אתר זה עושה שימוש בעוגיות על מנת להבטיח לך את חוויית הגלישה הטובה ביותר.
לפני ההשקה: 5 מנהלים עזבו את הבנק הדיגיטלי וואן זירו מייסד וואן זירו אמנון שעשוע ומנכ"ל הבנק גל בר דעה | צילומים: עמית שעל, אוראל כהן

לפני ההשקה: 5 מנהלים עזבו את הבנק הדיגיטלי וואן זירו

הבנק הדיגיטלי של אמנון שעשוע איבד חמישה מנהלים בחודשים האחרונים. לפי גורמים בשוק, הבנק סובל מבעיות טכנולוגיות שגורמות לעיכוב בקליטת לקוחות שנרשמו ברשימת המתנה. וואן זירו: "לא מדובר בבכירים. העזיבות - בגלל חוסר התאמה"

15.05.2022, 06:30 | אלמוג עזר

חודשים ספורים לפני שהוא אמור להיפתח לקהל הרחב ללא רשימות המתנה, וואן זירו, הבנק הדיגיטלי של אמנון שעשוע, סופג עזיבה של כמה מנהלים, שמתווספת לעזיבה המשמעותית של סמנכ"ל השיווק והמכירות רועי קציר בפברואר השנה לטובת כאל. השם הבולט מבין אותם מנהלים הוא זה של מור גריסריו, מנהלת האסטרטגיה של החברה שהגיעה אליה ממסטרקארד על מנת לסייע בתכנון האסטרטגיה של הבנק לאחר ההשקה. גריסריו עזבה את הבנק חודשים סופרים בלבד אחרי הגעתה אליו. עזיבות נוספות של מנהלים כוללות את מנהלת השירות ליבי גלעד, אחראי מניעת הונאות בבנק רוני זיגמן וכן עזבה ראש צוות בדיקות תוכנה שעבדה בבנק. העזיבות הללו מגיעות, כאמור, בזמן קריטי לבנק שנערך להשקה.

קראו עוד בכלכליסט:

וואן זירו מעסיק, נכון להיום, כ־260 עובדים תחת המנכ"ל גל בר־דעה. בחודש ינואר האחרון החל הבנק בקליטת לקוחות חדשים, אך בקצב איטי ומבוקר מתוך רשימת ההמתנה שנפתחה כבר במרץ אשתקד. גורמים בבנק הדיגיטלי טוענים כי רשימת ההמתנה כוללת כ־80 אלף לקוחות פוטנציאליים, אך מתקשים להתחייב מתי אלו יקבלו את האפשרות לפתוח חשבון. ל"כלכליסט" נודע כי ברשימת ההמתנה נמצאים לקוחות פוטנציאליים שנרשמו לשירות עוד באוגוסט 2021 וטרם קיבלו אפשרות לפתוח את החשבון, מה שמעיד על עיכוב משמעותי בקליטת הלקוחות.

בכירה לשעבר בוואן זירו ציינה בשיחה עם "כלכליסט" כי "ברור שהמתחרים ירצו לרמוז על עזיבת בכירים מתוך אי־אמון בבנק, אבל אני חושב שהתשובה לעזיבה מורכבת יותר. הבכירים בבנק מסתכלים קדימה ולא בטוחים מתי בדיוק יחל הבנק לפעול בצורה סדורה. זה יכול להיעשות בתוך זמן קצר של כמה חודשים, אך גם בטווח זמנים רחוק יותר. לכן ישנם כאלו שמבקשים לגזור את הקופון של הקמת הבנק כבר עכשיו, ולא להמתין לפעילות המלאה". אמנון שעשוע, מובילאיי אמנון שעשוע | מובילאיי  אמנון שעשוע, מובילאיי

עיכוב בלוח הזמנים

בבנק הדיגיטלי מתגאים בפתיחת החשבון ללקוחות שהם קוראים "פאונדרים", שמשתפים עם הבנק את הרשמים שלהם מהמערכת, עד שזו תפעל בצורה מלאה. לפי גורמים בבנק, כ־25% מתוך אותם פאונדרים מעבירים את משכורתם לחשבון בבנק ובפיקדונות של הבנק יש כבר עשרות מיליוני שקלים.

בינתיים הבנק לא עומד בלוח הזמנים שהוא עצמו הציב. ביולי אשתקד, בתגובה לכתבה ב"כלכליסט", ציינו בבנק הדיגיטלי כי "כאשר נפתח את הבנק הדיגיטלי לציבור בסוף השנה (2021 - א"ע), יוכלו כולם לראות מוצר שלם ומוגמר", אלא שכאמור רק בינואר נפתח הבנק ללקוחות ייעודיים וכעת מדברים על השקה בחודשי הקיץ, עם הכוונה לחודש אוגוסט, כך שמדובר בעיכוב של שמונה חודשים לפחות בשלב זה.

גורמים במערכת הבנקאית, שמכירים את הנעשה בתוך הבנק הדיגיטלי, מציינים כי הסיבה המרכזית לעיכוב היא בעיות טכנולוגיות שעמן הבנק מתמודד, ואינן מאפשרות לו להשיק את הפעילות באופן מלא. אחת מאותן בעיות קשורה ככל הנראה לכך שלוואן זירו אין עדיין אפשרות לפתוח חשבון זוגי - בעיה שעמה מתמודדים גם בפפר של בנק לאומי - ובבנק הדיגיטלי רוצים להשלים את האפשרות הזו לפני פתיחת הבנק לקהל הרחב.

וואן זירו הוא גם הבנק היחיד מבין הבנקים הקיימים במערכת הבנקאית שלא חובר עדיין לניוד בין בנקים בקליק. הרפורמה, שהושקה לציבור בספטמבר האחרון, מאפשרת ללקוחות לפתוח חשבון ולנייד אליו את כל הוראות החשבון הקיים שלהם בקליק. בבנק הדיגיטלי ביקשו דחייה של חצי שנה בחיבור לשירות בטענה כי הם לא מעוניינים שהבנקים המתחרים ייחשפו לתוכניות שלהם לפני ההשקה הרשמית. גורמים בבנק הדיגיטלי ציינו בימים האחרונים כי חיבור למערכת המעבר בין חשבונות לא יתאפשר לפני אוקטובר או נובמבר השנה.


גל בר דעה  , צילום: אוראל כהן גל בר דעה | צילום: אוראל כהן גל בר דעה  , צילום: אוראל כהן

ביקורת על דמי הניהול

בבנק הדיגיטלי, שקיבל את רישיון הבנקאות שלו בינואר השנה, מסבירים כי תהליך ההקמה של הבנק מורכבת, וכל עוד מערכת הבנק לא נבדקה בצורה מקיפה "בשטח", היא לא תקבל לקוחות מן המניין ולא תאפשר ניוד של לקוחות. בחודש מרץ האחרון חשף "כלכליסט" את אסטרטגיית הפעילות של הבנק הדיגיטלי מול הלקוחות, שתכלול שלושה מסלולים: מסלול ללא עמלות כלל ושני מסלולים בדמי ניהול חודשיים של 120-50 שקל, שיכללו שירותים מתקדמים, כהגדרת הבנק. חשיפת האסטרטגיה הביאה עמה ביקורת על הבנק הדיגיטלי - מבפנים ומבחוץ - אחרי שסומן על ידי הרגולטורים כמחולל התחרות בענף הבנקאות, וזאת אחרי יותר מ־40 שנים שבהן מספר השחקנים במערכת מתכווץ.

מוואן זירו נמסר בתגובה: "בחצי השנה האחרונה התחלפו בבנק מספר בודד של אנשים מתוך כמעט 300 עובדים, בעיקר בגלל חוסר התאמה. לא מדובר בתחלופה של בעלי תפקידים בכירים. אנחנו ממשיכים לגייס במרץ עובדים נוספים בכל הדרגים כחלק מההיערכות להשקה מלאה לציבור הרחב בקיץ".

תגיות