אתר זה עושה שימוש בעוגיות על מנת להבטיח לך את חוויית הגלישה הטובה ביותר.
הישראלים מסתערים על הגרלות הזכאות לדיור מוזל צילום: ענר גרין

בדיקה

הישראלים מסתערים על הגרלות הזכאות לדיור מוזל

ההצהרות של השר אלקין על החזרת הגרלות הדיור הובילו להכפלת קצב הוצאת תעודות זכאות באוגוסט ל־5,000 אישורים. בממשלה מקווים שההמתנה תסייע לצנן את השוק

16.08.2021, 14:36 | דרור מרמור

הצהרות שר השיכון זאב אלקין על חזרת המכרזים לדיור מסובסד הזניקו את כמות הישראלים שמיהרו מתחילת אוגוסט להוציא תעודות זכאות להגרלות הצפויות להתחדש בקרוב. על פי נתוני משרד השיכון, בשבועיים הראשונים של אוגוסט הוצאו 2,418 תעודות זכאות – קצב חודשי של כ־5,000 תעודות. זאת לעומת 2,544 תעודות זכאות שיצאו בממוצע חודשי במהלך השנה האחרונה (מאז יולי 2020) וקצב חודשי ממוצע של הוצאת 3,381 תעודות זכאות מאז דצמבר 2015.

קראו עוד בכלכליסט:

במשרדי השיכון והאוצר מקווים שההבטחות לספק בקרוב כמויות גדולות של דיור מוזל לחסרי דיור והקפיצה החדה בכמות מוציאי תעודות הזכאות לאותן הגרלות יחזירו רוכשים פוטנציאלים רבים לעמדת המתנה, שתסייע לצנן את שוק הדיור הלוהט. רק אתמול פורסם כי ביוני נמכרו 5,391 דירות חדשות, לעומת 5,302 דירות חדשות במאי ו־4,344 ביוני אשתקד. גם נתוני בנק ישראל מעידים על התנפלות הרוכשים על שוק המגורים – עם משכנתאות בהיקף של 11.5 מיליארד שקל שניטלו ביולי ו־11.6 מיליארד שקל ביוני האחרון. 

עד כה הוציאו 212.5 אלף ישראלים מחוסרי דירה תעודות זכאות להשתתפות בהגרלות משרד השיכון, אולם ההערכות הן כי חלק לא מבוטל מהם כבר התייאשו וקנו דירה בשוק החופשי. מתוכם, 76,116 זכו בהגרלה לרכישת דירה מסובסדת (כולל 3,050 משפרי דיור), אולם חלק לא מבוטל מהפרויקטים עדיין ממתין לקבלת היתר בנייה והזוכים עדיין לא נקראו לבחור את הדירות. 

 ,   ,

הגרלות לדירה במחיר מסובסד מיועדות בעיקר למחוסרי דירה. מדובר בישראלים, נשואים או רווקים מעל גיל 35, שאין ולא היתה בבעלותם דירה בשלוש השנים האחרונות. מחיר הוצאת תעודת זכאות עומד כיום על 187 שקל. 

במסגרת תקציב המדינה שאושר בתחילת אוגוסט בממשלה, גדל התקציב השנתי השוטף של משרד השיכון מ־400 מיליון שקל ל־1.5 מיליארד שקל. השר אלקין, המכהן גם כיו"ר מועצת מקרקעי ישראל, התחייב להביא לאישור המועצה תוכנית דיור חדשה – הכוללת בעיקר החייאה של שיטת "מחיר מטרה" במכרזי הקרקע. להבדיל משיטת מחיר למשתכן, שקידם שר האוצר לשעבר כחלון, שבמסגרתה התחרו יזמים על המחיר הזול ביותר למ"ר בנוי של דירה, שיטת מחיר מטרה קובעת מראש את מחיר הדירה המסובסד ומשאירה את היזמים להתחרות על המחיר לקרקע הגבוה ביותר שישולם למדינה. 

שר השיכון זאב אלקין. הדירות יימכרו בהנחה של 20% ממחיר השוק, אבל לא יותר מ־300 אלף שקל הנחה לדירה, צילום: אוהד צויגנברג שר השיכון זאב אלקין. הדירות יימכרו בהנחה של 20% ממחיר השוק, אבל לא יותר מ־300 אלף שקל הנחה לדירה | צילום: אוהד צויגנברג שר השיכון זאב אלקין. הדירות יימכרו בהנחה של 20% ממחיר השוק, אבל לא יותר מ־300 אלף שקל הנחה לדירה, צילום: אוהד צויגנברג

על פי פרטי התוכנית שהציג אלקין, הדירות יימכרו לזכאים בהנחה של 20% ממחירי השוק, אבל לא יותר מ־300 אלף שקל הנחה לדירה. זאת לאחר שמכרזי מחיר למשתכן במרכז הארץ העניקו דה פקטו הנחות של 800 אלף שקל ואף למעלה מכך. היקף הדיור המסובסד במכרזים שצפויים לצאת בשנים הבאות יעמוד על 60% באזורי הביקוש ו־65% בפריפריה.

החשש המרכזי באוצר הוא שמכרזי מחיר מטרה יורידו את היצע הדירות המשווק במגרשי המדינה ואת כמות הדירות שייבנו בשנים הקרובות, בעיקר בשל המורכבות של אותם פרויקטים.

שיתוף בטוויטר שיתוף בוואטסאפ שיתוף בפייסבוק שיתוף במייל

תגיות