אתר זה עושה שימוש בעוגיות על מנת להבטיח לך את חוויית הגלישה הטובה ביותר.
"שבע שנים אני צועק, קיבינימט! תכניסו את אשקלון לעוטף עזה! תפנו את כל מי שבלי מיגון" תומר גלאם ראש העיר אשקלון בוועדת הכספים | צילום: מסך

"שבע שנים אני צועק, קיבינימט! תכניסו את אשקלון לעוטף עזה! תפנו את כל מי שבלי מיגון"

בדיון סוער בוועדת הכספים הטיח ראש עיריית אשקלון תומר גלאם בשר האוצר סמוטריץ': "אני מדבר על אלו שאין להם כסף להתמגן ואין להם כסף להתפנות - איזה תשובות יש לך לתת לאנשים הללו חוץ מלהתפלל שהם לא ימותו?". סמוטריץ': נציג מתווה כלל ארצי לפיצוי עסקים תוך 48 שעות

16.10.2023, 11:52 | שלמה טייטלבאום

"שבע שנים אני צועק, קיבינימט! תכניסו את אשקלון לעוטף עזה! תפנו את כל מי שבלי מיגון, אני מדבר על אלו שאין להם כסף להתמגן ואין להם כסף להתפנות. איזה תשובות יש לך לתת לאנשים הללו חוץ מלהתפלל שהם לא ימותו?". כך הטיח ראש עיריית אשקלון תומר גלאם בשר האוצר בצלאל סמוטריץ' במהלך דיון בוועדת הכספים שמתקיים כעת סביב התמיכה במשק במהלך מלחמת חרבות ברזל. הדרישה המרכזית של גלאם היא להגדיר את אשקלון כחלק מעוטף עזה, הגדרה כזו תזכה את תושבי אשקלון במימון למיגון ובפיצוי מהיר יותר גם לנזקים עקיפים.בנוגע למתווה לפיצוי לעסקים שנפגעו בגין הירידה בפעילות הכלכלית אמר סמוטריץ' "תנו לנו 48-24 שעות ונציג מתווה מפורט, הפעם אנחנו עושים את זה לפני שהמערכה מסתיימת, זה יהיה מתווה כלל ארצי, שיתחשב בירידה בפעילות, זה יהיה דומה למתווה האחרון של הקורונה, יתבסס על הוצאות קבועות ועל הוצאות שכר. מטבע הדברים, אזורים שהושפעו יותר מהלחימה יקבלו יותר פיצויים כי המחזור שלהם ירד יותר". סמוטריץ' חזר גם על לקיחת האחריות אמש ואמר "במבחן התוצאה, נכשלנו".

בפתח הדברים התייחס יו"ר הוועדה משה גפני למתווה שפירסם אמש בנק ישראל לפיו 'המעגל הראשון' של הנפגעים מהלחימה (תושבים בטווח של 30 ק"מ מעזה, קרובי משפחה של נעדרים, הרוגים, ופצועים, וחיילי מילואים – ש"ט) יזכה לדחייה של שלושה חודשים בתשלומי המשכנתאות ללא תשלום ריבית על הדחייה. שאר האזרחים יזכו לדחייה של שלושה חודשים בתשלומי המשכנתאות, אך ישלמו ריבית על הדחיות הללו. גפני אמר כי "המתווה הזה לא מספיק, אנחנו רוצים שאנשים לא ישלמו את הריבית על הדחייה".

כמו כן, גפני התייחס להחלטת הריבית הצפויה בשבוע הבא ואמר: "האינפלציה לצערנו לא הולכת לעלות, בנסיבות קשות האינפלציה צפויה לרדת, ולכן אני פונה לנגיד בנק ישראל להוריד את הריבית". נזכיר כי בעקבות נתוני האינפלציה שהתפרסמו אמש, היו גורמים בשוק ההון שהעריכו כי בנק ישראל יוריד את הריבית במפגש הבא בשיעור של בין רבע לחצי אחוז.

סמוטריץ' הגיב לבקשת גפני לקרוא לנגיד להוריד ריבית: "אני לא קורא לו, אני מדבר איתו בשיחות, הוא עצמאי, יש שלושה צוותים משותפים לבנק ישראל ובמשרד האוצר מעבר לתיאום האישי בינינו". סמוטריץ' אמר עוד כי הוא מתנגד באופן חריף למתווה חל"ת: "אני חושב שזה מתווה רע ולא מתאים".

חבר הכנסת גלעד קריב קרא "לבחון מתווה חל"ת לכל הפחות לאלו שמפונים מבתיהם". (מתווה חל"ת, חופשה ללא תשלום, משמעותו שהמדינה נכנסת במקום בעל העסק ומשלמת שכר לעובדים). סמוטריץ' הביע שביעות רצון מתפקוד משרד האוצר, ואמר: "אנחנו לא היינו מוכנים, אף אחד לא היה מוכן לאירוע כזה, אבל אני לא מכיר אף פעם שעבדו בקצבים מהירים, זה באופן טבעי לא יהיה מושלם, אבל נתאים ונסדר, ונפעל שזה יהיה כמה שיותר מהר".

במהלך הדיון עלתה נציגה של משפחת המפונים שהציפה בעיות טכניות וקונקרטיות שלימדו על הבלגן הגדול שיש בניהול המפונים. היא הזכירה כי אתמול לא הוגשו ארוחות צהריים במלונות, כי לא נמצא סידור לכביסה של המפונים, וכי אין פרטיות מספקת למשפחות המפונים. הנציגה הציעה כי על המדינה לחתור במהירות להקמה של מתחם זמני שיאפשר מגורים לכמה שבועות, (לדוגמת מתחמי קראווילות).

תגיות