אתר זה עושה שימוש בעוגיות על מנת להבטיח לך את חוויית הגלישה הטובה ביותר.
התקציב תקוע ואיתו פעילות משרדי הממשלה ח"כ חנוך מילביצקי | צילום: יואב דודקביץ

התקציב תקוע ואיתו פעילות משרדי הממשלה

ח"כים מהליכוד בוועדת הכספים דורשים תיקונים חברתיים בתקציב 2024 המעודכן כתנאי לאישורו. בקואליציה מעריכים שזהו התקציב האחרון שתאשר הכנסת הנוכחית

22.01.2024, 21:00 | צבי זרחיה

תקציב המדינה המעודכן ל־2024 שאושר בשבוע שעבר בממשלה, תקוע בדרך אל הכנסת. בינתיים חלק גדול מפעילויות הממשלה מוקפאות, בהיעדר תקציב מעודכן ומאושר, ובמקביל גוברות בליכוד ההתנגדויות לתקציב.

לפי הערכות, חוק התקציב המעודכן ל־2024 יונח על שולחן הכנסת רק בשבוע הבא כך שהכנסת תאשרו כחודש לאחר מכן, כלומר בתחילת מרץ 2024. המשמעות היא שעד למועד אישור התקציב יוקפאו חלק ניכר מהפעילויות החדשות של הממשלה. נכון לעכשיו, הממשלה פועלת לפי תקציב המדינה ל־2024 שאושר בכנסת במאי 2023, וכבר אינו רלבנטי.

בקואליציה מתגבשת ההערכה שתקציב 2024 המעודכן הוא האחרון שיאושר על ידי הכנסת הנוכחית, וכי לא יימצא רוב לתקציב 2025, ועל כן בליכוד נלחמים כעת למתן חלק מהגזירות בתקציב המעודכן.

ארבעה חברי הליכוד בוועדת הכספים (מבין תשעה ח"כי הקואליציה בוועדה) יוצאים נגד התקציב: מרכז הקואליציה בוועדה ח"כ אליהו רביבו, והח"כים חנוך מילביצקי, אלי דלל ואתי עטיה. בלעדי אחד מהם אין לשר האוצר בצלאל סמוטריץ' רוב בוועדת הכספים בהצבעה בעד התקציב המעודכן.

רביבו, שייפגש עם סמטוריץ' בימים הקרובים, אמר ל"כלכליסט" כי הוא תובע ש"משרד האוצר יספק לנו הסברים על הגזירות הצפויות לפגוע באזרחים. תפקידי הוא לוודא כי האוצר והעומד בראשו עושים הכל על מנת לצמצם את הפגיעה בציבור למינימום הנדרש". מילביצקי פנה ללשכת רה"מ וקבל על כך ששר האוצר לא נפגש עם חברי הליכוד בוועדת הכספים, חרף הבטחותיו מלפני חודש לעשות כן לפני הצגת תקציב 2024.

למילביצקי יחד עם דלל ועטיה הוצע להיפגש עם סמוטריץ' היום לדיון כללי על התקציב מבלי להיכנס לפרטיו. מילביצקי הודיע גם בשמם של דלל ועטיה שהם מוותרים על הפגישה אם לא תהיה מעשית לשינוי צעדים בתקציב. "אני לא בא לדבר איתו על הציונות", הבהיר.

מילביצקי מתנגד לכמה מהחלטות הממשלה ובהן: להעלות את המע"מ ב־1% החל מ־2025 שיקשה על הציבור, להטיל מס נסועה על הרכבים החשמליים שיפגע בפריפריה, וכן לצעדי הממשלה בתחומי הדיור ויוקר המחיה. הוא מציע לבטל את הסוביסידיות לתחבורה ולמוצרי המזון תוך מתן פיצוי לחלשים ועוד. "לצערי הרב, היחס שאנחנו מקבלים מהאוצר, ואני לא תולה את זה בפקידים אלא בשר האוצר, הוא לא רציני. אנחנו לא בובות שנרים יד על כל גחמה. יש פה תקציב עם גזירות לא פשוטות".

עוד הוסיף כי "תפקידי כח"כ בוועדת הכספים הוא לעשות הכל כדי למזער את הפגיעה בשכבות החלשות בתוך התקציב הלא פשוט הזה". ח"כ דלל אמר ל"כלכליסט" כי "אני לא חותמת גומי של האוצר".

לפי התיקון שנחקק בחודש שעבר בכנסת, הממשלה נדרשה להניח על שולחן הכנסת את התקציב המעודכן ל־2024 עד 20 בינואר, והכנסת התבקשה לאשרו עד 19 בפברואר. עוד קבע החוק שאם לא יאושר התקציב המעודכן ל־2024 בקריאה שנייה ושלישית עד למועד זה, יבוצע קיצוץ רוחבי אוטומטי בגובה החריגה הנאמד כעת ב־67.2 מיליארד שקל. כפי שנחשף באתר "כלכליסט", יועמ"שית הכנסת שגית אפיק תבעה במכתב מיועמ"ש האוצר אסי מסינג לדחות את ביצוע הקיצוץ הרוחבי האוטומטי שנועד להתבצע ב־19 בפברואר, אם עד למועד זה לא תאשר הכנסת את התקציב המעודכן. היא הדגישה כי "איני רואה מקום שבשל הפרת החוק על ידי הממשלה, יתקצר הזמן העומד לרשות הכנסת לדון בתקציב". מסינג טען כי "מדובר בהצעת חוק מצומצמת וניתן לקיים עליה דיון מעמיק בכנסת בתוך פחות מ־30 ימים".


תגיות