אתר זה עושה שימוש בעוגיות על מנת להבטיח לך את חוויית הגלישה הטובה ביותר.
מאסק מציג: השמדת ערך של 25 מיליארד דולר ל-X בשנה אחת מאסק והלוגו החדש של החברה - X | צילום: Alain JOCARD / AFP

מאסק מציג: השמדת ערך של 25 מיליארד דולר ל-X בשנה אחת

לפי דיווח של "הניו יורק טיימס" שמסתמך על מסמכים פנימיים של החברה, השווי של X (לשעבר טוויטר) צלל ביותר מ-55% בשנה שעברה מאז הרכישה תמורת 44 מיליארד דולר - ועומד כעת על 19 מיליארד דולר בלבד

02.11.2023, 14:16 | עומר כביר

שנה בלבד אחרי שהשלים אלון מאסק את רכישות טוויטר (כיום X), צלל השווי של הרשת החברתית ביותר מ-55% ועומד 19 מיליארד דולר בלבד – כך מדווח הניו יורק טיימס על בסיס מסמכים פנימיים של החברה.

כשרכש מאסק את X לפני שנה, הושלמה העסקה לפי שווי של 44 מיליארד דולר. כלומר, שנה אחרי הרכישה איבדה החברה 25 מיליארד דולר משווייה. אף שהיתה זו שנה רבת תהפוכות, רצופה בשורת מהלכים שנויים במחלוקת מצד מאסק, לא ניתן לייחס לו את כל ירידת השווי. זאת, מכיוון שהעסקה לרכישת טוויטר נחתמה באפריל 2022, וזמן קצר לאחריה חלה תפנית בשווקים שבעקבותיה ירדו מחירי המניות של חברות טכנולוגיה רבות, ובהן טוויטר.

ואולם, להתנהלותו של מאסק בשנה האחרונה יש תרומה משמעותית לירידת הערך של החברה, ויותר מכך לחוסר ההתאוששות שלה. כבר במרץ שעבר, במכתב שכתב לעובדים, העריך מאסק את השווי של X ב-20 מיליארד דולר. "טוויטר מעוצבת מחדש במהירות, זה סטארט-אפ הפוך", הוא כתב (אמירה שלאור הצניחה בשווי החברה אפשר לפרש אותה כההיפך מסטארט-אפ במובן זה ששוויין של חברות הזנק נוהג לזנק במהירות כלפי מעלה, בעוד זה של טוויטר צונח מטה).

העובדה שבחצי השנה האחרונה השווי של מרבית חברות הטכנולוגיה הגדולות נמצא במגמת עלייה, בעוד זה של X נשאר ללא שינוי במקרה הטוב, מצביעה על כך שהמהלכים לא תרמו להתאוששות החברה, אם לא הזיקו לה. בין המהלכים שביצע מאסק ב-X בשנה האחרונה ניתן למנות את פיטורי או התפטרות 7,500 עובדים, יותר מ-80% מכוח האדם בחברה; מיתוג מחדש שנוי במחלוקת מטוויטר ל-X; הגמשת מדיניות ניטור התוכן וחיסול בפועל של מחלקת ניטור התוכן בחברה.

אלו הביאו לנטישה של משתמשים ומפרסמים, כאשר רק בשבוע שעבר דווח שמרבית המפרסמים הגדולים הפסיקו את רכישת הפרסומות בפלטפורמה. חרף זאת, מאסק נשאר אופטימי לגבי עתיד הפלטפורמה, וממשיך במאמצים להפוך אותה לאפליקציה של הכל, כאשר לפני שבוע החלה X להטמיע שיחות וידיאו וקול למשתמשים. "אנחנו משנים במהירות את החברה ממה שהיא היתה, טוויטר 1.0, לאפליקציה של הכל, יישום הכל כלול שמאפשר לך לעשות כל מה שאתה רוצה", כך דיווח הניו יורק טיימס שאמר מאסק לעובדים באירוע לציון שנה לרכישה בשבוע שעבר.


תגיות