אתר זה עושה שימוש בעוגיות על מנת להבטיח לך את חוויית הגלישה הטובה ביותר.

האם מנהל תיק ההשקעות שלכם אובייקטיבי?

מחזיקים תיק השקעות מנוהל? אולי זה יפתיע אתכם, אבל בית ההשקעות לא תמיד בוחר באפיקי השקעה לפי האינטרס שלכם. פול קליין, מנכ"ל חברת ההשקעות Videa מקבוצת לאומי, מספר איך זה עובד, מה היא "זיקה" ואיך היא עלולה לייקר לכם את ניהול התיק. צפו בראיון

26.08.2021, 17:13 | בשיתוף וידאה


כולנו דואגים לעתיד הפיננסי שלנו – אנחנו חוסכים כסף בבנק, בפנסיה ובתיקי השקעות. המשותף לכל אלה הוא שברוב המקרים אנחנו מפקידים את הכסף שלנו בידיים אחרות, ואנחנו סומכים על הגופים שמנהלים את הכסף, כי הרי ברור לנו שכל הצדדים רוצים דבר אחד: את טובתנו, הלקוחות, בלבד. אז זהו – שלא בהכרח. המציאות קצת יותר מורכבת.

"לא יודע אם הסתכלת פעם עם מנהל התיק שלך, ובדקת אם יש לו זיקה למוצרים או אין לו. אנשים לא יודעים על זה", אומר פול קליין, מנכ״ל חברת ההשקעות Videa מבית לאומי, "אם נלך לעולם הרפואה – היית רוצה רופא, שרוצה רק את טובתך, ולא רופא שיש לו תמריץ מגוף אחר".

"לא תמיד יש זהות אינטרסים מוחלטת בינך לבין בית ההשקעות שמנהל את התיקים שלך", אומר קליין. "אתה רוצה שידאג לך מישהו בלי שום ניגוד עניינים. לצערי, לחלק גדול מבתי ההשקעות, שמנהלים כסף עבור אחרים יש איזשהו אינטרס – בעגה המקצועית קוראים לזה זיקה. בעולם ניהול התיקים, רוב הגופים שמנהלים גם קרנות נאמנות, קונים קרנות של עצמם".

בהרבה תיקי השקעות מנוהלים יש מרכיב של השקעה בקרנות נאמנות. מדובר בדרך של מנהל הקרן לנהל השקעה במבחר ניירות ערך עבור קבוצת משקיעים בצורה משותפת, במקום לבחור עבור כל משקיע את כל ניירות הערך בתיק שלו. מנהל התיקים לא בהכרח יחפש את הקרן המתאימה והזולה ביותר בכל השוק, אלא מתוך מבחר מצומצם של הקרנות שלו.

כאשר תיק ההשקעות המנוהל כולל קרנות בתוכו, התשלום עבור החלק של הקרנות הוא על פי דמי הניהול של הקרן ולא על פי דמי הניהול שסוכמו עם בית ההשקעות על ניהול התיק. אין כפל עמלות, אבל העלות של הקרן על פי רוב גבוהה יותר מדמי הניהול של יתרת התיק. "בית ההשקעות אולי אפילו יבחר את המוצר היקר ביותר. ולכן, בלי שאתה יודע, אתה משלם יותר. זה לא הוגן" מסביר קליין.

"יש בתי השקעות אובייקטיביים, שרק מחפשים את טובת הלקוח. אבל יש גם כאלה שלא", אומר קליין, "הייתי רוצה שבתי ההשקעות יבחרו את הקרנות מכל המגוון שקיים. לא הייתי רוצה שיהיה להם איזשהו אינטרס זר".

האם רשות ניירות ערך פועלת בעניין?

"הרגולטור הורה לבתי ההשקעות להודיע ללקוח האם יש להם 'זיקה' לקרן. אבל זאת מילה מכובסת. אם יש זיקה – בית ההשקעות עשוי לקבל החלטות השקעה משיקולי רווח מהשקעה בקרנות שלו. אם לא – הוא אובייקטיבי".

מחפשים השקעה אובייקטיבית, ללא ניגוד עניינים? היכנסו לאתר>>


*וידאה ניהול השקעות מקבוצת לאומי בע"מ ("וידאה") הינה חברת ניהול תיקי השקעות בבעלות מלאה של בנק לאומי. האמור בראיון זה אינו מהווה תחליף לייעוץ השקעות אישי, המתחשב בנתונים ובצרכים המיוחדים של המשקיע. אין לראות בראיון זה הצעה או תחליף לשיקול דעתו העצמאי של המשקיע או לביצוע עסקה כלשהי בניירות ערך או בכל מוצר פיננסי אחר או התחייבות לתשואה כלשהי.תגיות