אתר זה עושה שימוש בעוגיות על מנת להבטיח לך את חוויית הגלישה הטובה ביותר.
חמאס בתשובה להצעה: "דורשים הפסקת אש מקיפה"; בכירים בישראל: "בלתי אפשרי" הפגנה למען החטופים בת"א, הערב | צילום: דנה קופל

חמאס בתשובה להצעה: "דורשים הפסקת אש מקיפה"; בכירים בישראל: "בלתי אפשרי"

הותר לפרסום: רס"ן דוד שקורי, סמג"ד בחיל ההנדסה, נהרג בצפון רצועת עזה; גנץ: "איבדנו זמן יקר לפירוק חמאס בשל גרירת רגליים"; ניו יורק טיימס: 32 מהחטופים בעזה - מתים; נזק לבית בקיבוץ מירב בעקבות ירי מהכפר ג'ילבון, לראשונה זה 4 חודשים; בשומרון: מחבל התכוון לפתוח באש וחוסל, איש מלבדו לא נפגע; בצפון: חיזבאללה הודיע כי ירה טילי בורקאן ופלק, שני חיילים נפצעו קל מפצמ"רים. מטוסי קרב תקפו בדרום לבנון

06.02.2024, 23:56 | כלכליסט ו-ynet

23:46 - סוריה מאשימה: ישראל תוקפת באזור חומס. כלי התקשורת בסוריה מדווחים כי ישראל תוקפת מהאוויר באזור חומס. (ליאור בן ארי)

20:56 - דובר צה"ל חשף מידע מודיעיני שאותר בעזה - המעיד על קשר בין איראן לחמאס. דובר צה"ל תת-אלוף דניאל הגרי אמר בהצהרה כי כוחות צה"ל ממשיכים להילחם כדי לייצר את התנאים להשבת החטופים. הוא ציין כי יחידות מיוחדות פועלות בחאן יונס, והגיעו למנהרות שבהן אותרו ראיות ומסמכים המעידים על קשר ישיר בין איראן לחמאס. הוא ציין כי בין היתר אותרה כספת עם כסף מזומן רב, וציין כי "זוהי תופעה שחוזרת על עצמה - כסף מזומן בהיקפים גדולים שנשמר במתחמים תת-קרקעיים לשימושם האישי של מנהיגי חמאס". (סיון חילאי)

כסף מזומן שנמצא במנהרה של חמאס ברצועת עזה, צילום: דובר צה"ל כסף מזומן שנמצא במנהרה של חמאס ברצועת עזה | צילום: דובר צה"ל כסף מזומן שנמצא במנהרה של חמאס ברצועת עזה, צילום: דובר צה"ל

20:41 - ביידן: התגובה של חמאס מוגזמת, אבל יש איזושהי תנועה. נשיא ארה"ב ג'ו ביידן התייחס לתגובת חמאס להסכם לשחרור חטופים, כינה אותה "מוגזמת", אך אישר כי "יש איזושהי תנועה להסכם ולהפסקת הלחימה". (איתמר אייכנר ורויטרס)

20:10 - בכירים בישראל: "חמאס הציב תנאים בלתי אפשריים, התשובה שלו שלילית". בישראל מנתחים את תשובת חמאס להסכם לשחרור חטופים, ומנסחים תשובה רשמית. בכירים בישראל אמרו כי "על פניו חמאס אמר 'כן' על המסגרת, אבל הציב תנאים בלתי אפשריים. בכל מקרה ישראל לא תפסיק את הלחימה. נוכח התנאים הבלתי אפשריים - תשובת החמאס כמוה כתשובה שלילית". (איתמר אייכנר)

19:52 - חמאס העביר את תשובתו לקטאר: "דורשים הפסקת אש מקיפה". חמאס הודיע הערב (שלישי) כי העביר לקטאר ולמצרים את תשובתו בעניין מתווה עסקת החטופים שגובש בפסגת פריז. לטענת ארגון הטרור, ההצעה טופלה ב"רוח חיובית". היא כוללת דרישה להפסקת אש מקיפה ומוחלטת, "סיום המתקפה על עמנו", לשון ארגון הטרור, הבטחת סיוע, מחסה ושיקום של הרצועה, הסרת המצור מעל עזה - והשלמה של עסקת חילופי השבויים.

ראש ממשלת קטאר מוחמד א-ת'אני ציין כי ארצו קיבלה את התשובה עם כמה הערות, אך סיכם כי בדוחא "אופטימיים". הוא ציין כי לא יוכל למסור פרטים נוספים בשלב זה. במסיבת עיתונאים לצד מזכיר המדינה האמריקני אנתוני בלינקן הוסיף א-ת'אני: "הזהרנו מפני הסכנות של הרחבת מעגל האלימות באזור ואנחנו עצובים מלראות את הפחדים מתגשמים". הוא קרא להימנע מהפסקת התמיכה באונר"א, וטען כי "יהיו לכך השלכות הרסניות על רצועת עזה".

מפגינים בתל אביב למען שחרור החטופים, הערב, צילום: דנה קופל מפגינים בתל אביב למען שחרור החטופים, הערב | צילום: דנה קופל מפגינים בתל אביב למען שחרור החטופים, הערב, צילום: דנה קופל

19:35 - הותר לפרסום: רס"ן דוד שקורי, סמג"ד בחיל ההנדסה, נהרג בצפון רצועת עזה. דובר צה"ל עדכן כי רס"ן דוד שקורי (30) מרחובות, סגן מפקד גדוד 601 בחטיבה 401 (עוצבת עקבות הברזל) של חיל ההנסה הקרבית, נפל בקרב בצפון רצועת עזה.

רס"ן דוד שקורי ז"ל,  רס"ן דוד שקורי ז"ל רס"ן דוד שקורי ז"ל,

19:28 - קטאר: קיבלנו תשובה מחמאס למתווה, אנחנו אופטימיים. ראש ממשלת קטאר מסר כי התקבלה תשובה מחמאס בנוגע למתווה פריז, ואמר כי "אנחנו אופטימיים". (רויטרס)

19:00 - גנץ: "איבדנו זמן יקר לפירוק חמאס בשל גרירת רגליים". יו"ר המחנה הממלכתי השר בני גנץ אמר בקריה בתל אביב כי בשבועות הקרובים - יעבור לקיבוץ יד מרדכי שבעוטף, וטען: "איבדנו זמן יקר בהתקדמות לפירוק המשילות של חמאס בדגש על צפון הרצועה, בשל גרירת רגליים". הוא הוסיף כי "בימים האחרונים יש מי ששכחו זאת דווקא בהנהגה, יש מי שמנהלים שיח פלגני בכנסת, שהופכים את ישיבות הקבינט למופעי השתלחות בצבא".

לדבריו, "חאן יונס, בירת המחבלים, מכותרת – יש יוצא, ואין בא. כך גם בצפון הרצועה. אנחנו גם ממשיכים לגבות מחיר בצפון הארץ, שילך ויעלה – עד שתושבינו יחזרו בבטחה. ועדיין, חשוב להדגיש, מה נמשיך לעשות בכל תנאי: אנחנו נמשיך במאמצים להשבת חטופינו עד שיחזרו ובחיים".

18:40 - מחאת משפחות החטופים: המפגינים חוסמים את דרך בגין בתל אביב. משפחות חטופים חוסמות את דרך בגין סמוך לקריה בתל אביב. המשפחות קוראות לשחרור בני משפחותיהם המוחזקים ברצועה מאז ה-7 באוקטובר. (יעל צ'כנובר)

המחאה בתל אביב, הערב, צילום: דנה קופל המחאה בתל אביב, הערב | צילום: דנה קופל המחאה בתל אביב, הערב, צילום: דנה קופל

17:25 - גנץ נגד נתניהו, אחרי הדרישה לחקור את צה"ל: פוגע בצבא ממניעים פוליטיים - שיתנצל. השר בני גנץ התייחס לקריאת ראש הממשלה בנימין נתניהו, שדרש לחקור את התרגיל שדימה חטיפת ערבי בידי מתנחל, ואמר כי "ההחלטה של ראש הממשלה להשתמש באירוע כדי לפגוע בצה"ל ובלכידות ממניעים פוליטיים מיותרת, ומצריכה גם היא תחקיר והתנצלות שלו - בפני צה"ל וכל אזרחי ישראל". הוא הוסיף כי "ההחלטה לתרגל חטיפת פלסטינים על ידי אנשי ההתיישבות במסגרת 'ביום אויב' הייתה טעות. צה"ל תחקר אותה והתנצל וטוב שכך". (איתמר אייכנר)

גנץ ונתניהו, צילום: ABIR SULTAN/REUTERS גנץ ונתניהו | צילום: ABIR SULTAN/REUTERS גנץ ונתניהו, צילום: ABIR SULTAN/REUTERS

17:20 - ניו יורק טיימס: 32 מהחטופים בעזה - מתים; צה"ל בוחן מידע שלפחות 20 נוספים נהרגו בשבי. הניו יורק טיימס פרסם כי במודיעין הישראלי מעריכים שיותר מחמישית מהחטופים שמוחזקים ברצועת עזה אינם בין החיים. לפי מסמך שנבחן על-ידי העיתון, לפחות 32 מתוך 136 החטופים מתים ובני משפחותיהם עודכנו. גורמים צבאיים מסרו כי בנוסף לכך נבחן "מידע מודיעיני לא מאושר" שמצביע כי יתכן שלפחות 20 חטופים נוספים נהרגו גם כן.

16:25 - דיווח לבנוני: הצבא המצרי מחזק את רצועת הגבול עם עזה. העיתון הלבנוני "אל-אחבאר", המזוהה עם חיזבאללה, פרסם כי מצרים "החלה ליישם צעדים רחבי היקף לחיזוק רצועת הגבול עם עזה, עקב השיח על פעולה צבאית ישראל במעבר רפיח". על פי הדיווח, כוחות צבא מצרים מגביהים את חומות הבטון החדשות שהוצבו בתחילת המלחמה בגבול עם רצועת עזה, כדי למנוע ניסיונות של פלסטינים לעבור לשטחם. מקורות אף מסרו לעיתון כי "מצרים לא רואה שתהיה פעולה צבאית ברפיח". (ליאור בן ארי)

16:19 - פיקוד העורף: לאחר הפעלת התרעה על כניסת כלי טיס עוין לישראל - האירוע הסתיים. פיקוד העורף עדכן כי הוסרה ההתרעה על חדירת כלי טיס עוין ליישובים בגליל המערבי ובמועצה אזורית מבואות החרמון.

16:11 - התרעות על חדירת כלי טיס עוין הופעלו בצפון. התרעות על חדירת כלי טיס עוין הופעלו ביישובים שניר, ע'ג'ר, שאר ישוב, דפנה, קיבוץ הגושרים וקיבוץ דן שבגליל העליון ומועצה אזורית מבואות החרמון.

15:58 - תת-מקלע בחדר שינה - לצד ווסט של האו"ם: תיעוד מפעילות יחידת אגוז בחאן יונס. דובר צה"ל מסר כי לוחמי יחידת אגוז של עוצבת הקומנדו ביצעו פשיטות רגליות על תשתיות טרור במערב חאן יונס, השמידו אותן וחיסלו מחבלים בהתקלויות פנים אל פנים. עוד הוא מסר כי הלוחמים המשיכו בסריקות ואיתרו נשק מסוג תת-מקלע שהוסלק בחדר שינה, וכי בחדר אחר של הבית איתרו הלוחמים סיוע הומניטרי לצד ווסט של האו"ם. (יואב זיתון)

15:55 - בפעם החמישית מהבוקר: חיזבאללה קיבל אחריות על ירי לישראל. חיזבאללה קיבל אחריות על ירי לשטח ישראל בפעם החמישית מהבוקר. הירי, כך טען הארגון, בוצע לעבר ישראל בשעה 14:10. (ליאור בן ארי)

15:14 - נשיא ארגנטינה הודיע: נעביר את השגרירות לירושלים. נשיא ארגנטינה חאבייר מיילי נחת בישראל והכריז על החלטתו להעביר את שגרירות ארגנטינה לירושלים. הנשיא, שנחת בארץ לראשונה, הביע את תמיכתו בישראל לאור מתקפת החמאס. שר החוץ ישראל כץ קיבל את פניו, ואמר: "אתה אדם ערכי שמחויב רק לאמת. מודה לך על הכרתך בירושלים כבירת ישראל". (איתמר אייכנר)


14:36 - ניסיון פיגוע ירי בשומרון: המחבל נהרג, אין נפגעים ישראלים. מחבל חמוש באקדח וסכין הגיע בצהריים (שלישי) ל"חווה 7", באחת הכניסות לעיר שכם, וחוסל על ידי כוח מילואים לפני שהספיק לפתוח בירי. אין נפגעים לכוחות צה"ל. (אלישע בן קימון)


13:59 - ירי מדויק לחלון בקומה העליונה וחיסול עשרות מטרים מהכוחות: תיעוד מהסיוע האווירי ללוחמים בחאן יונס. דובר צה"ל פרסם תיעודים מהסיוע של חיל האוויר ללוחמים מכוחות הקרקע במרחב חאן יונס. במהלך פעילות צוות הקרב של חטיבת גבעתי מאוגדה 98 במרחב חאן יונס, פתחו לעברם מחבלים בירי מאחד המבנים הסמוכים. הלוחמים הכווינו לאזור מסוק קרב, והטייסים הבחינו בירי שמבוצע מחלון בקומה העליונה של הבניין. הטייסים תקפו את הנקודה שממנה בוצע הירי בבניין, וחיסלו את המחבלים בסגירת מעגל מהירה.

במקביל, מפעילים של כלי טיס מאויש מרחוק (כטמ"ם) זיהו מחבל חמאס שנע לעבר לוחמי חטיבת הצנחנים ששהו במרחב והיווה איום על הכוח. מפעילי כלי הטיס התריעו ללוחמים על קרבתו של המחבל שנכנס למבנה עשרות מטרים בודדים מהכוחות. לאחר שיצא מהמבנה, הוא חוסל על-ידי כלי הטיס. (יואב זיתון)


12:21 - שני חיילי צה"ל נפצעו קל משיגורים לגליל, חיל האוויר תקף מבנה צבאי של חיזבאללה בדרום לבנון. שני חיילי צה"ל נפצעו קל משיגורים משטח לבנון לעבר אזור מרחב מרגליות. הודעה נמסרה למשפחותיהם. במקביל, מטוסים של חיל האוויר תקפו מבנה צבאי ששימש את חיזבאללה בדרום לבנון. דובר צה"ל מסר כי כמה מרחבים בדרום לבנון הותקפו גם באש ארטילרית. במהלך הלילה הותקפה מהאוויר תשתית מבצעית של חיזבאללה במרחב מיס אל ג'בל. (יואב זיתון)


12:10 - שני טילי נ"ט נורו מלבנון לגליל העליון. המועצה האזורית הגליל העליון דיווחה כי שני טילי נ"ט נורו מלבנון לעבר שטח פתוח באזור מושב מרגליות. (יאיר קראוס)

11:57 - דיווחים על תקיפות בדרום לבנון, אחרי שחיזבאללה הודיע: "שיגרנו טיל פלק". כלי תקשורת בלבנון מדווחים על תקיפות של צה"ל בדרום המדינה. במקביל, חיזבאללה לקח אחריות על שיגור טיל מדגם פלק לעבר ישראל. (ליאור בן ארי)

11:53 - אחרי שאוטובוס מלא הובל לתחנת המשטרה בנתיבות: פעילים נגד הסיוע לעזה חסמו משאיות בכרם שלום. מאות חברי תנועת "צו 9" הגיעו למעבר כרם שלום וחוסמים משאיות אספקה וסיוע לרצועת עזה. מוקדם יותר הובל אוטובוס של פעילי התנועה לתחנת המשטרה בנתיבות. (יעל צ'כנובר, אלישע בן קימון)


10:51 - לראשונה מתחילת המלחמה: ירי מכפר פלסטיני לעבר בית בקיבוץ בגלבוע. לראשונה מתחילת המלחמה ב-7 באוקטובר, נורו מהכפר הפלסטיני ג'ילבון כמה צרורות לעבר קיבוץ מירב בגלבוע. נזק נגרם לאחד הבתים, אין נפגעים בגוף. דובר צה"ל מסר כי כוחות הביטחון שהיו במרחב הגיבו באש לעבר מקור הירי. הכוחות סורקים במרחב ופתחו במרדף אחרי המחבלים. הירי הקודם מג'ילבון לעבר הקיבוץ אירע ב-1 באוקטובר. (ישראל מושקוביץ)

10:36 - משרד הבריאות בעזה: 27,585 פלסטינים נהרגו ברצועה מתחילת המלחמה. משרד הבריאות בעזה עדכן כי 27,585 פלסטינים נהרגו ברצועה מתחילת המלחמה. מספר הפצועים עומד על 66,978. (עינב חלבי)

ההרס בעזה, צילום: AFP ההרס בעזה | צילום: AFP ההרס בעזה, צילום: AFP

10:13 - התנועה שחוסמת שיירות סיוע לעזה: אוטובוס של פעילים הובל לתחנת המשטרה בנתיבות. אוטובוס של פעילי תנועת "צו 9" שהגיע לחסום את שיירות הסיוע לרצועת עזה במעבר כרם שלום, הובל על-ידי המשטרה לתחנה בנתיבות. לטענת פעילי התנועה, השוטרים לא אפשרו ל-45 הנוסעים לרדת ולהמשיך בדרכם. (אלישע בן קימון)

9:05 - דיווח על תקיפות בדרום לבנון; חיזבאללה טוען: "ירינו שני טילי בורקאן לגליל". הערוץ הלבנוני "אל-מנאר", המזוהה עם חיזבאללה, דיווח על תקיפות ישראליות בא-נאקורה וחולא שבדרום לבנון. במקביל, ארגון הטרור חיזבאללה לקח אחריות על ירי לעבר הגליל העליון, וטען כי "שוגרו שני טילי בורקאן". (ליאור בן ארי)

8:50 - צה"ל: חמאס מנסה לחזור לתצפת בצפון הרצועה, בחאן יונס נמשך טיהור השטח. דובר צה"ל עדכן בתמונת מצב הלחימה ברצועת עזה. כוחות צה"ל ממשיכים להילחם במערב חאן יונס שבדרום רצועת עזה ולבצע פשיטות בצפונה ובמרכזה. אוגדה 98, שפועלת במערב חאן יונס, מטהרת אזורים מעל ומתחת לקרקע ונתקלים במחבלי חמאס שנעים בלבוש אזרחי ונערכים לתקיפת הכוחות. תצפיתניות מיחידה 414 זיהו מחבלים שניסו להציב אמצעי תצפית בבית חאנון כדי להשיב לכשירות את מערך האיסוף של ארגוני הטרור בצפון הרצועה, ואלו חוסלו על ידי מסוק קרב. בצפון ובמרכז הרצועה אוגדה 162 חיסלה מחבלים רבים ביממה האחרונה בפשיטות ומארבים בשטח.

8:20 - אזעקה באצבע הגליל. אזעקה המתריעה מפני ירי רקטות וטילים הופעלה במושב מרגליות שבאצבע הגליל.

8:15 - ראשי הרשויות בעוטף דורשים מנתניהו להצהיר רשמית שבטוח לחזור ליישובים. בדיונים על מתווה החזרה ליישובים בעוטף עזה, הציגו ראשי הרשויות את אתגרי חזרת התושבים בהיבטים השונים. המתווה, שקיבל הסכמה עקרונית, יאפשר חזרה לתושבים המעוניינים בכך ויוצג מחר לראש הממשלה בנימין נתניהו ושר האוצר בצלאל סמוטריץ'. בתום הדיון ראשי הרשויות ביקשו להיפגש עם נתניהו או שר הביטחון יואב גלנט לקבלת סקירה ביטחונית, ודורשים מהם לחתום על מסמך הבנות ביטחוניות ואמירה מפורשת וחד משמעית כי החזרה ליישובים בטוחה. לדבריהם, עד כה, למרות הפצרות הממשלה בתושבים לחזור לבתיהם, נתניהו וגלנט מסרבים להצהיר זאת בפומבי. (מתן צורי, איתמר אייכנר)

8:00 - וול סטריט ג'ורנל: למרות מעורבות עובדיה בטבח, ישראל לוחצת שאונר"א תמשיך לספק סיוע. ישראל לוחצת בדיסקרטיות על ארה"ב והאו"ם לאפשר בינתיים לאונר"א להמשיך בתפקידה המרכזי בסיוע ההומניטרי לעזה, למרות שחלק מעובדיה השתתפו בטבח 7 באוקטובר, והקשר שלהם לארגוני הטרור ברצועה. כך אמרו גורמים ישראלים ואמריקנים ל"וול סטריט ג'ורנל". משלחת ישראלית שהייתה בארה"ב בשבוע שעבר נפגשה עם בכירים בממשל ביידן ועם מזכ"ל האו"ם אנטוניו גוטרש כדי לדון בעתיד הסוכנות. המשלחת אמרה לבכירים ולאנשי האו"ם כי היא רוצה שאונר"א תמשיך לספק את הסיוע הקריטי לעזתים בטווח הקצר. בישראל דרשו שאחרי המלחמה תתבצע רפורמה כללית בסוכנות או שהיא תוחלף.

מטה אונר"א ברצועת עזה, צילום: REUTERS/IBRAHEEM ABU MUSTAFA מטה אונר"א ברצועת עזה | צילום: REUTERS/IBRAHEEM ABU MUSTAFA מטה אונר"א ברצועת עזה, צילום: REUTERS/IBRAHEEM ABU MUSTAFA

7:20 - בכיר חמאס: "משלימים התייעצויות פנימיות לגבי העסקה - שמתעלמת מדרישותינו". אחד ממנהיגי תנועת חמאס, עבד אל רחמן שדיד, טען בהצהרה לעיתון הקטארי "אל-ערבי אל-ג'דיד" כי חמאס מתעכב בתגובתו להצעה שגובשה בפריז כיוון שהוא "משלים התייעצויות פנימיות ולאומיות כדי להגיע לנוסחה הטובה ביותר שתבטיח את מימוש הזכויות של העם הפלסטיני". הוא הדגיש כי "המסגרת המוצעת מתעלמת מדרישות בסיסיות של אנשינו שלא ניתן לעקוף אותן, ייקח יותר זמן להתייעצויות לגבי שלבי המסגרת ופרטי העסקה". אתמול בערב אמר שר הביטחון יואב גלנט כי הלחץ הצבאי מקדם את פירוק חמאס כגוף שלטוני, ולדבריו, "יחיא סינוואר נמצא במנוסה מצה"ל. הוא עובר ממסתור למסתור ולא מצליח לתקשר עם כוחותיו".

7:00 - סיכום חדשות הלילה. רה"ב ביצעה שורת תקיפות בתימן. סוכנות הידיעות התימנית סבא דיווחה על שלוש תקיפות אמריקניות במחוז סעדה שבצפון-מערב תימן. במקביל, מקורות מסרו לערוץ הסעודי "אל-חדת" על פיצוץ שהתרחש הלילה בעיר אל-קאעדה שבדרום-מערב תימן. מוקדם יותר, פיקוד המרכז של צבא ארצות הברית (CENTCOM) הודיע כי כוחות אמריקניים תקפו שני כלי שיט בלתי-מאוישים של המורדים החות'ים סמוך לחופי תימן. בהודעת הפיקוד נמסר כי התקיפה בוצעה מתוך "הגנה עצמית" מאחר שכלי השיט, שנשאו חומרי נפץ, היוו "איום מיידי לספינות סחר ולספינות של הצי האמריקני באזור".

איראן הודיעה על הקמת עוד כור גרעיני. ראש ארגון האנרגיה האטומית של איראן הודיע כי ארצו החלה בבניית היסודות לכור גרעיני מתוצרת מקומית בעיר איספהאן שבמרכזה של המדינה. מוחמד אסלאמי אמר כי כור המחקר בהספק של 10 מגה וואט באיספהאן יהפוך לכור הגרעיני הרביעי של איראן באזור. לפי אסלאמי, תהליך התכנון והבנייה של כורים דורש מחקרים מפורטים, הכנה ותכנון ציוד, והוסיף כי התוכניות לכור החדש של איספהאן החלו בשנה שעברה. לדבריו, השלב השני של הפרויקט החל ביום שני עם יציקת בטון ליסוד הכור. הוא הסביר כי "כור המחקר" הזה מוקם כדי ליצור מקור משמעותי לנויטרונים עבור מגוון של יישומים. (דורון פסקין)

צילומים: אי.פי.אי צילומים: אי.פי.אי צילומים: אי.פי.אי


תגיות