אתר זה עושה שימוש בעוגיות על מנת להבטיח לך את חוויית הגלישה הטובה ביותר.
לקראת הכרעה: מאיר לוין מסתמן כמועמד המוביל ליו"ר רשות ני"ע מאיר לוין | צילום: עמית שעל

בלעדי

לקראת הכרעה: מאיר לוין מסתמן כמועמד המוביל ליו"ר רשות ני"ע

לוין הוא המועמד הראשון שהוצע לבצלאל סמוטריץ' כמחליף לענת גואטה, אך בשוק העריכו כי שר האוצר משתהה בהחלטה בשל קרבתו לנפתלי בנט ואיילת שקד. כעת מסתמן כי אם לא יהיו הפתעות, השר יודיע על המינוי אחרי החג

09.04.2023, 06:00 | גולן חזני

אחרי שתי הארכות כהונה לענת גואטה מסתמן מינוי ליו"ר חדש לרשות ני"ע. ל"כלכליסט" נודע כי מיד אחרי החג צפוי שר האוצר בצלאל סמוטריץ' להודיע על בחירתו לתפקיד של מאיר לוין, המשנה הכלכלי ליועץ המשפטי לממשלה.

לוין החל את הקריירה כמתמחה של שופט העליון אליעזר ריבלין, ולאחר מכן עבד 10 שנים במשרד עוה"ד גורניצקי, שם עסק בהנפקות והפך למומחה בשוק ההון. בהמשך עבר צד ושימש בשורת תפקידים ברשות ני"ע, האחרון שבהם כיועץ בכיר ליו"ר הרשות שמואל האוזר - קודמה של גואטה, שכיהן בתפקיד עד לפני חמש שנים.

לוין היה המועמד הראשון שהוצע לסמוטריץ', אך השר לא מיהר להחליט. בשוק העריכו כי הדבר נבע מהקירבה שלו לנפתלי בנט ואיילת שקד. נראה כי הביקורת על הזמן הממושך יחסית של אי־איוש משרות רגולציה בכירות בידי השר עושה את שלה, והוא אמור להודיע פורמלית על מינוי לוין אחרי פסח. גואטה אמורה היתה לסיים את תפקידה בינואר, אבל סמוטריץ' החליט להאריך את כהונתה בחודשיים, ובמרץ בחודש נוסף שמסתיים ביום שאחרי החג.

לוין נתפס בשוק ההון כאיש מקצוע בעל ניסיון, שמכיר היטב את השטח, ועם זאת כנוקשה וקפדן, שצפוי לעשות חיים קשים לחברות בשוק ההון, כרגולטור המשמעותי של החברות הציבוריות. יש אף מי שמכנים אותו "טהרן".

ההערכות שהקירבה לבנט ושקד תפריע למינויו מתרחקות, ומי שמוביל את הבחירה והתהליך כולו הוא מנכ"ל משרד האוצר, שלומי הייזלר, שמונה לתפקיד בינואר. הייזלר שימש בשנה וחצי טרם מינויו כיו"ר מטה התכנון הלאומי, ובתקופתו נשבר שיא של תכנון יחידות דיור ותשתיות וקודמה חקיקה משמעותית לקיצור הליכי רישוי בנייה. איילת שקד היא שהביאה את הייזלר ממשרד המשפטים למשרד הפנים, והוא נחשב בזמנו לאיש אמונה - מה שעשוי להסביר לפחות חלקית את ריכוך ההתנגדות הפוטנציאלית למינוי. לאחר שבחן כמה מועמדים,הוביל המנכ"ל למינויו של לוין, שמזוהה עם הציונות הדתית.

מינוי יו"ר רשות ני"ע אינו מחייב ועדת איתור ונתון בלעדית בידי שר האוצר. לסמוטריץ' היכרות אפסית עם שוק ההון, והיכרות מוגבלת יחסית עם התחום הכלכלי. דבר זה מקשה עליו את המינויים, שכן אין לו כוורת מקורבים או אנשי מקצוע שהוא מכיר. פגישות ההיכרות שהוא מבצע הן ראשוניות עבורו, ולמרות קצב הלימוד המהיר שמאפיין אותו, הוא עדיין מתקשה במינויים והחלטות בקצב הנדרש. דוגמה לכך היא הוועדה שהקים לבחינת אחזקות חברות כרטיסי אשראי בידי חברות ביטוח. אף שההחלטתה אמורה היתה לעבור לשר ב־19 בפברואר, היא לא פורסמה עד היום.

מינויים נוספים שמחכים לסמוטריץ' הם של מחליפים לכלכלנית הראשית שירה גרינברג, שלא היססה לצאת במכתב נגד הרפורמה המשפטית והשפעתה השלילית על הכלכלה, ולראש רשות המסים ערן יעקב, שמסיימים את תפקידהם ביוני - יעקב בתום הארכה של שלושה חודשים.

השר אמור למנות גם יו"ר חדש לרשות ני"ע שוק ההון, שעמית גל משמש בו ממלא מקום. אולם תפקיד זה מחייב ועדת איתור.

נגיד בנק ישראל פרופ' אמיר ירון אמור לסיים את הקדנציה בסוף השנה, ולא ברור אם ירצה להמשיך לקדנציה נוספת, מאחר שגם הוא התבטא על הסיכונים שברפורמה המשפטית.תגיות