אתר זה עושה שימוש בעוגיות על מנת להבטיח לך את חוויית הגלישה הטובה ביותר.
היסטוריה: חללית פרטית ראשונה נחתה על הירח הנחתת אודיסאוס על רקע הירח | צילום: Intuitive Machines/Handout via REUTERS

היסטוריה: חללית פרטית ראשונה נחתה על הירח

לראשונה מאז 1972, חללית אמריקאית נחתה על הירח: הנחתת אודיסאוס של חברת אינטואיטיב משינס, ששוגרה לחלל לפני כשבוע, הגיעה ליעדה, ולאחר כמה דקות מתוחות החלה לשדר מידע לכדור הארץ

23.02.2024, 08:39 | חדשות חוץ

הנחתת אודיסאוס של חברת אינטואיטיב משינס (Intuitive Machines) האמריקאית נחתה הלילה על הירח. זו הנחיתה הראשונה של חללית אמריקאית על הירח מאז 1972, וכן הנחיתה הראשונה בהיסטוריה של חללית שמשגרת חברה פרטית.

הקשר עם הנחתת - הנקראת על שם הדמות המיתולוגית היוונית - חודש כמה דקות מתוחות לאחר זמן הנחיתה המשוער. מנכ"ל אינטואיטיב משינס, סטיב אלטמוס, אמר: "אנחנו על פני השטח ומשדרים. ברוכים הבאים לירח". טים קריין, מנהל המשימה של החברה, הוסיף: "אודיסאוס מצאה את הבית החדש שלה".

אודיסאוס נחתה כ-300 ק"מ מהקוטב הדרומי של היח, במכתש Malapert A. המכשירים בה אמורים להמשיך ולפעול במשך עד שבעה ימים. החללית שוגרה לחלל ב-15 בפברואר על גבי רקטה פלקון 9 של ספייס X. היא נושאת 12 מטענים, שישה מהם של נאס"א במסגרת חוזה של 118 מיליון דולר.

בין המטענים הנוספים: מיצג של האמן האמריקאי ג'ף קונס, ניסוי באריג לבידוד תרמי שפיתחה חברת ההלבשה קולומביה, וכן קבצים דיגיטליים של גופים העוסקים בשימור הידע של האנושות. אחד האוספים הדיגיטליים הוא "קודקס הירח" – אוסף יצירות של משוררים, סופרים, מוזיקאים, קולנוענים ואמנים אחרים מ-157 מדינות. בין היצירות - השיר "אימא שלי" של המשוררת הישראלית ללי מיכאלי.

מנאס"א נמסר כי הנחיתה היא הישג כביר בדרך למטרה של שליחת חלליות מסחריות לירח למשימות מדעיות, ובהמשך - להגעה אליו של חללית מאוישת במסגרת תוכנית ארטמיס.

אינטואיטיב משינס, שבסיסה בטקסס, נוסדה ב-2013 והונפקה בוול סטריט לפני שנה. מחיר מניית החברה הגיע בינואר לשפל של 2 דולרים, ואולם מאז, על רקע ההתקדמות במשימת השיגור לחלל, היא נסקה - ואתמול ננעלה במחיר של 8.3 דולרים.

לפי דו"ח של ארגון קרן החלל שפורסם ביולי 2023, כלכלת החלל צמחה ב-2022 ב־8% לשווי של 546 מיליארד דולר. מדובר על זינוק של 91% בעשור החולף.

תגיות