אתר זה עושה שימוש בעוגיות על מנת להבטיח לך את חוויית הגלישה הטובה ביותר.
הכישלון המהדהד של הפועל ת"א: כשלמועדון כדורגל אין בעל שליטה אמיתי סלים טועמה, הערב במשחק הירידה | צילום: טל שחר

פרשנות

הכישלון המהדהד של הפועל ת"א: כשלמועדון כדורגל אין בעל שליטה אמיתי

האדומים ירדו הערב לליגה הלאומית, בפעם השלישית בתולדותיהם; בניגוד למ.ס. אשדוד שניצחה אותם במשחק הגורלי - להפועל אין בעל בית, ומודל הניהול שלה אינו מתאים לכדורגל הישראלי

11.05.2024, 21:52 | גולן חזני

לקבוצת כדורגל שיורדת ליגה, בדיוק כמו לקבוצה שזוכה באליפות, יש כמה פנים: שחקנים, עם כוכב או שניים על הדשא, מאמן על הקווים, ובעלים שיושב ביציע בדרך כלל, עם פנים קפוצות ורציניות, או להיפך. אבל בעל בית.

במשחק הגורלי של הפועל ת"א הערב, שבו הפסידה למ.ס. אשדוד בבלומפילד וירדה ליגה, בלטה עובדה אחת: הפנים של הקבוצה היו אדם אחד, המאמן סלים טועמה (שגם התראיין אחרי המשחק בעיניים מושפלות) שעד לפני שבועיים היה בכלל מנהל קבוצה, תפקיד טכני. השחקנים על הדשא היו אדישים ודי אומללים, וביציע לא היה בעל בית. המצלמה הלכה שוב ושוב אל ג'קי בן זקן, הבעלים של אשדוד, שהפסד שלה הערב היה מוריד אותה לליגה הלאומית.

במונחים של רשתות שיווק, הפועל ת"א מול אשדוד זה כמו שופרסל (עד לפני חודש חברה ללא גרעין שליטה ותחת מנהלים דומיננטים) מול סופר יודה. רשת ענק מול רשת מקומית קטנה.

הקהל של אשדוד מצומצם - אולי 5% מהקהל של הפועל ת"א. אבל לאשדוד יש בעל בית. בן זקן מכיר את הכדורגל מהשטח, יודע מתי להפעיל תוכנית משבר, איזה מנהלים להעסיק, לגדל את הדור הבא של השחקנים ובעיקר להיות כתובת.

דייוויד מינצברג, צילום: עוז מועלם דייוויד מינצברג | צילום: עוז מועלם דייוויד מינצברג, צילום: עוז מועלם

להפועל ת"א לעומת זאת, אין באמת בעל בית. בתחילת העונה רכש את המועדון איש העסקים היהודי-אמריקאי דייוויד מינצברג. הרכישה בוצעה באמצעות חברת משקיעים. זהו מודל של קרן לכאורה, שבה מנותבים כספי המשקיעים לרכישת הנכס, המועדון, וניהולו. קרן מעוניינת לרשום תשואה, רווח, מהיר, ולממש. לעומת זאת בעלים של קבוצה יוצר גם יותר מחויבות מצד השחקנים ומנטרל ככל האפשר את המעורבות של קבוצות אוהדים בהתנהלות המועדון.

הפועל תל אביב יורדת בראש וראשונה בגלל מחדלי הניהול שלה. המודל של חברת משקיעים או קרן אינו מתאים לתרבות הכדורגל הישראלי. קבוצת משקיעים זרים, שחלקם אינם ידועים, הפקידו כספים - שמינצברג מנהל, בדיוק כמו מנהל קרן. למינצברג אין היכרות עם כדורגל ישראלי, והפנים שלו בקבוצה, חן סול, התפטר לפני שבועיים רגע לפני פיטורי המאמן השלישי במועדון העונה, יוסי אבוקסיס.

אוהדי הפועל תל אביב, הערב, צילום: טל שחר אוהדי הפועל תל אביב, הערב | צילום: טל שחר אוהדי הפועל תל אביב, הערב, צילום: טל שחר

מינצברג אשם בירידה של הפועל, אבל הלקח צריך להיות אחד: לאוהדים - שהם כמו מועדון הלקוחות בתחום הקמעונאות - אסור לאפשר מצב שבו קרן או קבוצת משקיעים, בטח זרות, ישלטו במועדון כדורגל. בלי בעל בית מבוסס שיידע להזרים כספים ברגע הנכון, ולחזק את המותג והמוצר, הקבוצה תתרסק, וזה מה שקרה היום להפועל תל אביב.

המשקיע אדמונד ספרא, שלפי פרסומים מתכוון לקנות את המועדון האדום, יציע, סביר להניח, סכום מצומצם אחרי הירידה. אם מינצברג לא ימכור, קשה לראות את הפועל ת"א מתאוששת מהירידה השלישית שלה לליגה שנייה. עם בעלים מחויב, ונציג מקומי מוכשר ו"קילר", זו יכולה להיות נקודת פתיחה לא רעה לעתיד שיזכיר את העבר המפואר של המועדון.

תגיות