אתר זה עושה שימוש בעוגיות על מנת להבטיח לך את חוויית הגלישה הטובה ביותר.
ספינות מסחריות גילו דרכים יצירתיות לחמוק מהתקפות החות'ים בים האדום חות'ים, תימן. ירידה של 92% בספינת המכולות שעברו דרך מפרץ עדן לעומת תחילת דצמבר | צילום: REUTERS/Khaled Abdullah

ספינות מסחריות גילו דרכים יצירתיות לחמוק מהתקפות החות'ים בים האדום

בסוכנות בלומברג דווח כי ספינה של קאטל פורס שנשאה על סיפונה חיות משק, שינתה כשהתקרבה למצר באב אל מנרב, מול חופי תימן, את סמל היעד שלה מנמל בעיראק ל"כל הצוות מוסלמי". ספינות אחרות שינו את הסמל ל"אין קשר לישראל"

12.02.2024, 15:22 | חדשות חוץ

הספינות המסחריות שעדיין עוברות בים האדום פנו לדרכים יצירתיות במאמציהן להימנע מהתקפות של החות'ים.

בסוכנות בלומברג דיווחו כי ספינה של קאטל פורס (Cattle Force), שנשאה על סיפונה חיות משק, שינתה ביום ראשון כשהתקרבה למצר באב אל מנרב מול חופי תימן את סמל היעד שלה מנמל בעיראק ל"כל הצוות מוסלמי". לאחר שעברו בשלום הם החזירו את הסמל לנמל אום קאסר בעיראק.

השינוי נועד להוות מסר ברור לחות'ים, שהכריזו שהם תוקפים ספינות הקשורות לישראל ולבנות הברית שלה וזאת בתגובה למלחמה בעזה. במקרים אחרים ספינות שינו את הסמל ל"אין קשר לישראל" בניסיון דומה להימנע מהתקפות.

יש לציין כי ארה"ב השיתה על חברת Cattle Force סנקציות מכיוון שהחברה האם שבסיסה באמירויות מואשמת במעורבות בייצוא נפט ופטרוכימיקלים מאיראן.

מתקפות החות'ים שהחלו מאז ה-7 באוקטובר, טלטלו את תעשיית הספנות העולמית והובילו לעלייה בתעריפי המשלוחים הימיים והביטוח, זאת מכיוון שחברות רבות מעדיפות לבצע מעקף ולהאריך את המסע כדי להימנע מהאזור.

בתגובה הקימו האמריקאים כוח ימי בינלאומי ותקפו מטרות תקשורת. בעקבות זאת נרשמה האטה בתקיפות -מאז ה-26 בינואר בוצעו ארבע התקפות בלבד - אך לפי ההערכות בתעשיית הספנות, עוד יעבור זמן לפני שישובו לים האדום.

"קצב ההתקפות אמנם הואט, אבל האיום נותר בעינו", הסביר לפייננשל טיימס ג'ון גאהאגן מחברת סדנה גלובל. בדומה, ג'ייקוס לרסן מחברת האבטחה בימקו ציין כי תקיפות הנגד שיזמו האמריקאים והבריטים לא מספיקות כדי למגר לגמרי את האיום החות'י.

"היכולת שלהם להוציא לפועל התקפות אמנם הופחתה, אך מרבית חברות הספנות מכירות בכך שהאיום לא הוסר לגמרי", אמר. לפי נתונים שאספה חברת קלרקסונס בלונדון, בשבוע שהסתיים ב-5 בפברואר, נרשמה ירידה של 92% בספינת המכולות שעברו דרך מפרץ עדן לעומת תחילת דצמבר.


תגיות