אתר זה עושה שימוש בעוגיות על מנת להבטיח לך את חוויית הגלישה הטובה ביותר.
נתניהו נשאל מפורשות - וסירב לקחת אחריות: "כולנו נצטרך להשיב לשאלות"

נתניהו נשאל מפורשות - וסירב לקחת אחריות: "כולנו נצטרך להשיב לשאלות"

רה"מ השיב לראשונה לשאלות במסע"ת משותפת עם גלנט וגנץ, נשאל מפורשות על לקיחת אחריות - וענה: "נשיב בסוף המלחמה". הוא לא התחייב לוועדת חקירה ממלכתית, טען שהמהפכה המשפטית ירדה מהפרק והבטיח "להכניס את היד לכיס" למען הנפגעים. איראן? "לא יכול להגיד שהם מעורבים במיקרו-תכנון". לדבריו, "הפעילות הקרקעית לא מתנגדת לרצון להשיב את החטופים"

28.10.2023, 21:13 | ynet

שלושה שבועות אחרי מתקפת הפתע של חמאס, הטבח והאסון הנורא בדרום - ראש הממשלה משיב לראשונה על שאלות הערב (שבת), אחרי הצהרה שמסר לצד שר הביטחון יואב גלנט והשר בני גנץ. נתניהו הדגיש בהצהרתו כי "זו מלחמת העצמאות השנייה של מדינת ישראל. אנו עומדים יחד איתנים, זו משימת חיי". בהמשך סירב נתניהו לקחת אחריות על האסון ב-7 באוקטובר, וקרא תשובה מוכנה מהכתב: "אחרי המלחמה כולם יצטרכו לתת תשובות לשאלות קשות. היה פה מחדל נורא והוא ייבדק עד תום. המשימה שלי היא להציל את המדינה".

ברקע הקרע שנוצר בעם עקב קידום המהפכה המשפטית, נתניהו לא התייחס להשפעתו על תזמון הטבח שביצע חמאס, אך ציין כי המהפכה המשפטית "לא עומדת עכשיו על סדר היום". בנוגע להשפעותיה של עסקת שחרור של גלעד שליט בתמורה ליותר מ-1,000 מחבלים, נתניהו חזר פעם נוספת על תשובתו כי "יגיע היום ונדון גם בזה".

נתניהו אמר בהצהרתו כי "אתמול בערב נכנסו כוחות קרקעיים שלנו בשערי עזה, בפתחו של מעוז הרשע. זהו השלב השני של המלחמה, שמטרותיה ברורות: השמדת היכולות הצבאיות והשלטוניות של החמאס והחזרת החטופים הביתה". נתניהו ציין כי "קיבלנו את ההחלטה להרחבת הפעילות הקרקעית באופן שקול ומושכל, מתוך מחויבות להבטחת ביטחון המדינה. הלוחמים שלוחמים בשטח האויב יודעים שהעם והנהגת העם עומדים מאחוריהם.

"יש לנו צבא נהדר, גיבורים יהודים ולא-יהודים, חילונים ודתיים, שמאל וימין. כולם מאוחדים ברוח לחימה שלא ראיתי כמותה. הם נכונים להילחם בעוז ועוצמה נגד אויב שאין אכזר ממנו. הם רוצים להחזיר לפושעים על מעשיהם שעשו לאחינו ואחיותינו, לטובת האנושות כולה".

נתניהו התייחס לפגישתו הערב עם משפחות החטופים ואמר כי "ליבי נשבר. חזרתי ואמרתי להם שבכל שלב עד עכשיו ומעכשיו אנחנו נמצא כל אפשרות להחזיר את אחינו ואחיותנו החטופים. חטיפתם היא פשע נגד האנושות". נתניהו התייחס גם לביקורת נגד ישראל בעולם, ברקע האשמתו של נשיא טורקיה ארדואן כי ישראל מבצעת פשעי מלחמה: "אלו שמעזים להאשים את חיילינו בפשעי מלחמה הם חדורי צביעות ושקר, שאין בהם טיפת מוסר אחת. צה"ל הוא הצבא המוסרי בעולם והוא עושה הכול כדי למנוע פגיעה בחפי פשע. לעומתנו, הציניות של האויב אינה יודעת גבול. הוא מתשמש באזרחים כמגן אנושי, בבתי חולים כמפקדות וספקי דלק למלחמה שלו".

השר גלנט פנה לבני משפחות החטופים, ההרוגים והנרצחים, ואמר כי "אין רגע אחד שאינני חושב עליכם כשאני בא לשקול את הפעולה של הכוחות". הוא הדגיש כי "ביממה האחרונה עברנו שלב, העוצמה של האש שנחתה על האויב היא כזו שהרעידה את האדמה ברצועת עזה, והיא שונה ממש שחווה החמאס מאז היווסדו. כוחות צה"ל מתמרנים באיזורים רלוונטים ופוגעים בכוח חמאס מתחת לאדמה ומעליה, באוויר ובים. חמאס סופג מהלומות קשות שלא ידע כמותם".

גלנט אמר כי "יש לי אמון מוחלט ברמטכ"ל, בקציני ובמפקדי צה"ל, בלוחמים בכל זרועות הלחימה, בראש השב"כ ואנשיו ובראש המוסד ואנשיו. יחד, מערכת הביטחון תגיע להישג ואני בוטח שהאנשים הללו, מהלוחמים בשטח ועד לרמטכ"ל, יביאו אותנו לניצחון".

שר הביטחון התייחס לסוגיית החטופים, ברקע המבצע הקרקעי, והדגיש כי "אנחנו עושים כל מאמץ על מנת להשיב את החטופים אלינו. זו התמודדות עם מציאות שלא ידענו בעבר, ואנחנו נכונים לעשות כל שנדרש. זו איננה משימה משנית אלא בעלת חשיבות עליונה. אנחנו מתמודדים עם ארגון רצחני שרצח ילדים בכוונה תחילה, שאנס נשים, ששידר לבני משפחות את תמונות הרצח בזמן אמת. אל נשלה את עצמנו - הם לא מחפשים פתרונות הומניטריים, אלא להסיר מעצמם את לחץ המלחמה. המאמץ להשיב את היקירים שלכם הוא חשוב עבורנו. ככל שתגבר עוצמת האש, וככל שנכה יותר קשה את חמאס, כך גדל הסיכוי שנביא אותם למצב שיגיעו לפתרונות שיאפשרנו לנו להגיע ליקריכם".

השר גנץ אמר בהצהרתו כי "החברה הישראלית חוותה אסון מהגדולים בתולדותיה, ובעקבותיו אנחנו עומדים ונלחמים יחד. נ ילחם כדי שמציאות בדרום תשתנה מהיסוד, כדי שאויבינו בכל החזיתות יבינו את המסר. במקביל, אנחנו עושים כל מאמץ להחזיר את כל השבויים בעזה הביתה. זו חובתנו המוסרית כמדינה, והמהלך הקרקעי, לצד המאמצים הנוספים יכול לקדם אותנו גם להשבתם הביתה של החטופים.

"כולנו, רה"מ, שר הביטחון וקבינט ניהול המלחמה לצד הקבינט המורחב וכל שדרת הפיקוד מבינים את גודל האחריות האדירה המונחת על כתפינו. אנחנו גם מרגישים את הכאב וציפיות אזרחי ישראל. נפגשתי אישית עם משפחות השבויים, ואני אעמיד את עצמי ברשותם בכל עת שאוכל אני מבטיח אין אמצעי שלא ננקוט בו כדי שישובו בנים ובנות לגבולם. עלינו לזכור שמולנו ארגון חסר פני אנוש, שמשתמש בתינוקות ונשים כדי להגן על עצמו.הם מנסים לקרוע את החברה הישראלית והם ייכשלו. אנחנו נדאג במוקדם או במאוחר שכולם ישלמו את המחיר".

תגיות