אתר זה עושה שימוש בעוגיות על מנת להבטיח לך את חוויית הגלישה הטובה ביותר.
ההתקפה הקשה ביותר של החות'ים על אניית סוחר - הצוות נאלץ לנטוש אניית סוחר Rubymar שהותקפה ע"י החות'ים | צילום:Mehmet Emin Calsikan/Reuters

ההתקפה הקשה ביותר של החות'ים על אניית סוחר - הצוות נאלץ לנטוש

לפי הדיווחים, הספינה הבריטית רובימאר הייתה במפרץ עדן כשנפגעה משני טילים. מהממשלה הבריטית נמסר כי הצוות, שכלל ארבעה מאבטחים ו-20 אנשי צוות, חולץ בשלום

20.02.2024, 10:45 | חדשות חוץ

המורדים החות'ים ממשיכים לתקוף ספינות בים האדום, ואמש יצרו נזק גדול לספינת מטען בריטית שבעקבותיו הצוות נאלץ לנטוש. לפי הדיווחים, הספינה רובימאר הייתה במפרץ עדן בסמוך למצר באב אל מנדב כשנפגעה משני טילים. זו הייתה אחת התקיפות ההרסניות ביותר עד כה מצד החות'ים. דובר מטעם הארגון מסר כי הספינה סבלה "מנזק קטסטרופלי" וטבעה. אולם, אין אישורים נוספים לטענה הזו.

לפי חברת האבטחה LSS סאפו, ארבעת המאבטחים שלה שהיו על הסיפון ו-20 אנשי הצוות נטשו לאחר פגיעת שני הטילים. "מים חדרו לספינה", מסרו, אך ציינו כי אין להם מידע על מצבה הנוכחי של הספינה.

מהממשלה הבריטית נמסר כי הצוות נטש וחולץ בשלום. בממשלה גינו את התקיפה וטענו כי היא "לגמרי לא מקובלת, וכי בריטניה ובנות בריתה שומרות לעצמן את הזכות להגיב בהתאם.

הספינה נשאה דגל של בליז, והבעלים שלה רשומים כחברת גולדן אדוונצ'ורס שיפינג שלה כתובת בנמל סאות'המפטון בבריטניה. עם זאת, לא ברור מה הזהות האמיתית של הבעלים, ולפי הערכות היא מופעלת מלבנון. היא הייתה בדרכה מהאמירויות הערביות לבולגריה.

זו הייתה אחת משלוש התקפות על ספינות בתוך 24 שעות. בתקרית השנייה הותקפה הספינה סי צ'מפיון, שהעבירה מטען מארגנטינה לעדן. לא נגרם נזק לספינה או לצוות. כמו כן, דווח על התקפה נגד ספינה בשם נאוויס פורטונה. בשלושת המקרים מדובר היה באוניות צובר, הנושאות מטענים יבשים לא ארוזים. ספינות מסוג זה ממשיכות לשוט דרך הים האדום על אף המצב לפי נתונים שאספה חברת המחקר הבריטית קלארקסון, מאז דצמבר נרשמה צניחה של 90% בתנועת ספינות המכולות בים האדום, זאת בעוד שתנועת אוניות הצובר הופחתה רק בחצי.

בעקבות תקיפות החות'ים, שהחלו מאז אמצע נובמבר כסולידריות עם הפלסטינים, נרשמו שיבושים במסחר הימי, זאת מכיוון שחברות ספנות רבות העדיפו להימנע מהנתיב ולהאריל את המסע. בתגובה תקפו בחודש שעבר כוחות אמריקאים ובריטים מטרות הקשורות לחות'ים בתימן.


תגיות