אתר זה עושה שימוש בעוגיות על מנת להבטיח לך את חוויית הגלישה הטובה ביותר.
לא עמדו בדרישות וזיהמו את האוויר: קנס של 18.7 מיליון שקל לחברה הבת של בז"ן בתי הזיקוק של כרמל אולפינים | צילום: המשרד להגנת הסביבה

לא עמדו בדרישות וזיהמו את האוויר: קנס של 18.7 מיליון שקל לחברה הבת של בז"ן

כרמל אולפינים התעכבה שנים רבות בהתקנת אמצעים להפחתת זיהום אוויר כנדרש וכתוצאה מכך חרגה מערכי הפליטה שנקבעו לה בהיתר, ועל כן הטיל עליה המשרד להגנת הסביבה עיצום כספי. לפי המשרד, מדובר באחד מסכומי העיצום הגבוהים ביותר שהטיל עד היום. בז"ן: "ההחלטה חסרת יסוד, נעתור נגדה"

08.05.2024, 11:46 | שני אשכנזי

המשרד להגנת הסביבה הטיל עיצום כספי של 18.7 מיליון שקל על חברת כרמל אולפינים (כאו"ל) מקבוצת בז"ן שבמפרץ חיפה, בגין זיהום אוויר החורג מהיתר הפליטה של המפעל ועיכוב של שנים בהתקנת אמצעים להפחתת זיהום אוויר כנדרש. לפי מנהלת אגף איכות אוויר ואסבסט במשרד להגנת הסביבה, רעות רבי, מדובר באחד מסכומי העיצום הגבוהים ביותר שהטיל המשרד עד היום על חברה או מפעל כלשהו, לאחר שמפעל כאו"ל התעכב במשך כשנה וחצי בהתקנת מתקנים להפחתה משמעותית של פליטת תחמוצות חנקן מדודי קיטור.

העיצום הכספי, בסך של 18,658,920 שקל, הוטל על החברה הבת של בז״ן העוסקת בייצור ושיווק פולימרים לתעשיית הפלסטיק, בגין חריגה מערכי הפליטה שנקבעו לחברה בהיתר הפליטה של המפעל מכוח חוק אוויר נקי. בהיתר הפליטה המקורי שהעניק המשרד למפעל בשנת 2016 נדרשה הפחתת פליטות של תחמוצות חנקן מדודי הקיטור עד ל-28 בפברואר 2018. המפעל לא ביצע זאת, והמשרד להגנת הסביבה ויתר תחילה – ולמרות הפגיעה באיכות האוויר שנושמים התושבים באזור – תיקן את היתר הפליטה ואיפשר למפעל לגרור את התקנת האמצעים להפחתת פליטות עד ינואר 2021.

למרות זאת, החברה לא עמדה בלוחות הזמנים כפי שקבע המשרד, ולא נערכה כראוי עם הקמת מתקני טיפול במזהמים כנדרש בהיתר, והחל מראשית 2021 נמדדו חריגות מערכי הפליטה המעודכנים לתחמוצות חנקן שנדרשה החברה לעמוד בהם. על כן פתח מחוז חיפה של המשרד בהליך אכיפה מנהלי נגד החברה, במסגרתו הוציא צו מנהלי מכוח סעיף 45 בחוק אוויר נקי, ובו נקבעו ערכי פליטה מחמירים למזהם תחמוצות החנקן מתנורי הפיצוח של החברה, במטרה לצמצם לאלתר את הפליטות הכוללות של המפעל ואת הפגיעה באיכות האוויר, עד להשלמת התקנת אמצעי הפחתת הפליטות, כפי שדרש המשרד בהיתר. במקביל להליך האכיפה המנהלי, המשיך המשרד להגנת הסביבה בהליך האכיפה למיצוי הדין מול המפעל. רק במאי 2022, באיחור של כשנה וחצי מהמועד שנקבע בהיתר הפליטה, השלים המפעל את התקנת אמצעי הפחתת הפליטות.

מבז"ן נמסר בתגובה: "הקבוצה קיבלה את ההודעה בדבר העיצום ובכוונתה לעתור לבית המשפט נגד ההחלטה. ההחלטה חסרת יסוד ומהווה הפרה בוטה של הסכמת המשרד להארכת מועדים, שניתנה מתוך הכרה בכך שהתקנת המערכת במתקני החברה לא היתה אפשרית בתקופת משבר וירוס הקורונה. קבוצת בז"ן הקפידה ומקפידה ליישם את הדרישות הרגולטוריות החלות עליה ולעמוד בהנחיות המשרד להגנת הסביבה".


תגיות