אתר זה עושה שימוש בעוגיות על מנת להבטיח לך את חוויית הגלישה הטובה ביותר.

צה"ל: הג'יהאד האיסלאמי אחראי לשיגור הכושל שפגע בבית החולים בעזה

היום ה-11 למלחמה: לפי דיווחים ברצועה, לפחות 500 נהרגו בפיצוץ בבית החולים אל-אהלי; בעולם מגנים את ישראל, אך דובר צה"ל מטיל את האחריות על האויב; מטחים בלתי פוסקים למרכז; חמאס הודיע כי חוסל בכיר בזרוע הצבאית

17.10.2023, 23:43 | כלכליסט ו-ynet

היום ה-11 למלחמה: צה"ל ממשיך לתקוף ברצועת עזה, בעוד הגבול עם לבנון ממשיך להתחמם, האמריקאים מגבירים את מעורבותם, והנשיא ביידן בדרך לישראל - כלכליסט מעביר דיווחים שוטפים23:45 - צה"ל תוקף בלבנון

מטוסי קרב של צה"ל תקפו תשתיות טרור ועמדת תצפית של חיזבאללה בלבנון. זאת בתגובה לירי לעבר ישראל במרחב הגבול ביממה האחרונה.

23:20 - הג'יהאד האיסלאמי מכחיש אחריותו לפיצוץ

דובר הג'יהאד האיסלאמי מכחיש את ההודעה של ישראל כי הארגון הוא זה שאחראי לפיצוץ שאירע בבית החולים בעזה.

23:00 - גינוי חריף של סעודיה לישראל

סעודיה מסרה כי היא "מגנה בתקיפות את 'הפשע המרושע' שביצעה ישראל בבית החולים בעזה".

22:40 - צה"ל: הפיצוץ בבית החולים - שיגור כושל של הג'יהאד האיסלאמי

דובר צה"ל התייחס לפיצוץ בו נהרגו מאות בבית החולים בעזה ומסר כי "מניתוח המערכות המבצעיות של צה״ל בוצע מטח רקטי של האויב לעבר ישראל, שעבר בסביבת בית החולים, בשעת הפגיעה בו. על פי מידע מודיעיני, ממספר מקורות הקיים בידינו, ארגון הג'יהאד האיסלאמי אחראי לירי הכושל שפגע בבית החולים".

22:20 - מקורות פלסטיניים: מפגינים הסתערו על שגרירות ישראל בעמאן

מקורות פלסטיניים מסרו כי מפגינים מסתערים על בניין שגרירות ישראל בעמאן בשל "הטבח בבית החולים בעזה".

22:08 - גינויים מטורקיה, קטאר ואיראן ל"תקיפה הישראלית בבית החולים" בעזה

נשיא טורקיה רג'פ טאיפ ארדואן התייחס לטענת משרד הבריאות בעזה כי 500 בני אדם נהרגו בתקיפה ישראלית על בית חולים ברצועה. הוא מסר: "הפצצת בית החולים היא דוגמה לתקיפות של ישראל על ערכים אנושיים בסיסיים ביותר". גם בקטאר מסרו כי הם "מגנים את התקיפה האווירית הישראלית על בית החולים בעזה", ובאיראן אמרו כי מדובר ב"פשע מלחמה".

22:02 - אזעקות באזור ראשון לציון, יהוד ובדרום השרון

אזעקות נשמעו גם בראשון לציון ובדרום השרון.

21:32 - מצרים: "מגנים את התקיפה הישראלית על בית החולים בעזה"

מצרים מסרה כי היא מגנה בתקיפות את "התקיפה האווירית הישראלית על בית החולים ברצועת עזה", והוסיפה כי על הקהילה הבינלאומית להתערב בדחיפות כדי למנוע הסלמה נוספת. גם ראש ממשלת קנדה ג'סטין טרודו התייחס לעניין, ומסר כי הדיווחים "שמגיעים מעזה הם מזעזעים. זה נורא ולא מקובל".

21:30 - חמאס קרא להפגנות נקמה על ההרוגים בבית החולים, אבו מאזן הכריז: 3 ימי אבל

יו"ר הרשות הפלסטינית אבו מאזן הכריז על שלושה ימי אבל, לאחר שבמשרד הבריאות בעזה עדכנו כי 200 בני אדם נהרגו בפיצוץ בבית החולים הבפטיסטי אל-אהלי שברצועה. בתוך כך, חמאס קרא להפגנות נקמה לאחר שהאשים את ישראל בהרג בבית החולים. פלסטינים יצאו להפגין באבו דיס שבירושלים, חברון וג'נין.

20:44 - דובר צה"ל על הצפון: "ממוקדים בעזה. חיזבאללה - מגן חמאס ודאעש"

דובר צה"ל תא"ל דניאל הגרי התייחס לאזעקות שנשמעו בצפון במהלך היום, ומסר כי "אנחנו ממוקדים בעזה. חיזבאללה הופך למגן חמאס ודאעש". על הטענות של משרד הבריאות בעזה כי 500 בני אדם נהרגו בהפצצה של בית חולים ברצועה אמר הגרי כי "טרם יש בידינו את כל הפרטים. יש הרבה דיווחים כוזבים".

20:38 - בישראל לא בטוחים אם ביה"ח הותקף, בעזה טוענים לאסון: "לפחות 500 הרוגים"

משרד הבריאות בעזה טוען כי לפחות 500 בני אדם נהרגו בתקיפה בבית החולים הבפטיסטי אל-אהלי שברצועה. לפי חמאס בית החולים הותקף על-ידי צה"ל, אך בישראל לא בטוחים שהסיבה לפיצוץ היא תקיפה ישראלית. דובר צה"ל אמר כי הנושא ייבדק, והטיל ספק בטענה על מאות הרוגים, לאור העובדה שחמאס דיווח על תקיפת בית החולים רק זמן קצר קודם לכן.

20:10 - אזעקות גם בשרון

הירי התרחב גם לאזור השרון - ואזעקות נשמעו בהוד השרון, עדנים וירקונה. מוקדם יותר אזעקות נשמעו באזור המרכז - בפעם החמישית תוך שעתיים.

19:30 - פיקוד העורף מתיר לימודים בגוש דן

18:51 - גורמים איראניים: "וושיגנטון הזהירה - כניסת טהרן לעימות תיענה בפעילות אמריקנית ישירה"

גורמים איראניים סיפרו לרשת אל-ג'זירה כי וושיגנטון הזהירה את טהרן כי "כניסתה הישירה של איראן לעימות תיענה בפעולה צבאית אמריקנית ישירה".

18:45 - בפעם השנייה תוך חצי שעה: אזעקות בשפלה

אזעקות נשמעו בפעם השנייה תוך כחצי שעה בראשון לציון. התרעות ירי רקטות נשמעו גם ביבנה, גן שורק, נטעים ופלמחים.

בתוך כך חיזבאללה עדכן כי מניין הפעילים של ארגון הטרור שחוסלו מהבוקר בתקיפות צה"ל עלה לחמישה.

18:15 - אזעקות בשפלה

אזעקות נשמעו באזור ראשון לציון, פלמחים, חולון ובאזורים נוספים בשפלה.

17:13 - עשרות חדירות של אנשי חמאס לשיעורים מקוונים במערכת החינוך

במשרד החינוך מעריכים שייתכן שמקרים רבים לא דווחו והמספר גבוה בהרבה. על רקע זה הוציאו במשרד הוראה לערוך את השיעורים רק דרך המערכת המאובטחת של גוגל מיט. אלא שהחדירות נעשות לשעורים שנערכים בזום ובגוגל מיט במערכות לא מאובטחות. האירועים מתאפיינים בכך ש"גורם עוין נכנס למרחב הכיתתי המקוון, משמיע שירים, קריאות ואיומים ומטיל אימה על המורה והתלמידים". (שחר אילן)

16:57 - דיווחים על הרוגים בבית אחיו של הנייה

הפלסטינים מדווחים כי בית אחיו של ראש הלשכה המדינית של חמאס איסמעיל הנייה הופגז מהאוויר על ידי צה"ל. לפי הדיווחים, ישנם הרוגים בבית.

16:54 - חשד לנפילות באזור קריית שמונה

נבדק חשד לנפילות באזור קריית שמונה, לאחר שהופעלו אזעקות באזור. סריקות נערכות בסביבה. תושבי המקום דיווחו על שמיעת פיצוצים.

16:43 - קנצלר גרמניה נחת בישראל

קנצלר גרמניה אולף שולץ הגיע לישראל לביקור הזדהות וסולידריות בשל המלחמה עם חמאס. שר החוץ אלי כהן קיבל את פניו, ומסר: "ביקורו של שולץ בישראל בתקופת מלחמה הוא מסר חד-משמעי לעולם - גרמניה עומדת לצד ישראל בזכותה להגן על אזרחיה במלחמתה נגד איום הטרור".

שולץ בנתב"ג, צילום: Michael Kappeler / POOL / AFP שולץ בנתב"ג | צילום: Michael Kappeler / POOL / AFP שולץ בנתב"ג, צילום: Michael Kappeler / POOL / AFP


16:21 - חוסל מפקד חטיבת המרכז בזרוע הצבאית של חמאס

חמאס הודיע כי חוסל איימן נופל "אבו אחמד", מפקד חטיבת המרכז בגדודי עז א-דין אל-קסאם, הזרוע הצבאית של הארגון, בתקיפה של צה"ל במרכז רצועת עזה. (עינב חלבי)

16:15 - ראש אמ"ן בהתייחסות ראשונה למחדל: "נושא באחריות המלאה - כשלנו"

ראש אמ"ן אהרון חליוה התייחס לראשונה למחדל שהוביל למלחמה, ומסר כי "בכל ביקוריי ביחידות אמ"ן באחד עשר הימים האחרונים, שבתי והדגשתי כי ראשיתה של המלחמה בכישלון מודיעיני. אמ"ן תחת פיקודי כשל במתן התרעה למתקפת הטרור שביצע חמאס". חליוה הוסיף כי "לא עמדנו במשימה החשובה ביותר שלנו, וכראש אמ"ן אני נושא באחריות המלאה לכישלון. את אשר נדרש לתחקר, נתחקר באופן העמוק והנוקב ביותר ונסיק את המסקנות". (יואב זיתון)

15:44 - בדרך: דחייה בתשלום משכנתא לאנשי מערכת הביטחון, החטופים ומשפחותיהם

ועדת השרים לחקיקה אישרה לקריאה ראשונה הצעת החוק שהגיש שר המשפטים יריב לוין, והוכנה על ידי המשנה ליועמ״ש (משפט אזרחי) עו״ד כרמית יוליס והמחלקה האזרחית בייעוץ וחקיקה במשרד המשפטים, לפיו מוצע פתרון משפטי לדחיית ועדים לתשלום, לרבות תשלומי משכנתא, מסים, ארנונה ועוד. מכיוון שניהול המערכה השפיע משמעותית על מספר קבוצות אוכלוסייה והביא לכך שהם אינם מנהלים שגרת חיים רגילה ואינם יכולים לקיים את התחייבויותיהם המשפטיות במועד, מוצע להעניק לחיילי צה״ל בסדיר, קבע ובמילואים, לאנשי כוחות הביטחון, למשפחות נעדרים, חטופים ונופלים ולתושבים שפונו מבתיהם אפשרות דחייה של 30 ימים למועד בחוזה, מועד בפסק דין או תשלום לרשות ציבורית. הדחייה לא תחול לגבי תשלומי מזונות ותשלום שכר לעובדים. (צבי זרחיה)

15:21 - גלנט: "נגיע לכל אחד ואחד מאנשי חמאס"

שר הביטחון יואב גלנט ערך ביקור בבסיס נבטים בדרום ושוחח עם טייסים, אנשי צוות אוויר וטכנאים. "המטוסים שלנו מגיעים לכל נקודה ונקודה, למטוס הזה יש משימות רבות אבל לכל טיל יש כתובת. נגיע לכל אחד ואחד מאנשי החמאס. לאנשי החמאס יש שתי אפשרויות: או למות בעמדות שלהם או להיכנע ללא תנאי, אין אפשרות שלישית. אנחנו נמחק את ארגון החמאס ונפרק אותו מכל היכולות שלו", אמר השר גלנט. (יואב זייתון)

15:11 - נתניהו נפגש עם ראש ממשלת רומניה: "העולם המתורבת צריך להתאחד מאחורי ישראל במאבק בחמאס"

ראש הממשלה בנימין נתניהו נפגש עם מקבילו הרומני מרצ'ל צ'ולאקו בלשכת רה"מ בירושלים. נתניהו אמר בהצהרה משותפת עם צ'ולאקו: "מעריכים שהגעת לפה כדי להיות לצד עם ישראל. יש כעת צורך בתמיכה מצד כל מדינות אירופה במאבק הצודק של ישראל נגד הברברים האלה, פראי האדם האלה שחצו כל נורמה. הם הנאצים החדשים".

הוא הוסיף: "אנחנו לא נלחמים רק את המלחמה שלנו - אנחנו נלחמים את מלחמתן של כל המדינות והאנשים המתורבתים. בדיוק כפי שהעולם המתורבת התאחד במלחמתו נגד הנאצים והתאחד במלחמתו נגד דאעש – העולם המתורבת צריך להתאחד מאחורי ישראל במאבק בחמאס ובמיגורו". (איתמר אייכנר)

14:54 - שני טילי נ"ט נוספים נורו לגליל העליון, צה"ל הגיב באש טנקים וארטילריה; הפצועים מהנ"ט ליד מטולה - חיילים

מדובר צה"ל נמסר כי שני שיגורי נ"ט בוצעו לעבר קיבוץ יפתח שסמוך לגבול לבנון, וירי מנשק קל בוצע לעבר מספר מוצבים של צה"ל בגבול. כוחות צה"ל מגיבים בירי טנקים וארטילריה לעבר עמדות צבאיות של חיזבאללה. לא היו נפגעים לכוחותינו.

במקביל, צה"ל התיר לפרסם כי שניים מתוך השלושה שנפצעו באורח קל ובינוני מירי הנ"ט לעבר מטולה הם חיילי צה"ל במילואים, שפונו לטיפול רפואי בבית החולים. (יואב זייתון)

14:49 - איתות לאיראן, פעולות הומניטריות ומסר לסעודים - מטרות ביקור ביידן בישראל

נשיא ארה"ב מגיע כדי להרתיע את טהרן ששוקלת אם להורות לחיזבאללה להצטרף. הוא גם מעוניין בהקלות לאוכלוסייה בעזה כדי לבנות לגיטימציה בינ"ל למלחמה ארוכה. בנוסף, הוא רוצה לשדר לשותפיו במזה"ת את משמעות ברית ההגנה, ועל הדרך לקרוץ לדעת הקהל בבית שנוטה לצד ישראל. (רון בן ישי)

14:08 - דיווח: ארמון ורסאי פונה בשל התרעה על פצצה

ארמון ורסאי הסמוך לפריז פונה בשל התרעה על פצצה. כך לפי דיווח בתקשורת בצרפת, שציטטה גורמים במשטרה המקומית. (רויטרס)

14:05 - אבו מאזן ייפגש עם ביידן ובכירים אמריקנים בירדן

יו"ר הרשות הפלסטינית אבו מאזן ייצא לירדן כדי לקיים פגישות דחופות עם מנהיגים ערבים ובכירים אמריקאים, לקראת הפגישה עם נשיא ארה"ב ג'ו ביידן ביום חמישי. המשלחת הפלסטינית מורכבת מהשר חוסיין א-שייח', ראש המודיעין הכללי מאג'ד פרג' והיועץ מג'די אל-ח'לידי. (עינב חלבי)

13:59 - דיווח: חוסל מנכ"ל רשות המעברים והגבולות של חמאס בעזה

מנכ"ל רשות המעברים והגבולות של חמאס ברצועת עזה, פואד אבו בטיחאן, ככל הנראה חוסל היום (שלישי) בתקיפה אווירית. כך לפי דיווחים פלסטיניים. לפי הדיווחים, כמה מקרוביו של אבו בטיחאן נהרגו בהפצצה ישירה על ביתו, השוכן במחנה הפליטים נוסייראת שבמרכז רצועת עזה. (עינב חלבי)

13:45 - רשות האכיפה והגבייה פתחה מוקד חירום למשפחות הנפגעים, תושבי העוטף ומילואימניקים

המוקד פועל להענקת פתרונות מעשיים ומסייעים בתיקי הוצאה לפועל, בעזרה בביצוע הליכים דחופים לביטול או לעיכוב הליכים, בהקלות בנושאי קנסות, בהפחתת פיגורים ועוד.

רשות האכיפה והגבייה הקימה לאחר תחילת מבצע "חרבות ברזל" מוקד חירום טלפוני חדש וייעודי לטובת לקוחותיה הזקוקים בדחיפות לסיוע בעת הזו. מספר מוקד החירום הייעודי: 02-6664777.

מוקד החירום הייעודי החדש, פועל בנוסף למוקד השירות של רשות האכיפה והגבייה. מוקד השירות של רשות האכיפה והגבייה, עובד כסדרו במתן שירות בימים אלה לטובת כלל לקוחות הרשות ומספרו: 35592*.

13:40 - אזעקות בראשון לציון

אזעקות נשמעו בראשון לציון וביישובים סמוכים, לראשונה מאז אתמול בערב.

13:21 - טיל נ"ט נוסף נורה בגליל העליון, כבישים ברכס רמים נסגרו וצה"ל תוקף בלבנון בתגובה

טיל נ"ט ככל הנראה נורה על מוצב צבאי בגליל העליון. צה"ל תוקף בתגובה בלבנון. כבישים ברכס רמים בגליל העליון נסגרו לתנועה, התושבים הונחו להישאר קרובים למרחבים מוגנים.

12:57 - ייפגש עם נתניהו והרצוג, וגם עם משפחות החטופים: פרטי ביקור ביידן בישראל

נשיא ארצות הברית ג'ו ביידן יגיע לישראל מחר ב-10:00. הוא צפוי לעזוב בשעה 15:00 ולהמשיך למדינות נוספות באזור, בהן ירדן ומצרים. הוא ייפגש בישראל עם ראש הממשלה בנימין נתניהו, הנשיא יצחק הרצוג ונציגי משפחות החטופים והנעדרים. (איתמר אייכנר)

12:55 - פני המחדל: התמיכה הממשלתית בקווי הסיוע קוצצה דרסטית לפני המלחמה

למרות העלייה המתמדת בפניות מאז משבר הקורונה, קוצץ לאחרונה תקציבן של 15 עמותות בריאות הנפש בכ-70%. התקציב שמנותב לצרכים ממשלתיים אחר, משאיר את העמותות במחסור תפקודי ומאבק קיומי. "אנחנו זקוקים לחמישה מיליון שקלים", אומר מנכ"ל עמותת ער"ן, "במושגי המדינה מדובר בגרושים, עבורנו ועבור הציבור זה חיוני". משרד הבריאות: "נגדיל התקציב ככל שיידרש". (הדר גיל-עד)

12:50 - מקרון יגיע בימים הקרובים לביקור בישראל

נשיא צרפת עמנואל מקרון מתכוון בימים הקרובים להגיע לביקור בישראל. בינתיים, בשעה זו נפגש ראש הממשלה בנימין נתניהו עם ראש ממשלת רומניה מרצ'ל צ'ולאקו במשרד ראש הממשלה בירושלים, ובערב הוא עתיד להיפגש עם קנצלר גרמניה אולף שולץ בקריה בתל אביב. (איתמר אייכנר)

12:26 - חמינאי מאיים: "אם פשעי הציונים יימשכו - איש לא יעצור את המוסלמים. אנחנו חייבים להגיב"

המנהיג העליון של איראן עלי חמינאי ניפק לפני הצהריים איום נוסף נגד ישראל, כשאמר שעל התקיפות בעזה להיפסק מיד, וכי אם "פשעי המשטר הציוני" יימשכו – איש לא יוכל לעצור את המוסלמים בעולם ואת "כוחות ההתנגדות".

12:17 - האו"ם: המצור על עזה וצו פינוי האזרחים עלולים להיחשב פשע מלחמה

משרד הנציב העליון של האו"ם לזכויות האדם (OHCHR) טען כי מצור ישראל על עזה, ופקודת צה"ל לאזרחים להתפנות דרומה, "עלולים להיחשב כפשע בינלאומי של העברה בכפייה של אזרחים". דוברת הארגון רבינה שמדסאני אמרה: "אנחנו מודאגים מכך שצו זה, בשילוב עם הטלת מצור מוחלט על עזה, לא ייחשב כפינוי זמני חוקי, ולכן ייחשב כהערה בכוח של אזרחים תוך הפרה של החוק הבינלאומי". (רויטרס)

11:55 - מפגינים מחו מול משרדי BBC על סירובם לקרוא לחמאס טרוריסטים

מחאה מול ה-BBC בלונדון: אמש התכנסו אלפי מפגינים מחוץ לבניין BBC בלונדון על מנת למחות נגד מדיניות רשת החדשות בכל הנוגע לסיקור המלחמה בין ישראל וחמאס. בשבוע האחרון סירובה של הרשת לכנות את מחבלי חמאס "טרוריסטים" עורר זעם רב - וזאת למרות שבבריטניה, חמאס הוכרז כארגון טרור עוד ב-2021.

11:53 - האוניברסיטאות דחו את גביית שכר הלימוד של חודש נובמבר

ועד ראשי האוניברסיטאות הודיע כי גביית שכר הלימוד של חודש נובמבר תידחה למועד מאוחר יותר. כמו כן, לא ייגבה שכר דירה לחודש אוקטובר מסטודנטים שמתגוררים במעונות וגויסו לשירות מילואים. שנת הלימודים הייתה אמורה להיפתח ב-15.10, אולם נדחתה ל-5.11 בשל המלחמה. (תמר טרבלסי חדד)

11:43 - מקרון: "לשחרר באופן מיידי את מייה שם משבי חמאס"

נשיא צרפת עמנואל מקרון צפה בסרטון של החטופה מייה שם בת ה-21, שמחזיקה באזרחות צרפתית, וקרא לשחרורה המיידי וללא תנאי משבי חמאס. מארמון האליזה נמסר כי הנשיא הוקיע את חטיפת החפים מפשע, ואמר כי צרפת מגויסת באופן מוחלט, ופועלת יחד עם שותפותיה, לשחרור בני הערובה הצרפתים שמוחזקים בידי חמאס. (איתמר אייכנר)

11:36 - אזעקה בבאר שבע

התרעות על ירי רקטות נשמעו בבאר שבע ובתל שבע הסמוכה.

11:15 - ירי הנ"ט למטולה: 3 פצועים בינוני וקל, טנקים תוקפים את מקור הירי בלבנון

שניים נפצעו קל ואחד נפצע בינוני מירי הנ"ט מלבנון למטולה. טנקים של צה"ל תוקפים את המרחב שממנו בוצע ירי הנ"ט לעבר מטולה מלבנון. (יואב זיתון, יאיר קראוס)

11:11 - מסיבת העיתונאים של משפחת החטופה מייה שם

בני משפחתה של מייה שם (21), שחמאס פרסם אמש סרטון שלה מהשבי, עורכת בשעה זו מסיבת עיתונאים עם נציגי מטה משפחות החטופים והנעדרים.

קרן, אמה של מייה, אמרה: "אתמול ראיתי בלי הודעה סרטון של מייה. באותו רגע התרגשתי וצרחתי כי ראיתי שמייה שלי בחיים, אבל אחרי כל ההתרגשות ראיתי שוב את כל הסרטון. ראיתי שמייה פצועה, היו שמועות שירו בה. היא עברה ניתוח, אני רואה שהיא כאובה ומפוחדת, אני רואה שהיא אומרת מה שאומרים לה להגיד, אבל אני מאוד דואגת לה".

היא הפנתה בקשה לעולם: "כל מה שאני מבקשת ממנהיגי העולם זה להחזיר את התינוקת שלי הביתה, בדיוק באותו מצב שראיתי אותה אתמול בטלוויזיה". (יעל צ'כנובר)

11:07 - משרד הבריאות: 344 מאושפזים בבתי החולים, 82 במצב קשה

משרד הבריאות מעדכן כי 344 פצועים מאושפזים בבתי החולים נכון לשעה זו. 82 מהם במצב קשה, 194 בינוני ו-68 קל. עד כה פונו לבתי החולים 4,229 פצועים מתחילת המתקפה, מהם 26 במצב אנוש, 312 קשה, 725 בינוני, 2,817 קל, 219 חרדה ו-130 בהערכה רפואית. (אדיר ינקו)

11:05 - דיווח: הסרטון של מייה שם צולם לפני שישה ימים לפחות

לפי "ניו יורק טיימס", שביצע ניתוח נתונים מקובץ הווידאו שפרסם חמאס, הסרטון שבו נראתה החטופה מייה שם צולם לפחות לפני שישה ימים.

הסרטון בן הדקה, הראשון שפרסם ארגון הטרור שבו מוצג אחד מהחטופים, מתחיל בהצגת הטיפול הרפואי שקיבלה שם שנפצעה בידה. בהמשך הסרטון שם דיברה ישירות למצלמה בעברית.

10:26 - ירי הנ"ט למטולה: אש ארטילרית של צה"ל לצורך חילוץ נפגעים

צה"ל מבצע ירי ארטילרי לצורך חילוץ נפגעים בשל ירי הנ"ט למטולה.

עיריית קריית שמונה פרסמה הודעה לתושביה: "הדי הפיצוצים אשר נשמעו בדקות האחרונות הם של כוחותינו עקב אירוע ביטחוני במטולה. ההנחיות לתושבי קריית שמונה - לשהות בסמוך למרחבים מוגנים. נמשיך לעדכן אתכם בכל התפתחות. המשיכו לעקוב אחר ההודעות שלנו בדף הפייסבוק של העירייה". (יואב זייתון)

10:23 - מ"מ נשיא בית המשפט העליון: "נפעל לשמירת תפקוד הרשות השופטת בתקופה קשה זו"

ממלא מקום נשיא בית המשפט העליון, השופט עוזי פוגלמן, כתב באגרת עם היכנסו לתפקיד: "בכוונתי לפעול כדי להבטיח שהרשות השופטת תמשיך לשרת את הציבור גם במצב החירום שלפניו אנו ניצבים. אף בתקופה קשה זו נעשה כל שניתן כדי לשמור על תפקוד הרשות השופטת, תוך שמירה על הנחיות פיקוד העורף והבטחת שלומם של כלל באי בתי המשפט, השופטים, הרשמים ועובדי המערכת".

הוא הוסיף: "נפעל לכך שהרשות השופטת תמשיך, גם בימים אלה, לתפקד כרשות עצמאית ובלתי תלויה, תקיים משפט צדק בהתאם לדין, תוך הבטחת שלטון החוק וקידומו, תגן על זכויות הפרט ועל טובת הציבור ותשמור על ערכי היסוד של מדינת ישראל כמדינה יהודית ודמוקרטית – והכול ללא מורא וללא משוא פנים". (טובה צימוקי)

10:18 - מערכת הביטחון תגבש חוות דעת על ההצעה לסגור את משרדי תחנת "אלג'זירה" בישראל

הקבינט המדיני-ביטחוני דן הלילה בהצעת שר התקשורת שלמה קרעי לסגור את משרדי תחנת "אלג'זירה" בישראל בתקנות לשעת חירום.

בשל התנגדות עקרונית של היועצת המשפטית לממשלה גלי בהרב-מיארה, שציינה כי אין תשתית ביטחונית-משפטית מספקת, הנושא לא עלה להצבעה. סוכם שמערכת הביטחון תגבש חוות דעת מבוססת יותר, שתעלה לאישור הממשלה. (איתמר אייכנר)

10:13 - טיל נ"ט שוגר מלבנון לעבר מטולה, צה"ל נערך לתקוף בתגובה

דובר צה"ל מסר כי התקבל דיווח ראשוני על ירי לעבר מטולה בגבול לבנון. צה"ל נערך לתקוף בתגובה. (יואב זייתון)

10:07 - דובר צה"ל: "לבנון צריכה לשאול את עצמה אם היא מוכנה להסתכן עבור מחבלי דאעש בעזה"

דובר צה"ל תת-אלוף דניאל הגרי התייחס למצב הביטחוני בגזרת הצפון, ואמר בתדרוך: "אם חיזבאללה יעשה טעות קשה, אנו נגיב בעוצמה מאוד גבוהה. מדינת לבנון צריכה לשאול את עצמה אם היא מוכנה להסתכן עבור מחבלי דאעש בעזה".

הוא הוסיף: "אנחנו נערכים לשלבי המלחמה הבאים וממוקדים בעזה. ישראל ערוכה בכוחות עצמה גם בצפון וגם בדרום. אנחנו עושים מאמץ אדיר כדי שלכל מי שיהיה באזור הלחימה יהיה עם ציוד המתאים. אנחנו ממשיכים ברכש המהיר. חלק מהציוד שנרתם התברר כלא כשיר, ואנו לא ניתן אותו ללוחמים. נכון לעכשיו אין שינוי בהנחיות פיקוד העורף. צריך להבין שההגנה אינה הרמטית. ההתנהגות של הציבור בימים האחרונים היא מופתית. תמשיכו ככה, זה לא נותן לחמאס הישגים".

10:05- 2 תושבי רהט נעצרו בחשד שגנבו רכוש מרכבים שננטשו בעוטף עם פרוץ המלחמה

המשטרה עצרה שני תושבי רהט בשנות ה-30 לחייהם בחשד שנכנסו לתוך שטח צבאי סגור וגנבו רכוש מכלי רכב שננטשו בסמוך לחניון רעים, עם פרוץ הלחימה בעוטף עזה.

כוח צה"ל שהבחין בשניים עיכב אותם, ובהמשך הם נעצרו לחקירה בתחנת אופקים. כלי הרכב מסוג "סילברדו" ששימש אותם לביצוע העבירה נתפס להליך חילוט. עם תום חקירתם החשודים יובאו היום לדיון בפני בית משפט השלום בבאר שבע בבקשה להאריך את מעצרם.

10:01 - צרפת: תוגברה האבטחה על מוסדות ובתי ספר יהודיים

כוחות הביטחון של צרפת תגברו את האבטחה על מוסדות ובתי ספר יהודיים בשל המלחמה. בתמונות שצולמו בפריז נראים חיילים מלווים ילדות יהודיות בדרכן לבית ספר. בקהילה היהודית ציינו שיש דריכות לנוכח המצב. לדבריהם, קיים חשש שככל שהמלחמה תימשך - גם היהודים באירופה יושפעו ממנה. (איתמר אייכנר)

9:42 - משרד הבריאות לבתי החולים: הכינו מלאי חירום של מזון למאושפזים למשך 4 חודשים

משרד הבריאות הנחה את בתי החולים להכין מלאי חירום של מזון למאושפזים, שיספיקו למשך ארבעה חודשים קדימה. בנוסף, בתי החולים הונחו לשחרר מטופלים למוסדות גריאטריים מצוידים במזון ייעודי ומלאי לשלושה ימים. (אדיר ינקו)

9:21 - 55 שוטרים נפלו מאז פרוץ המלחמה

המשטרה הודיעה כי רב-סמל בכיר ינין סיון, שוטר קהילתי למגזר הבדואי בתחנת ערערה בנגב, נהרג במהלך הלחימה. "משטרת ישראל תעמוד לצד המשפחה השכולה ותלווה אותה לעד", נמסר.

מניין חללי המשטרה המעודכן עומד כעת על 55 בני אדם, בנוסף לארבעה נעדרים. (מאיר תורג'מן)

9:11 - הסופרת ג'יי קיי רולינג: "חטיפת ילדים היא מעשה נתעב ובלתי מוצדק"

הסופרת ג'יי קיי רולינג שיתפה ציוץ של משרד החוץ שבו תמונה של החטופה נויה דן בת ה-13, נערה עם צרכים מיוחדים המעריצה את סדרת ספרי "הארי פוטר".

רולינג הבהירה: "חטיפת ילדים היא מעשה נתעב ובלתי מוצדק. שנויה וכל החטופים שנלקחו בידי חמאס יוחזרו במהרה ובשלום למשפחותיהם". (איתמר אייכנר)9:00 - משרד התחבורה יאריך את תוקף הטסט של כלי ציוד הנדסי בשלושה חודשים

הדברים עולים מתיקון חקיקה שהגיש המשרד. כיום על פי לשון החוק, "מכונה ניידת" היא כל רכב בעל מנוע ש"מיועד לביצוע עבודות ואינו מיועד לגרירה". ההגדרה כוללת רשימת כלים כגון קומביינים חקלאיים, שופלים, מחפרונים ("בובקט") ועוד עשרות סוגי כלים.

מבחינה חוקית, לא ניתן להגיע עם מחפרון או עם קומביין לטסט שנתי במכון, ולכן בכלים אלה (שחלקם נוסעים ברחובות בישראל, למשל סביב אתרי בנייה) נדרשת פעם בשנה בדיקת מוסך מורשה המאשר כי המכונה הניידת כשירה לתנועה.

לפי משרד התחבורה, גיוס מכוניות ניידות לשירות צה"ל והמצב הביטחוני אינם מאפשרים הגעה למוסכים ולכן תעודות מוסך מורשה שתוקפן פג מיום פרוץ המלחמה ועד 6.11 יוארכו אוטומטית עד סוף השנה או עד חודש אחד מהיום בו יוכרז כי המצב המיוחד בעורף הגיע לסיומו. (תומר הדר)

8:50 - צה"ל על סרטון החטופה: טרור פסיכולוגי, חמאס מנסה לשקם את תדמיתו

דובר צה"ל תת-אלוף דניאל הגרי גינה את פרסום התיעוד של החטופה הישראלית מייה שם כ"טרור פסיכולוגי" מצד חמאס. הגרי אמר כי "חמאס מנסה לשקם את תדמיתו" על ידי פרסום הסרטון. "גם עשרות סרטונים כאלו לא ישנו את העובדה שהעולם הבין מי זה חמאס", אמר. (יואב זייתון)

8:48- אחרי 11 שעות הפוגה באזעקות: צבע אדום בצאלים

אזעקת צבע אדום נשמעה בצאלים.

8:41 - חוליה של 4 מחבלים שניסו להטמין מטען חבלה ליד קיבוץ חניתה הותקפה בגבול לבנון

צה"ל תקף חוליה של ארבעה מחבלים שהתקרבו לגדר בגבול לבנון וניסו להטמין מטען ליד קיבוץ חניתה. "בלילה תקפנו עמדות תצפית והכוונת חוליות של חיזבאללה, אנו דרוכים וערניים בצפון", מסר דובר צה"ל. "לגבי עזה, חיסול בכירים עדיין בסדר עדיפות עליון שלנו. אין הפסקת אש". (יואב זייתון)

8:18 - הודעות הופצו לתושבי עזה: 250 אלף דולר בתמורה למידע על מיקום החטופים

הודעות הופצו לתושבים בעזה שלפיהן מוצע פרס כספי של 250 אלף דולר למי שיביא מידע על מיקום החטופים. בשב"כ ובצה"ל מסרבים לאשר או להכחיש שהם עומדים מאחורי המהלך או מה תוצאותיו, אך גורמי ביטחון אומרים שיש "מאמצים רבים ומגוונים של גורמים שונים להשבת החטופים". (יואב זייתון)

7:27 - המדינה לא מעבירה תקציבים למיגון - בית החולים ברזילי פנה לבקשת תרומות מהעולם

מאז תחילת המלחמה אשקלון עומדת במרכז המלחמה וסופגת מטחי ירי כבדים יותר מכל עיר אחרת בישראל. ואולם, לאחר שנים של הבטחות, חלקים נרחבים בבית החולים ברזילי שבעיר עדיין לא ממוגנים. המדינה ומשרד הבריאות לא מתכוונים בשלב זה למגן באופן מלא את בית החולים, וקברניטיו נאלצים לקושש תרומות, בעיקר מיהדות ארה"ב, לצורך השלמת המיגון וגם לצורך ציוד חסר. בימים אלו פונים בבית החולים לתרומות לשם השלמת הבנייה של הפגייה הממוגנת ומכון הדיאליזה - וגם עבור ציוד.

מאז תחילת המלחמה שימש בית החולים ברזילי אחד ממוקדי הטיפול המרכזיים בפצועי הטבח בעוטף עזה ובחיילים והחיילות שנפצעו בקרבות. למעשה, קרוב ל-800 בני אדם טופלו בו מאז פרצה המלחמה. עדות כואבת לעובדה שבית החולים נמצא בחזית וחשוף יותר מכל התקבלה רק בשבוע שעבר, כאשר בית החולים ספג פגיעה ישירה. (אדיר ינקו)

7:21 - צה"ל: ביממה האחרונה תקפנו יותר מ-200 מטרות של חמאס והג'יהאד האיסלאמי בעזה

דובר צה"ל הודיע כי במהלך היממה האחרונה חיל האוויר תקף יותר מ-200 תשתיות טרור צבאיות של חמאס והג'יהאד האיסלאמי ברחבי רצועת עזה.

"מטוסי קרב תקפו מפקדות מבצעיות של ארגוני הטרור ברצועה וחיסלו פעילי טרור. כמו כן, נתקף בנק המשמש את ארגון הטרור חמאס למימון טרור ברצועת עזה וכמה מנהרות טרור תת-קרקעיות בשטח הרצועה. בנוסף, בימים האחרונים לוחמי זרוע הים תקפו באמצעות חימוש מדויק כמה מטרות צבאיות של ארגון הטרור חמאס, הכוללות מפקדות מבצעיות במרכז העיר עזה ומחסנים המכילים אמצעי לחימה", נמסר.(יואב זייתון)

7:01 - התנאי לביקור ביידן? "רק אחרי הסכמת נתניהו לסיוע הומניטרי לעזה"

פרטים נוספים מתפרסמים הבוקר על המגעים שקדמו לסיכום על ביקור ביידן בישראל. ב"וושינגטון פוסט" דווח כי מזכיר המדינה האמריקני אנתוני בלינקן המתין עם ההכרזה על הגעת הנשיא מחר לארץ, עד אשר קיבל ערבויות מראש הממשלה בנימין נתניהו לכך שישראל תאפשר "חבילה הומניטרית" לרצועת עזה.

ארה"ב הצהירה שוב ושוב שהיא ניצבת לצד ישראל, ושולחת לה סיוע צבאי רב וכמסר הרתעתי קירבה לאזור נושאות מטוסים, אבל בצל הלחץ הבינלאומי הגובר פועלת כעת כדי לאפשר סיוע לאזרחים בעזה בעקבות המשבר ההומניטרי שם - ובלינקן אמר הלילה שישראל הסכימה "לגבש" תוכנית להעברת הסיוע.

בלינקן השתתף לפני כן בדיוני "קבינט המלחמה" בקריה בתל אביב, שנמשכו שבע שעות וחצי, וגורם במחלקת המדינה אמר ל"וושינגטון פוסט" כי במהלכם ישבו אנשי הצד הישראלי והצד האמריקני בחדרים נפרדים - והעבירו זה לזה דפים שעסקו בסוגיות הומניטריות שונות, בכללן הסיוע לעזה ויצירת "אזורם בטוחים" עבור הפלסטינים.

6:30 - סיכום חדשות הלילה

ראש מועצת השורא של חמאס בעזה, אסאמה אלמזיני, חוסל ברצועה. כך מסרו צה"ל ושב"כ, שהוסיפו כי במסגרת פעילותו הוא היה אחראי על תיק האסירים והכווין טרור נגד ישראל.

במקביל צה"ל המשיך לתקוף בלילה מטרות צבאיות של חיזבאללה בשטח לבנון, כך על פי דובר צה"ל.

רשת CNN מדווחת כי כוח אמריקני של 2,000 לוחמי מארינס ומלחים עושה את דרכו סמוך לחופי ישראל. גורם ביטחוני אמריקני אמר לרשת כי שליחת הכוח למזרח התיכון נועדה לחזק את הנוכחות האמריקנית בו, אחרי שוושינגטון כבר קירבה לישראל שתי נושאות מטוסים - כמסר להרתעת איראן וחיזבאללה. הגורם לא אמר להיכן בדיוק כוח המארינס יישלח, אבל בדיווח צוין כי ייתכן שיגיע לים סוף, סמוך לחופי אילת.

מזכיר המדינה האמריקני אנתוני בלינקן הודיע הלילה באופן רשמי כי הנשיא ג'ו ביידן יבקר בישראל מחר, יום רביעי. הוא הודיע על כך אחרי שהשתתף במשך שעות ארוכות בדיונים עם ראש הממשלה בנימין נתניהו וחברי "קבינט המלחמה" המצומצם בקריה בתל אביב. בלינקן אמר שביידן יגיע לישראל לאות הזדהות עמה, וכי ימשיך לפעול במרץ לשחרור החטופים שבשבי חמאס.

בהצהרתו הלילה ציין בלינקן כי בדיונים שערך הלילה עם נתניהו ושרי "קבינט המלחמה" סוכם על גיבוש תוכנית להעברת סיוע לאזרחים ברצועת עזה. לדבריו, "קריטי" שהסיוע הזה יזרום לעזה בהקדם האפשרי. הדיון בקריה בתל אביב נמשך יותר משבע שעות, ובסביבות 2:30 לפנות בוקר דווח שבלינקן עזב אותו.

"ניו יורק טיימס" דיווח הלילה מפי גורמים המעורים בפרטים כי ישראל ביקשה מארה"ב סיוע חירום בהיקף של 10 מיליארד דולר. לפי הדיווח, בבית הלבן מגבשים כעת הצעת חוק כדי לספק את הסיוע לישראל, שתקשור בינו לבין הסיוע שממשל ביידן מבקש להעניק גם לאוקראינה.

העובדה הזו עשויה אולי להקשות על אישור החבילה בבית הנבחרים, שם לרפובליקנים יש רוב וחלקם מביעים התנגדות לסיוע לקייב - אולם לפי הדיווח ההצעה תכלול גם הקצאת כספים לביצור הגבול הדרומי בין ארה"ב למקסיקו - דרישה מרכזית שמשמיעים הרפובליקנים.

מוקדם יותר הלילה מנהיג חמאס חאלד משעל התייחס לסוגיית החטופים בעזה, ואמר כי "יש הבדל בין חייל ציוני שנפל בשבי לבין האזרחים, ואלו עם האזרחות הכפולה, זה חשבון שונה בין אנשי צבא חטופים לאזרחים". הוא הוסיף: "אנחנו מתכוונים להתעמת עם צה"ל, ולא עם האזרחים".

דובר הזרוע הצבאית של החמאס, אבו עוביידה, טען כי הם פועלים עם השבויים בהתאם לחוק ההומניטרי, והוסיף כי "מספר השבויים הוא בין 200 ל-250. יש קבוצה של שבויים בעלי אזרחות כפולה, אנו רואים בהם אורחים שלנו, וברגע שתנאי השטח יאפשרו את שחרורם - נעשה זאת".

לפי דיווחים פלסטיניים, חבר הלשכה המדינית של חמאס ד"ר אוסאמה אל-מזיני חוסל בביתו בעיר עזה. אל-מזיני היה בעבר שר החינוך בממשלת חמאס, והוא טיפל בתיק גלעד שליט.

אחרי אזעקות שהופעלו בגוש דן אמש, המשטרה פעלה בכמה זירות במחוז תל אביב שבהן נפלו רסיסי רקטה. לא היה נזק או נפגעים. גדודי עז א-דין אל-קסאם, הזרוע הצבאית של חמאס, לקחו אחריות על מטח הרקטות לעבר יישובי המרכז, ומסרו כי "ירינו מטח לעבר תל אביב בתגובה למעשי הטבח הציוניים באזרחים".

ראש הממשלה נתניהו שוחח אמש עם נשיא רוסיה ולדימיר פוטין. מלשכת ראש הממשלה נמסר כי בשיחה נתניהו הבהיר ש"ישראל הותקפה על ידי רוצחים שפלים ואכזריים, יצאה למלחמה כשהיא נחושה ומאוחדת - ולא תעצור עד שתשמיד את יכולותיו הצבאיות והשלטוניות של החמאס".

תגיות