אתר זה עושה שימוש בעוגיות על מנת להבטיח לך את חוויית הגלישה הטובה ביותר.
חמאס דוחה את הצעת התיווך: "קודם שישראל תחדול את האש ותיסוג מעזה" הפגנה לשחרור חטופים | צילום: Amir Levy/Getty Images

חמאס דוחה את הצעת התיווך: "קודם שישראל תחדול את האש ותיסוג מעזה"

בהמשך הדיווחים על גיבוש מתווה עסקה להשבת החטופים, הודיעה קטאר כי יש התקדמות במו"מ; אולם לאחר מכן מסר ארגון הטרור כי הוא דוחה את ההצעה; אחרי יותר מחודש: ירי על גוש דן והשפלה, רסיסים נפלו בחולון ובראשל"צ; מטח לעבר קריית שמונה, חיל האוויר תקף בלבנון

29.01.2024, 23:23 | כלכליסט ו-ynet

23:20 - בלינקן: ההאשמות נגד אונר"א מדאיגות, אמינותן גבוהה. מזכיר המדינה האמריקני אנתוני בלינקן התייחס לטענות מצד ישראל כי עובדים בסוכנות האו"ם לפליטים פלסטינים (אונר"א) השתתפו בטבח שביצע חמאס ב-7 באוקטובר. לדבריו, "ההאשמות הן אמינות מאוד". בלינקן הוסיף כי "ההאשמות נגד הסוכנות מדאיגות מאוד. לארה"ב לא הייתה את היכולת לחקור את ההאשמות בעצמה, אך היא תבחן היטב את הצעדים שאונר"א תנקוט כדי לוודא שהטענות ייחקרו במלואן".אנתוני בלינקן, צילום: REUTERS/Evelyn Hockstein/Pool אנתוני בלינקן | צילום: REUTERS/Evelyn Hockstein/Pool אנתוני בלינקן, צילום: REUTERS/Evelyn Hockstein/Pool


22:40 - חמאס דוחה את הצעת המתווכים: "קודם שישראל תחדול את האש ותיסוג מעזה". חמאס הודיע כי הוא דוחה את הצעת המתווכים בנוגע לעסקה לשחרור החטופים. בהודעה מסר הארגון כי "ישראל חייבת לחדול את התוקפנות שלה וליסוג מרצועת עזה לפני שעסקה תוכל להתבצע". (עינב חלבי)

22:35 - משפחות חטופים נפגשו עם ראש ממשלת קטאר: "חייבים לעשות עסקה". משפחות חטופים שנועדו עם ראש הממשלה ושר החוץ של קטאר מוחמד בן עבד א-רחמן בן ג'אסם א-ת'אני בוושינגטון מסרו כי הפגישה הייתה "קונסטרוקטיבית". לדבריהן, "הבהרנו את עמדתנו: כל הצדדים חייבים לעשות עסקה ולהחזיר את החטופים הביתה". (יעל צ'כנובר ואיתמר אייכנר)

20:40 - בי"ח רמב"ם: מצבו של החייל שנפצע בפיגוע בחיפה יציב. מצבו של החייל שנפצע באורח קשה בפיגוע בחיפה הוא יציב. כך מסר בית החולים רמב"ם, שהוסיף כי החייל כבר לא מורדם ומונשם. (ליאור אל-חי)

21:30 - ראש ממשלת קטאר נפגש עם בלינקן: "למצוא פתרון לסוגיה הפלסטינית". ראש הממשלה ושר החוץ של קטאר מוחמד בן עבד א-רחמן בן ג'אסם א-ת'אני נפגש עם מזכיר המדינה האמריקני אנתוני בלינקן בוושינגטון. כך מסר משרד החוץ בדוחא. השניים שוחחו על המצב ברצועת עזה והכנסת סיוע הומניטרי אליה, ועל "דחיפות מציאת פתרון צודק לסוגיה הפלסטינית". (ליאור בן ארי)

21:10 - הבית הלבן: פועלים להפוגה הומניטרית ארוכה שתאפשר שחרור חטופים רבים. דובר המועצה לביטחון לאומי של ארה"ב בבית הלבן ג'ון קירבי אמר כי "יש עבודה רבה לעשות בעניין העסקה לשחרור החטופים". לדבריו, "השיחות בנושא היו מועילות. אנחנו פועלים לכך שתהיה הפוגה הומניטרית לזמן ממושך כדי לאפשר שחרור מספר גדול של חטופים".

20:50 - דובר צה"ל: יש מאמץ לאומי אדיר לייצר תנאים להשבת החטופים. דובר צה"ל תא"ל דניאל הגרי אמר כי "136 חטופות וחטופים עדיין מוחזקים ברצועת עזה". לדבריו, "יש מאמץ לאומי אדיר של צה"ל, יחד עם יתר ארגוני הביטחון, לייצר את התנאים להשבתם". הגרי התייחס גם לפעילות הצבא בחאן יונס, ואמר כי "בימים האחרונים, במהלך תמרון תת-קרקעי, באחת מהמנהרות המשמעותיות של חמאס פרצו הלוחמים דלת הדף ומצאו שלושה מחבלים שנכנעו. עצרו גם מחבלים שהיו מעורבים בטבח 7 באוקטובר". (רועי רובינשטיין)


דובר צה"ל דניאל הגרי, צילום: GIL COHEN-MAGEN  / AFP דובר צה"ל דניאל הגרי | צילום: GIL COHEN-MAGEN / AFP דובר צה"ל דניאל הגרי, צילום: GIL COHEN-MAGEN  / AFP


20:40 - שלושה שיגורים במטח האחרון לקריית שמונה, לא דווח על נפגעים.

20:25 - אזעקה הופעלה בקריית שמונה, מטוסי קרב תקפו מטרות של חיזבאללה ומוקדי שיגור בדרום לבנון. מטוסי קרב של חיל האוויר תקפו פעם נוספת מטרות של חיזבאללה בשטח לבנון. במסגרת התקיפה הושמדו כמה תשתיות טרור של הארגון, לצד עמדת תצפית באזורים של מרכבא, א-טייבה ומרון א-ראס שבדרום לבנון. לפי דובר צה"ל, בשעות האחרונות זוהו מספר שיגורים שחצו משטח לבנון לצפון הארץ. כוחות צה"ל תקפו את מקורות הירי, לצד מטרות נוספות בלבנון. (יואב זיתון)20:10 - בישראל מכחישים דיווחים על עסקה: "לא נידון מספר האסירים שישוחררו". בישראל מכחישים את הדיווחים על סיכום בנוגע למספר האסירים שישוחררו במסגרת עסקת חטופים עתידית, בצל הדיווח ברשת "סקיי ניוז" בשפה הערבית שלפיו השלב הראשון של העסקה יכלול שחרור 35 ישראלים - שבתמורה על כל אחד מהם ישוחררו בין 100 ל-200 אסירים ביטחוניים. בישראל אומרים כי כלל לא התקיים דיון על מספר האסירים שישוחררו במסגרת עסקה - ולכן הדיווח אינו נכון. עם זאת, בישראל מאשרים כי יש דיון על כמה ימי הפוגה תכלול העסקה. (איתמר אייכנר)

19:20 - קטאר מאשרת: "השיחות על עסקת חטופים במגמת שיפור". ראש ממשלת קטאר מוחמד בן ג'אסם אאל ת'אני אמר במהלך ביקורו בוושינגטון כי "ההתקדמות בשיחות על החטופים משתפרת, בהשוואה ללפני כמה שבועות. אתמול נרשמה התקדמות טובה כדי להניח בסיס להמשך הדרך". לדבריו, "השלב הנוכחי של השיחות עשוי להוביל להפסקת אש קבועה ברצועת עזה בעתיד". עם זאת ראש הממשלה הקטארי ציין כי "ההסלמה ברצועה לא תוביל להתקדמות בנוגע להחזרת החטופים". (ליאור בן ארי)

19:20 - חיזבאללה הודיע על ההרוג ה-175 בשורותיו מפרוץ המלחמה. חיזבאללה הודיע על הרוג נוסף בשורות הארגון - חוסיל פאדל עוואדה מהכפר חארוף שבדרום לבנון. מדובר בהרוג ה-175 שעליו חיזבאללה מדווח מפרוץ המלחמה. (ליאור בן ארי)

19:10 - לוחמים פשטו על מאות תשתיות טרור בחאן יונס, ועל משרדו של סינוואר. לוחמים מאוגדה 98 פשטו על מאות תשתיות טרור ומוצבים של חמאס בחאן יונס. התשתיות כללו בין היתר מוצב תקשורת, חמ"ל חטיבת חאן יונס, בניין המודיעין הצבאי, מפעל משמעותי לייצור רקטות ומשרדים של בכירים - לרבות זה של מנהיג חמאס בעזה יחיא סינוואר. בקרבות באזור הצליח צה"ל להכריע שני גדודים מתוך ארבעה, לפי גורם ביטחוני בכיר המעורב בלחימה. תת-אלוף דן גולדפוס, מפקד אוגדה 98, מסר: "אנחנו נלחמים בתמרון סימולטני - בעל ובתת-הקרקע במקביל". (יואב זיתון, אלישע בן קימון ורון בן ישי)18:55 - לשכת רה"מ: הדיווחים על העסקה אינם נכונים, התנאים אינם מקובלים. לשכת ראש הממשלה מסרה כי הדיווחים על עסקה לשחרור חטופים אינם נכונים, וכוללים תנאים שאינם מקובלים על ישראל. ההודעה מגיעה לאחר שברשת "סקיי ניוז" בערבית דווח על מתווה, שלפיו בין היתר תשחרר ישראל אסירים פלסטינים רבים בתמורה לכמה חטופים - ובהם ילדים, נשים, קשישים ופצועים. (איתמר אייכנר)

18:45 - צה"ל: הפצוע הקשה בפיגוע הדריסה בחיפה הוא חייל, משפחתו עודכנה. צה"ל התיר לפרסום כי הפצוע הקשה בפיגוע הדריסה סמוך לבסיס חיל הים בחיפה מוקדם יותר היום הוא חייל, משפחתו עודכנה על המקרה. סרן ע', מפקד צוות בקורס חובלים שחיסל את המפגע, אמר כי "שמעתי זעקות לעזרה. זיהיתי את המחבל ופעלתי על מנת לנטרל אותו במהירות, תוך שמירה על האזרחים שבסביבה". (אלישע בן קימון)18:25 - דיווח: העסקה בין ישראל לחמאס תכלול שחרור ילדים ונשים כנגד אסירים רבים. רשת "סקיי ניוז" בערבית דיווחה כי העסקה בין ישראל לחמאס לשחרור החטופים תכלול חילופי ילדים, נשים, קשישים ופצועים ישראלים בתמורה לשחרור מספר רב של אסירים פלסטינים. (עינב חלבי)

17:45 - גלנט חושף בגבול עזה: "מחצית ממחבלי חמאס חוסלו או נפצעו". שר הביטחון יואב גלנט שוחח עם לוחמי תותחנים בעוטף עזה, ואמר כי "חיסלנו כבר רבע ממחבלי חמאס לפחות, ויש עוד מספר כזה של פצועים". לדברי גלנט, "יש שלוש מטרות למלחמה -לחסל את החמאס, להחזיר את החטופים ולשמור על אחדות עם ישראל. אנחנו במלחמה ארוכה, אבל בסוף נשבור את חמאס". (יואב זיתון)

17:20 - 10 רקטות שוגרו במטח למרכז, רסיסים נפלו בחולון ובראשל"צ. 10 רקטות שוגרו לעבר גוש דן והשפלה במטח האחרון. המשטרה מסרה כי היא מטפלת בזירות נפילה של רסיסים בחולון. באירוע לא היו נפגעים. רסיסים נפלו גם ליד קניון הזהב בראשון לציון. (אלישע בן קימון, אדם קוטב ומאיר תורג'מן)נפל בראשל"צ,  צילום: מאיר תורג נפל בראשל"צ | צילום: מאיר תורג'מן נפל בראשל"צ,  צילום: מאיר תורג


17:00 - מד"א על האזעקות במרכז: "לא דווח על נפגעים". מד"א עדכן בהמשך לאזעקות בגוש דן ובשפלה כי "בשלב זה לא דווח על נפגעים". (ynet)

16:54 - אזעקות בגוש דן ובשפלה. אזעקות הופעלו בראשון לציון, חולון, תל אביב, בת ים, לוד, יהוד, באר יעקב, נס ציונה ורמלה. גדודי אל-קסאם, הזרוע הצבאית של חמאס, מסרו כי "ירינו מטח טילים לעבר תל אביב בתגובה למעשי הטבח הציוניים באזרחים". זאת לאחר האזעקות שהופעלו בשורה של ערים בגוש דן ובשפלה.

16:40 - דיווח אמריקני: "ישראל הסכימה להצעה לעסקת חטופים, שתישלח לחמאס היום". גורם הבקיא בשיחות שנערכו אתמול בפריז אמר כי המשתתפים בפסגה - שבה השתתפו ראשי השב"כ והמוסד ובכירים קטארים, מצרים ואמריקנים - הסכימו על מסגרת עסקה לשחרור חטופים בתמורה לשחרור אסירים פלסטינים, הפסקות אש והמשך העברת סיוע הומניטרי לעזה. כך לפי רשת NBC האמריקנית, שדיווחה בנוסף כי טיוטת העסקה תועבר לחמאס היום.

16:16 - צה"ל תקף מבנים צבאיים של חיזבאללה ועמדות שיגור בלבנון. מטוסי קרב של חיל האוויר תקפו שני מבנים צבאיים שבהם שהו כמה פעילים של חיזבאללה בכפר יארון שבדרום לבנון. כמו כן, מוקדם יותר היום תקפו כוחות צה"ל עמדת שיגור בלבנון שממנה בוצעו שיגורים לצפון הארץ. לפי צה"ל, במהלך היום זוהו מספר שיגורים שחצו משטח לבנון לאזור הצפון. כוחות של הצבא תקפו את מקורות הירי ומטרות נוספות בשטח לבנון. (יאיר קראוס ויואב זיתון)16:00 - נתניהו: המלחמה תיקח כמה זמן שצריך, ותסתיים בניצחון מוחלט לישראל. ראש הממשלה בנימין נתניהו אמר בריאיון לרשת הטלוויזיה הבריטית TalkTV כי "המלחמה תיקח כמה זמן שצריך, אך התוצאה שלה תהיה ניצחון מוחלט לישראל". נתניהו הוסיף כי "גילינו כי היו 13 עובדים באונר"א שהשתתפו באופן ישיר או עקיף בטבח 7 באוקטובר. בבתי הספר של אונר"א מלמדים את הדוקטרינה של השמדת ישראל - מהללים את הטרור". (רויטרס)

15:45 - חמאס בנה מנהרה וחדרים לבכירים - מתחת לבית קברות. מתחת לבית קברות בלב חאן יונס: אוגדה 98 חשפה מנהרת טרור וחדרי שהייה של בכירי חמאס15:30 - הבית הלבן על הפסגה בפריז: "רואים תשתית לעסקת חטופים נוספת". דובר המועצה האמריקנית לביטחון לאומי בבית הלבן ג'ון קירבי אמר בריאיון ל-MSNBC על המגעים בפריז בנושא עסקת חטופים כי ארצות הברית רואה תשתית לעסקה נוספת וכי "השיחות היו קונסטרוקטיביות, רציניות ומפוכחות. אני חושב שעשינו התקדמות מסוימת". לדברי קירבי, "אם נצליח להשיג הפוגה הומניטרית ארוכה יותר ממה שהיה בנובמבר - אנחנו נצליח להוציא את כל החטופים, להכניס הרבה יותר סיוע ולהפחיח את האלימות. אז יש פה המון הבטחה, אבל יש גם עוד המון שיחות ועבודה דיפלומטית שצריכה להיעשות".

14:40 - דיווחים: "7 נהרגו בתקיפה בדמשק, מרכז ייעוץ איראני היה המטרה". המרכז הסורי למעקב אחר זכויות אדם, ארגון המזוהה עם האופוזיציה היושב בלונדון, דיווח על שבעה הרוגים בתקיפה באזור דמשק שמיוחסת לישראל. בהודעה רשמית של משרד ההגנה של סוריה נכתב כי "ישראל תקפה מספר נקודות דרומית לדמשק, שגרמו להרוגים, פצועים ונזקים חומריים". ב"תסנים", סוכנות הידיעות החצי-ממלכתית באיראן, דווח כי "ישראל תקפה מרכז ייעוץ צבאי איראני". (ליאור בן ארי ורויטרס)

14:13 - טהרן: "אין הרוגים איראנים בתקיפה בדמשק". המרכז הסורי למעקב אחר זכויות אדם, ארגון המזוהה עם האופוזיציה היושב בלונדון, דיווח על שבעה הרוגים בתקיפה באזור דמשק שמיוחסת לישראל. לא ברור מה אמינות הדיווח, ובדיווחים אחרים דובר על לפחות שני הרוגים. לפי דיווח בטלוויזיה הסורית, בין אלו שנהרגו גם "יועצים איראנים" - אך בהמשך התקשורת הסורית הסירה את הדיווח הזה, בצל הכחשות איראניות.

השגריר האיראני בסוריה טען בריאיון לרשת אל-גז'ירה: "אין הרוגים איראניים, צבאיים או אזרחיים במתקפה הישראלית". בהודעה רשמית של משרד ההגנה של סוריה נכתב כי "ישראל תקפה מספר נקודות דרומית לדמשק, שגרמו להרוגים, פצועים ונזקים חומריים". ב"תסנים", סוכנות הידיעות החצי-ממלכתית באיראן, דווח כי "ישראל תקפה מרכז ייעוץ צבאי איראני". כמה דקות אחר כך ציטטה "תסנים" את השגריר האיראני בסוריה - שהכחיש שגם את הטענה הזו. (ליאור בן ארי, רויטרס)

14:04 - האזעקות בקריית שמונה והסביבה: נפילות בשטחים פתוחים, לא דווח על נזק או נפגעים. בהמשך לאזעקות שהופעלו בקריית שמונה וביישובים בסביבתה, המועצה האזורית גליל עליון עדכנה על מספר נפילות בשטחים פתוחים בצפון הרכס. לא דווח עד כה על נזק או נפגעים.

13:44 - דיווח: אחד מכל עשרה עובדי אונר"א - קשור לחמאס ולג'יהאד, 12 היו מעורבים ישירות בטבח. לפחות 12 עובדים של אונר"א היו קשורים למתקפת חמאס ב-7 באוקטובר, וכ-10% מכלל הצוות שלו ברצועה קשור לארגוני טרור. כך לפי דוחות מודיעין שהגיעו לידי "וול סטריט ג'ורנל". ההערכות המודיעיניות שהעבירו גורמי מודיעין ישראלים לאמריקנים, מעלות כי לכ-1,200 מתוך כ-12 אלף עובדי אונר"א בעזה, יש קשרים לחמאס או לג'יהאד האיסלאמי, ולכמחציתם יש קרובי משפחה שמשתייכים לארגוני הטרור.

"הבעיה של אונר"א היא לא כמה 'תפוחים רעילים' שלקחו חלק במתקפה, המוסד הזה בכללותו הוא מקלט לאידיאלוגיה הרדיקלית של חמאס", אמר בכיר בממשלה ל"וול סטריט ג'ורנל".

מטה אונר"א בעזה, צילום: Ali Jadallah/Anadolu Agency via Getty מטה אונר"א בעזה | צילום: Ali Jadallah/Anadolu Agency via Getty מטה אונר"א בעזה, צילום: Ali Jadallah/Anadolu Agency via Getty

13:34 - אזעקה בקריית שמונה. התרעות על ירי רקטות הופעלו בקריית שמונה וביישובים משגב עם, מרגליות ומנרה בסביבתה.

13:28 - התקיפה בסוריה: "שניים נהרגו וכמה נוספים נפצעו". לפי התקשורת באיראן, שניים נהרגו ועוד כמה נפצעו בתקיפה המיוחסת לישראל בדמשק. ב"קול הבירה" הסורי מדווח ממקורות כי יש מספר ראשוני של ארבעה הרוגים בתקיפה באזור א-סידה זינב בדמשק. (ליאור בן ארי, רויטרס)

13:26 - עסקה הומניטרית, ערפול דרישות חמאס והלחץ האמריקני על קטאר: פרטים נוספים מהפסגה. ישראל הגיעה לפסגה פריז עם יוזמה שלא נפסלה על ידי המתווכות, לעסקה הומניטרית שתתחיל בשחרור נשים, מבוגרים וחולים. בישראל סבורים שעסקה כזו תאפשר לצאת מהמבוי הסתום ולהניע תהליך שיביא לעסקאות המשך, שמצד אחד יאריכו את האש ומצד שני יערפלו את דרישת החמאס לסיום המלחמה שישראל דוחה על הסף. עוד סוכם שקטאר ומצרים יציגו לחמאס את היוזמה.

אחד הדברים הכי בולטים ומכריעים שהיו במפגש היה הלחץ האמריקני על קטאר. גורמים ישראלים שמעורים בנושא אמרו שאם חמאס יסכים לעסקה הוא יצטרך לקחת סיכון שאם העסקה תצא לפועל - ישראל תמשיך במלחמה. על אף הלחץ האמריקני על קטאר, בסופו של דבר יחיא סינוואר הוא זה שיקבע. (איתמר אייכנר)

ראש השב"כ רונן בר וראש המוסד דדי ברנע, צילום: יאיר שגיא רועי אברהם לעמ ראש השב"כ רונן בר וראש המוסד דדי ברנע | צילום: יאיר שגיא רועי אברהם לעמ ראש השב"כ רונן בר וראש המוסד דדי ברנע, צילום: יאיר שגיא רועי אברהם לעמ

13:16 - אונר"א: "אם המימון לא יחודש - נפסיק את הפעילות בעזה בסוף פברואר". אונר"א טוענת כי לא תוכל להמשיך בפעילותה בעזה ובאזור לאחר סוף פברואר אם המימון שלה לא יחודש, לאחר שמדינות הקפיאו את הסיוע שהן מעבירות לה בשל האשמת 12 מאנשיה במעורבות בטבח ב-7 באוקטובר. כך לפי הודעת דובר הסוכנות. (עינב חלבי, רויטרס)

12:34 - דיווחים בלבנון על המשך תקיפות ישראליות, חיזבאללה לקח אחריות על שיגורים נוספים. כתב "אל-מיאדין", רשת לבנונית המזוהה עם חיזבאללה, דיווח על תקיפות ארטילריה ישראליות בכפרים כילא ואל-חיאם בדרום המדינה. במקביל, חיזבאללה לקח אחריות בפעם השישית מהבוקר על שיגורים לעבר שטח ישראל. (ליאור בן ארי)

12:27 - דיווחים בסוריה: "תקיפה ישראלית באזור דמשק". בסוריה מדווחים על פיצוצים באזור דמשק. ב"קול הבירה" הסורי דווח כי "ההגנה האווירית באזור מתעממת עם מטרות ישראליות", וב"אל-חדת'" דווח על פיצוצים באזור א-סידה זינב בדמשק, ומקורות מסרו לכלי התקשורת כי "הותקף מטה של משמרות המהפכה של איראן באזור". (ליאור בן ארי)


12:15 - לאחר שתיקת האו"ם לזוועות: השליחה לנושאי אלימות מינית הגיעה לישראל. פרמילה פאטן, שליחת האו"ם לנושאי אלימות מינית באזורי סכסוך, החלה הבוקר את ביקורה בישראל. פאטן החלה את סדרת המפגשים בארץ במשרד החוץ בירושלים בפגישה עם ראשת המערך המדיני עליזה בן נון. פאטן הוזמנה ע"י משרד החוץ על מנת שתוכל להתרשם באופן בלתי אמצעי מהיקף הזוועות ולהביא לידיעת הגורמים המוסמכים הבינלאומיים את פשעי חמאס. ביקורה מגיע על רקע התעלמות גופי או"ם, כמו ארגון UNWOMEN, מהדיווחים אודות המקרים הקשים שהתגלו.

במהלך הביקור תיפגש פאטן עם שורדים, עדים, אנשי טיפול וכוחות הביטחון על מנת לאסוף עדויות על האלימות המינית שהחמאס ביצע נגד נשים וגברים במתקפת 7 באוקטובר. פאטן ומשלחתה צפויה לפגוש במהלך השבוע הקרוב נציגי ממשלה וחברה אזרחית ותסייר בדרום, מלווה בצוות של מומחים מקצועיים. היא עתידה להציג את ממצאי ביקורה בפני מזכ"ל האו"ם לטובת ייעוד חלק מהדוח השנתי בנושא פשעי מין לאירועי 7 באוקטובר. (איתמר אייכנר)

פאטן (במרכז) לצד השגריר באו"ם גלעד ארדן, צילום: יפית איליאגויאב, משרד החוץ פאטן (במרכז) לצד השגריר באו"ם גלעד ארדן | צילום: יפית איליאגויאב, משרד החוץ פאטן (במרכז) לצד השגריר באו"ם גלעד ארדן, צילום: יפית איליאגויאב, משרד החוץ

11:44 - חמאס ממשיך לדרוש: שחרור חטופים - בתמורה לסיום המלחמה. בחמאס ממשיכים לדרוס את סיום המלחמה ונסיגת הכוחות מהרצועה בתמורה לשחרור החטופים גם לאחר הפסגה בפריז שהתקיימה אתמול. בכיר ארגון הטרור סאמי אבו-זהרי אמר לרויטרס כי "הצלחת הפסגה בפריז תלויה בהסכמת ישראל להפסיק את התוקפנות ברצועת עזה". גורם פלסטיני שמעורה בשיחות אמר שחמאס מתנה חתימה על הסכם חדש בסיום המלחמה בעזה, אך הבהיר שיישום הפסקת האש לא חייב להיות מיידית.

קבינט המלחמה יתכנס לדון היום בפרטי הפסגה שהתקיימה בהשתתפות ראשי המוסד והשב"כ ובכירים קטארים, מצרים ואמריקנים. (רויטרס, עינב חלבי, איתמר אייכנר)

11:20 - פיגוע בחיפה: צעיר נדרס ונפצע קשה ליד בסיס חיל הים, מחבל עם גרזן חוסל. פיגוע ליד בסיס חיל הים: צעיר כבן 20 נדרס הבוקר ונפצע באורח קשה בחיפה. לפי החשד, הנהג הדורס התנגש אחר כך עם רכבו בחומה של הבסיס בעיר. הוא יצא מהרכב עם גרזן, רץ לשער הבסיס - ואז נוטרל. מותו של המחבל נקבע בזירה.

לפי מד"א הצעיר נדרס ברחוב יעקב כספי בחיפה, וסובל מפציעות קשות ברגליו. הוא פונה לבית חולים רמב"ם בחיפה, ואין חשש לחייו. המשטרה הודיעה כי "מפגע נוטרל" במקום וכי כוחות שהוזעקו לשם פתחו בסריקות. "הרקע לאירוע בבדיקה", נמסר תחילה - אך בהמשך התברר כאמור שמדובר בפיגוע.

בתמונות שהופצו מהזירה נראה המחבל שנוטרל כשהוא שרוע על הכביש, ולידו גרזן. בתמונות נראה גם רכב שהתנגש בחומה של הבסיס. (ליאור אל-חי)


10:36 - ניסיון פיגוע בגוש עציון: המחבל נוטרל. חשוד שניסה לדקור חיילים בעמדה צבאית נורה ונוטרל, סמוך לתקוע שבגוש עציון. מחלקת הביטחון של היישוב הודיעה כי הכניסה אליו נסגרה בשל האירוע. (אלישע בן קימון)

10:02 - אזעקה בראש הנקרה. אזעקה נשמעה בראש הנקרה שבגליל המערבי.

10:01 - גם הבוקר: מפגינים מנסים לחסום את כרם שלום. חרף הצו שהכריז על המעבר והאזור הסמוך לו כשטח צבאי סגור, גם הבוקר הגיעו למקום מפגינים שמתנגדים להעברת הסיוע ההומניטרי לעזה, בניסיון לחסום את המעבר. ארגון "צו 9" שמוביל את המחאה לחסימת המעבר טען כי כמה מפעיליו נעצרו "בכוח" על ידי כוחות משטרה רבים שניסו למנוע את הגעתם לאזור. (מתן צורי)

מפגינים חוסמים את מעבר כרם שלום, אתמול, צילום: תומר שונם הלוי מפגינים חוסמים את מעבר כרם שלום, אתמול | צילום: תומר שונם הלוי מפגינים חוסמים את מעבר כרם שלום, אתמול, צילום: תומר שונם הלוי

09:48 - צה"ל קורא לתושבים במערב העיר עזה להתפנות "מיד"; הפלסטינים: 10 נהרגו שם בתקיפה אווירית. דובר צה"ל בערבית, אביחי אדרעי, קרא לתושבים במערב העיר עזה שבצפון הרצועה להתפנות משם "מיד", ולעבור למקלטים בדיר אל-בלח שבמרכז הרצועה. לפי מפה שפרסם, מדובר בתושבים בשכונות א-נסר, שייח רדואן, א-שאטי, רימאל, א-סברה, שייח' עג'לין ותל אל-הווא.

הפלסטינים דיווחו במקביל על עשרה הרוגים בתקיפה אווירית הבוקר במקלט של אונר"א בשכונת רימאל במערב העיר עזה. הערוץ הסעודי "א-שרק" דיווח בנוסף על "כיתור" בית החולים שיפא - ששוכן גם הוא ברימאל. לא ברור מה אמינות הטענה הזו. בית החולים, נזכיר, עמד במוקד פעילות צה"ל בנובמבר האחרון - אז השתלט עליו והשמיד בו תשתיות טרור תת-קרקעיות, אך לאחר מכן הכוחות עזבו את מתחם בית החולים.

קריאה לתושבים להתפנות נשמעה גם במערב חאן יונס, כשלפי סרטון שהפיצו הבוקר הפלסטינים כריזה עם הדרישה הזו נשמעה מרחפן בשמי האזור. (עינב חלבי)


09:41 - הירי של חיזבאללה: 2 חיילים נפצעו קל. בירי של חיזבאללה לעבר מוצב בירנית בגבול נפצעו קל שני חיילים. בתיעוד שצולם בלבנון והופץ הבוקר נראה עשן מיתמר אחרי הירי. חיזבאללה טען ששיגר במתקפה טילי בורקאן. צה"ל השיב באש ארטילרית למקור הירי. (ליאור בן ארי)

09:13 - חילופי אש ליד ג'נין: כוחות צה"ל חיסלו מחבל. נמשכת הפעילות לסיכול טרור במחנות הפליטים ביהודה ושומרון: הלילה פעלו כוחות צה"ל במספר מוקדים במחנה הפליטים ג'נין, ובמחנות בשכם - עסכר, בלאטה והקסבה. במסגרת הפעילות בג'נין, הכוחות חשפו צירים ועצרו מבוקשים. במהלך חילופי אש חוסל מחבל מבוקש.

המחבל, צעיר בן 21 בשם ת'איר נעים חמו. לפי סוכנות הידיעות הפלסטינית, הוא נורה לקראת שעות הבוקר בעיירה אל-יאמון שממערב לג'נין. במהלך חילופי האש הוא נורה בבטנו. לאחר ניסיונות מתמשכים להציל את חייו במרכז הרפואי אל-חדף - הוא מת מפצעיו. בעקבות ההודעה על מותו, החלה באל-יאמון צעדה גדולה. (אלישע בן קימון)

כוחות צה"ל בג כוחות צה"ל בג'נין (ארכיון) | צילום: EPA/ALAA BADARNEH כוחות צה"ל בג

09:04 - חוסלו מחבלים ליד בית חולים בחאן יונס, קרבות גם במרכז וצפון הרצועה. צה"ל עדכן על פעילות הכוחות ברצועת עזה, ומסר כי במסגרת המתקפה בימים האחרונים על מערב העיר חאן יונס, תקף חיל האוויר שני מבנים ששימשו כתשתיות טרור ובהם שהו מספר מחבלים חמושים - שחוסלו. עוד נמסר כי לוחמי עוצבת הקומנדו שפועלים שם זיהו וחיסלו חמישה מחבלים, כשאחד מהם חמוש ב-RPG. "הלוחמים פשטו על יעדי טרור ואיתרו אמצעי לחימה רבים, בהם RPG, ציוד צבאי ואמצעים טכנולוגיים", נמסר.

באזור חאן יונס פועלים גם לוחמי חטיבת הצנחנים, ונמסר כי הם המשיכו בפשיטות על יעדים שונים ואיתרו אמצעי לחימה וציוד צבאי בתוך בית של מחבל חמאס. בנוסף, נמסר, "הלוחמים זיהו וחיסלו ארבעה מחבלים שנערכו לתקיפת כוחותינו סמוך לבית החולים אל-אמל". מדובר בבית חולים שהפלסטינים טוענים כי כותר בידי הצבא, שדיווח כי חמאס פועל ממנו. לוחמי הצנחנים פשטו גם על מבנה ששימש כדירת מסתור של מחבלי הג'יהאד האיסלאמי, ואיתרו בה אמצעי לחימה.

במרכז הרצועה, לוחמי חטיבת הנח"ל חיסלו ביממה האחרונה עשרות מחבלים חמושים בהיתקלויות - וכן בסיוע ירי טנקים שהוכוון על ידי הלוחמים והתצפיות בשטח. לוחמי החטיבה איתרו אמצעי לחימה רבים באזור.

בפאתי שאטי שבצפון הרצועה, לוחמי צוות הקרב החטיבתי 5 חיסלו ביממה האחרונה מספר מחבלים חמושים בהיתקלויות שונות ואיתרו אמצעי לחימה רבים באזור, בכלל זאת רובי קלצ'ניקוב, RPG, מטען, טילים וכן משגרים רבים. "מכלול האש של חטיבה 5 בשיתוף חיל האוויר הכווינו כלי טיס שחיסל מחבלים בגזרה ומטוסי קרב תקפו מספר יעדים, ביניהם תשתיות טרור, עמדות נ"ט, פירי מנהרות ועמדות תצפית", מסר דובר צה"ל. (יואב זיתון)

משגרי רקטות שאותרו בפאתי שאטי, צילום: דובר צה"ל משגרי רקטות שאותרו בפאתי שאטי | צילום: דובר צה"ל משגרי רקטות שאותרו בפאתי שאטי, צילום: דובר צה"ל

08:50 - חייל נפצע קל מאוד מירי חיזבאללה, צה"ל משיב באש ארטילרית. צה"ל משיב בירי ארטילרי לאזור בדרום לבנון שממנו שוגרו ככל הנראה רקטות במתקפה הבוקר לעבר מוצב בירנית בגבול לבנון. חייל אחד נפצע באורח קל מאוד מהירי, שעליו חיזבאללה קיבל אחריות. (יואב זיתון)

תקיפת צה"ל בדרום לבנון (ארכיון),  תקיפת צה"ל בדרום לבנון (ארכיון) תקיפת צה"ל בדרום לבנון (ארכיון),

08:35 - חיזבאללה: "ירינו טילי בורקאן לבירנית". חיזבאללה טוען כי שיגר הבוקר, בסביבות 08:00, טילי בורקאן לעבר בירנית שבגבול עם לבנון. (ליאור בן ארי)

07:39 - איראן טוענת: הוצאנו להורג 4 "סוכנים שגויסו ע"י המוסד". איראן הודיעה הבוקר כי הוציאה להורג, בתלייה, ארבעה בני אדם שלטענתה פעלו בשירות המוסד הישראלי. לטענת משטר האייתוללות, הארבעה חדרו לאיראן מכורדיסטן העיראקית מתוך כוונה לפוצץ מפעל שמייצר ציוד עבור משרד ההגנה האיראני באיספהאן. לפי הדיווחים באיראן, המבצע הזה אמור היה לצאת לפועל בקיץ 2022, אך סוכל לכאורה בידי המודיעין האיראני.

על מעצרם של הארבעה דיווחה איראן ביולי 2022, והם נידונו למוות בספטמבר אשתקד. לטענת איראן גזר הדין שלהם יצא כעת לפועל אחרי שבית המשפט העליון במדינה דחה את הערעור שהגישו. באיראן טוענים עוד שהם גויסו בידי המוסד כשנה וחצי לפני מבצע החבלה שסוכל לכאורה, וכי נשלחו אז לאימונים במתקנים צבאיים ב"מדינות באפריקה", מתקנים שבהם לכאורה שהו גם אנשי המוסד.

סיכום חדשות הלילה

חיזבאללה דיווח על 3 הרוגים בשורותיו, וטוען שירה טילי "פלק 1" לישראל. ארגון הטרור הלבנוני סופר כבר 174 הרוגים, אם כי בישראל מעריכים שהמספר האמיתי גבוה יותר. אמש טען חיזבאללה שתקף בגליל המערבי, סמוך לגבול, עם שני טילי "פלק 1" - טילים שרק לאחרונה החל לעשות בהם שימוש בחזית הצפונית, כשלפי הדיווחים יש להם ראשי קרב במשקל 50 ק"ג וטווח של עד 10.5 ק"מ.

האשמות ישראל נגד עובדי אונר"א: חטיפה, השתתפות בטבח בבארי וחלוקת תחמושת. עובד אונר"א אחד מואשם בחטיפת אישה, עובד נוסף סייע בחטיפת גופת חייל וחילק תחמושת, והשלישי השתתף בטבח בקיבוץ בארי שבו נרצחו 97 בני אדם. כך חשף הלילה "ניו יורק טיימס", לאחר שבדק חלק מהחומר המודיעיני שהעבירה ישראל לארצות הברית בנוגע למעורבותם של 12 עובדי סוכנות האו"ם לפליטים פלסטינים בטבח ב-7 באוקטובר. לפי הדיווח, עשרה עובדים היו פעילי חמאס ואחד נוסף היה פעיל בג'יהאד האיסלאמי.

מטה אונר"א ברצועת עזה, צילום: REUTERS/IBRAHEEM ABU MUSTAFA מטה אונר"א ברצועת עזה | צילום: REUTERS/IBRAHEEM ABU MUSTAFA מטה אונר"א ברצועת עזה, צילום: REUTERS/IBRAHEEM ABU MUSTAFA

המתקפה נגד הבסיס האמריקני: 8 פצועים פונו מירדן במצב קשה; איראן: "לא קשורים למתקפה". פיקוד המרכז של צבא ארצות הברית (CENTCOM) עדכן כי שמונה חיילים אמריקנים נפצעו באורח קשה בתקיפת הכטב"ם על בסיס "Tower 22" שבגבול ירדן-סוריה. לדבריו, מצבם של אותם פצועים מוגדר יציב והם פונו מירדן והועברו לקבלת טיפול רפואי. פיקוד המרכז אישר כי לפחות 34 אנשי צוות נפצעו בתקיפה, שבה נהרגו שלושה חיילים אמריקנים, אך ציין כי ייתכן ומספר הפצועים עוד יעלה. באירוע קמפיין בדרום קרוליינה שקיים נשיא ארצות הברית ג'ו ביידן, הוא התייחס לתקיפה, קרא לקהל לעמוד דקת דומיה לזכר החיילים שנהרגו, והצהיר: "נגיב". משלחת איראן לאו"ם התייחסה למתקפה ואמרה כי טהרן לא הייתה מעורבת בתקיפת הכטב"ם. כך דיווחה סוכנות הידיעות הרשמית של איראן, "אירנה".

לבקשת אלג'יריה: מועצת הביטחון של האו"ם תדון בצווים שהוטלו על ישראל. מועצת הביטחון של האו"ם תתכנס ביום רביעי לבקשת אלג'יריה כדי "לתת תוקף מחייב להכרזה של בית הדין הבינלאומי בהאג על הצעדים הדחופים שהוטלו על ישראל". כך נמסר ממשרד החוץ של אלג'יריה. בית הדין בהאג אומנם לא דרש את עצירת הלחימה בעזה, אך פרסם שורת צווי אזהרה לישראל, בהן התחייבות לדאוג לסיוע הומניטרי לעזה, להעניש על הסתה לרצח עם ולהגיש דוח מצב תוך חודש. מאז תחילת המלחמה מועצת הביטחון הצליחה להעביר רק שתי החלטות בסוגיה הישראלית-פלסטינית, כשארה"ב מטילה וטו על החלטות הקוראות להפסקת אש.

תגיות