אתר זה עושה שימוש בעוגיות על מנת להבטיח לך את חוויית הגלישה הטובה ביותר.

ועידת התחזיות

"2024 תהיה שנה של אנרגיות מתחדשות"

המשנה למנכ"ל דוראל אנרגיה, יוני חנציס, אמר בוועידת התחזיות של כלכליסט: "המדינה מבינה את החשיבות האנרגטית והכלכלית כי חשמל מאנרגיה מתחדשת הוא זול ואטרקטיבי"

27.12.2023, 16:02 | תומר הדר

יוני חנציס, משנה למנכ"ל קבוצת דוראל אנרגיה העוסקת באנרגיה מתחדשת השתתף היום (ד') בוועידת התחזיות של כלכליסט, בשיתוף בנק הפועלים והפניקס.

בשיחה עם אריאלה כרמל כתבת CTech, אמר: "לדוראל יש פעילות ענפה בישראל, באירופה ובארצות הברית. היא צמחה מהמגזר הקיבוצי ובימים אלה דוראל נמצאת בתנופה של הקמת מתקני אנרגיה מתחדשת ואגירה ברחבי המדינה כי יש מגמה של מהפכה בתחום האנרגיה, שעוברת לכיוון התחום של אנרגיה מתחדשת".

מה קורה כרגע בשוק? האם המלחמה משפיעה על הפעילות שלכם?

"כמובן שברמת מצב הרוח צמחנו במגזר הקיבוצי ואנו קרובים לנושא, אנו מכירים את הקיבוצים כמובן, יש לנו מתקנים בקיבוצים שנפגעו וליבנו עמם - אך פעילותנו ממשיכה, אנחנו בתנופה של הקמות של מתקנים ואני מאמין שגם התנופה של הקיבוצים תהיה דרך תקומה - וזה יהיה דרך אנרגיה מתחדשת. גם ביטחון אנרגטי הוא חשוב במלחמה במיוחד. אנו חברה מסחרית וההשפעה היא מינורית. ביטחון אנרגטי במלחמה הוא קריטי ואנו שועטים קדימה".

כיצד אנרגיה מתחדשת מסייעת במצב חירום? כיצד היא מסייעת בהתמודדות?

"המתקנים שלנו הם תחנות כוח מבוזרות במרחב. בעת מלחמה יש סיכון לתחנות הכוח הגדולות והן עלולות להיות מושבתות וזו בעיה כי תחנה גדולה מייצרת הרבה חשמל. אבל כאשר מסתמכים על התחום הסולארי אז יש ביזור ויש פחות סיכוי לפגיעה וזה ניכר בתחום הסולארי. זה מפחית סיכון. ומעבר לכך אנו משלבים אגירת אנרגיה - כלומר החשמל נאגר ומוזרם אחר הצהריים כשעיקר הצריכה מגיעה וזה חשוב מבחינת היכולת לפרוק מהר אנרגיה לרשת בעת הפסקת חשמל, כי לתחנת כוח גדולה לוקח זמן רב לפרוק אנרגיה לרשת. במלחמה התפקיד של המתקנים האלה מאוד משמעותי ואנחנו גם נחשבים ספק שירות חיוני. לכן בעיתות חירום כשמתקנים שלנו נפגעו אז נסענו יחד עם הצבא כדי לתקן את המתקנים ולהזרים חשמל שנחוץ למדינה, זה חשוב בעיתות חירום".

מבחינת הפקת חשמל - היכן אנו ביחס לעולם?

"לצערי בראייה כוללת ישראל נמצאת מאחורי אירופה וארצות הברית בכניסת אנרגיות מתחדשות. באירופה יש 50% אנרגיה מתחדשת ולנו יש 12% אנרגיה מתחדשת. באירופה מבינים שיש להסתמך על אגירת אנרגיה ולדעתי יש סיבה להיות אופטימיים כי 2024 תהיה שנה של אנרגיות מתחדשות. הנושא הזה גם נתמך על ידי רגולציה וטעמי מאקרו כלכלה ואנו בונים הרבה מתקני אגירת אנרגיה – המדינה מבינה את החשיבות האנרגטית והכלכלית כי חשמל מאנרגיה מתחדשת הוא זול ואטרקטיבי. יש לנו הרבה עבודה ויש לנו יעדים שאפתניים עד שנת 2030 - ונעשה הכול כדי להגיע ליעדים האלה ואני סבור שזה בר ביצוע".

מה התחזית ל-2024?

"זו תהיה שנה טובה לדוראל ולאנרגיה מתחדשת. עבדנו קשה מבחינת הנפקה וגיוסים והקמת פרויקטים ועבודתנו בעולם מתחברת ב-2024 ותנאי המאקרו הם מצוינים, הריביות יורדות, מחירי החשמל עולים בין היתר בגלל המלחמה ואני מאוד אופטימי לגבי השנה הבאה".

תגיות