אתר זה עושה שימוש בעוגיות על מנת להבטיח לך את חוויית הגלישה הטובה ביותר.
תביעה נגד גלי ישראל על אי תשלום לאמנים מנכ"ל אשכולות זליג רבינוביץ'. "התחנה כפופה לחוקי המדינה" | צילום: יוסי גמזולטובה

תביעה נגד גלי ישראל על אי תשלום לאמנים

החברה לזכויות מבצעים, אשכולות, תובעת את רדיו גלי ישראל במיליון שקל, לדבריה: "התחנה שמעבר לקו הירוק מסרבת לשלם תמלוגים בטענה שהחוק הישראלי לא חל עליה", כך נודע לכלכליסט

04.07.2023, 06:30 | ליטל דוברוביצקי

החברה לזכויות מבצעים של אמני ישראל, אשכולות, תובעת את תחנת רדיו גלי ישראל במיליון שקל בטענה כי זו מנסה להתחמק מתשלום תמלוגים למבצעים בטענה שהחוק הישראלי לא חל עליה. בתביעה נטען כי רדיו גלי ישראל היא חברה פרטית בעלת זיכיון של הרשות השנייה לטלוויזיה ורדיו לשידורי רדיו באזור יהודה ושומרון. אולפני התחנה ממוקמים בגבעת זאב.

בתביעה שהוגשה לבימ"ש השלום בירושלים טוענת אשכולות באמצעות עו"ד ברק בר־שלום כי התחנה משתמשת במשך שנים בביצועים מוגנים של מבצעים ישראלים ללא שטרחה להסדיר את רישיון השימוש ולשלם תמלוגים ראויים, או תמלוגים כלשהם, בגין השמעת והצגת ביצועים אלה כמתחייב בחוק, זאת חרף פניות והתראות חוזרות בנושא. אשכולות טוענת כי התחנה ניסתה להתחמק מתשלום התמלוגים בטענה שחוק זכויות מבצעים לא חל בשטחי יהודה ושומרון.

בנספח שצורף לתביעה מ־2017 מציין בא כוח התחנה באימייל ששלח לאשכולות כי "התחנה היא מבין אלה שקוראים לממשלה להחיל את החוק הישראלי על האזור שבו היא פועלת, ותהיה הראשונה לשמוח כשגם חוק זכויות מבצעים יוחל, ותוכל להגיע איתכם לסיכום על תשלום תמלוגים לפי החוק שיוחל. אולם עד שלא יהיה שינוי במצב המשפטי, תחנת רדיו גלי ישראל סבורה כי אין בסיס משפטי לדרישת התשלום". בינואר 2023 שלח בא כוח אשכולות אימייל לבא כוח התחנה וציין כי אשכולות דוחה מכל וכל את טענת התחנה שלפיה "לנוכח מקום פעילותה מחוץ לגבולות הקו הירוק היא פטורה כביכול מחובת הסדרת רישיון ותשלום תמלוגים בגין השימושים שהיא עושה במסגרת שידוריה ברדיו בהתאם לחוק". זליג רבינוביץ’, מנכ״ל משותף של אשכולות, מסר בתגובה: ״תחנת גלי ישראל פועלת תחת רישיון הרשות השנייה של מדינת ישראל ולפיכך היא כפופה לחוקי המדינה. אם הרשות השנייה היא לא הריבון בשטחים, אז איך יש להם רישיון?״.

מרדיו גלי ישראל לא נמסרה תגובה עד סגירת הגיליון.


תגיות