנק סגור? גרניט גיוס הון בנדל"ן על הקושי במציאת מקורות מימון

מאז שבנק ישראל סגר את ברז המימון לענף הנדל"ן, היזמים מתמודדים עם קושי הולך וגדל למציאת מקורות מימון אלטרנטיביים. ארבל דר, שותף מנהל בגרניט גיוס הון בנדל"ן מבדיל בין סוגי הפרויקטים השונים בענף ומתריע כי ההשפעה על הרוכשים מתחילה להתרחש כבר עכשיו

14.06.2022, 15:06 | בשיתוף מרכז הנדל"ן

האם ההגבלות של בנק ישראל על מתן אשראי בתחום הנדל"ן ישפיעו על השוק? ארבל דר, שותף מנהל, גרניט גיוס הון בנדל"ן, המתמחה באיתור מקורות מימון למיזמי נדל"ן, אומר שהמהלך דרמטי מאוד. לדבריו, בעקבות האינטרס של בנק ישראל להקטין את התיאבון של הבנקים להזרמת אשראי זול לענף הנדל"ן, ליזמים קשה יותר ויותר לאתר מקורות מימון.

לדברי דר, אחד הפתרונות שאושרו על פי חוק בשנים האחרונות הוא האשראי החוץ בנקאי, המסופק על ידי חברות הביטוח וקרנות המימון החוץ בנקאי, המעניקות יחד כ-50% מהאשראי וערבויות חוק המכר לענף הנדל"ן. דר מבהיר כי קיים שוני בין פרויקט הדורש הון עצמי גבוה כמו רכישת קרקע או נכס מניב, לעומת התחדשות עירונית, תמ"א 38 או פינוי בינוי, בהם לא צריך להעמיד אשראי משמעותי.

מהי הדוגמה שדר מביא על יזם שאיבד מיליוני שקלים בעקבות המצב הנוכחי? וכיצד המגמה משפיעה על רוכשי הדירות, כפי שעולה מנתוני המשכנתאות העדכניים ביותר? הצטרפו אלינו.