אתר זה עושה שימוש בעוגיות על מנת להבטיח לך את חוויית הגלישה הטובה ביותר.
מלוחמים ועד משפחות החטופים: בעלי חובות על קנסות יקבלו חנינה בשל המלחמה לוחם צה"ל בעזה | צילום: דובר צה"ל

מלוחמים ועד משפחות החטופים: בעלי חובות על קנסות יקבלו חנינה בשל המלחמה

הנשיא ושר המשפטים הכריזו על מתווה במסגרתו יוכלו לוחמים בסדיר או מילואים, משפחות שכולות, משפחות חטופים ומפונים להגיש בקשה לחנינה על חובות בגין קנסות. בנוסף, ועדת הכספים אישרה פטור מעיקול המענקים למפונים

18.12.2023, 17:03 | שקד גרין

בעקבות המלחמה יופעל מתווה חנינות מיוחד לבעלי חובות בגין תשלומי קנסות, בדגש על תחום התכנון והבנייה. המתווה נועד לסייע לבעלי חוב שהינם לוחמי צה"ל בסדיר או במילואים, משפחות שכולות, משפחות חטופים וכן משפחות שפונו מביתם, אשר נקלעו למצב כלכלי קשה בעקבות המלחמה. קריטריון נוסף מתייחס למי ש"תרם משמעותית לביטחון המדינה", ומכך משתמע שחיילים בסדיר ובמילואים שאינם מוגדרים לוחמים אך לוקחים חלק בלחימה יכולים דרך הגדרה זו להגיש בקשה לחנינה.

בהודעה משותפת לנשיא המדינה יצחק הרצוג ושר המשפטים יריב לוין, נכתב כי "המתווה נולד מתוך ההבנה כי מאז פרוץ מלחמת 'חרבות ברזל', בשמחת תורה, 7 באוקטובר 2023, רבים מתושבי המדינה מתמודדים עם קשיי תעסוקה ופרנסה, וזאת בנוסף למחירים הקשים שגובה המלחמה מאזרחי המדינה בחזית ובעורף".

בתקופת הקורונה הופעל מתווה דומה, שנועד לסייע למי שמצבו הכלכלי הוחרף בעקבות התפרצות הנגיף. ככלל, המתווה המיוחד מתייחס לקנסות שהוטלו בעקבות הליך פלילי, תעבורתי או מנהלי עבור מי שהינו לוחם בשירות סדיר או מילואים, או בן משפחה מדרגה ראשונה של חטוף או נעדר, כולל מי שהיה חטוף והוחזר, וכן של מי שנפל בלחימה או בפעולות האיבה מאז פרוץ המלחמה ומי שהתגורר ביישוב שהתפנה.

לצד זאת, יישקלו גם קריטריונים נוספים, כגון האם הפונה הורשע בעבירה בחמש השנים האחרונות, האם פנה להסדרת החוב בשנתיים האחרונות והאם תלויה נגד הפונה חובה לתשלום פיצוי לנפגעי העבירה.

בבית הנשיא ומשרד המשפטים מדגישים כי "המתווה אינו מונע הגשת בקשות שלא על פי המתווה המיוחד, כך שכל מי שנקלע למצוקה כלכלית יוכל לפנות בבקשה להקלה על פי הכללים הרגילים בבקשות חנינה". את הבקשות יש להגיש דרך הטופס המקוון באתר בית הנשיא.

מעבר למתווה הקנסות הכללי, יינתן דגש לתחום התכנון והבנייה, זאת "על רקע פניות שעלו בביקורי הנשיא אצל משפחות שכולות בעדה הדרוזית ובחברה הבדואית, ופניות נוספות לשר המשפטים, ועל רקע פנייתו של מנהיגה הרוחני של העדה הדרוזית השייח מואפק טריף לנשיא המדינה, אשר התייחסו לקושי של בנות ובני העדה הלוחמים במערכה להתמודד עם תשלום קנסות כבדים בעת הזאת".

המתווה בתחום התכנון והבנייה מתייחס לפלח מצומצם יותר של האוכלוסיה בהשוואה למתווה הכללי: לוחמים בסדיר או במילואים, או בני משפחות מדרגה ראשונה של לוחמים או חללי צה"ל וכוחות הביטחון, שהקנס הוטל על אותו לוחם או קרוב משפחה מדרגה ראשונה בהינתן שהנכס שבגינו ניתן הקנס נועד לשמש לוחם או בן משפחה מדרגה ראשונה שמתגורר עמו. בנוסף, היישוב או השטח שבו נבנה הנכס צריכים להיות כאלו "שקיימים בהם קשיים משמעותיים בהסדרה התכנונית, אשר היוו מכשול בהסדרת הבנייה מבחינת הפונה".

גם כאן יישקלו קריטריונים נוספים, במרכזם האם הפונה הורשע בפלילים בחמש השנים האחרונות והאם הנכס נבנה על תשתיות לאומיות או ציבוריות כך שהוא פוגע בצורך ציבורי.

מוקדם יותר היום אישרה ועדת הכספים פטור זמני מעיקול כספי המענק של תושבי הצפון והדרום שפונו מבתיהם. מדובר במענק בגובה של 1,000 שקל לאדם ועד 5,000 למשפחה, שנועד לסייע בהיערכות לחורף למשפחות המפונות: תושבי יישובי הצפון עד 3 ק"מ מגבול לבנון, ותושבי יישובי הדרום עד 7 ק"מ מגבול רצועת כזה.

אישור הוועדה מגיע לאחר שבחודש שעבר אישרה הכנסת את "חוק הגנה על מענקים מיוחדים" שמסמיך את שרי האוצר והמשפטים, באישור ועדת הכספים, לקבוע שמענקי ממשלה יהיו מוגנים מעיקול למשך 90 יום.תגיות