אתר זה עושה שימוש בעוגיות על מנת להבטיח לך את חוויית הגלישה הטובה ביותר.
הפיליבסטר של האופוזיציה ומשיכת הזמן של גפני: ועדת הכספים החלה להצביע על סעיפי התקציב יו"ד ועדת הכספים, ח"כ משה גפני | צילום: אלכס קולומויסקי

הפיליבסטר של האופוזיציה ומשיכת הזמן של גפני: ועדת הכספים החלה להצביע על סעיפי התקציב

חברי האופוזיציה בוועדה דורשים לקיים הצבעה חוזרת על כל סעיף בתקציב המעודכן ל-2024 שהתקבל בוועדה, מה שמאריך את ההצבעות. במקביל, יו"ר הוועדה דחה חלק מההצבעות, ובאופוזיציה טוענים כי מדובר במשיכת זמן במטרה להשיג את חוות הדעת המשפטיות שיאפשרו את העברת הכספים הקואליציוניים טרם ההצבעה על התקציב במליאה

05.03.2024, 17:10 | צבי זרחיה

ועדת הכספים החלה לפני זמן קצר להצביע על סעיפי תקציב המדינה המעודכן לשנת 2024. לקואליציה יש רוב בוועדה ועל כן היא מצליחה לאשר את הסעיפים ולדחות את ההסתייגויות. האופוזיציה הכריזה על "פיליבסטר" ודורשת לקיים הצבעה חוזרת על כל סעיף שהתקבל בוועדה, מהלך שמאריך את פרק זמן ההצבעות.

בינתיים, מתקיים מרוץ נגד הזמן לאישור התקציב, מאחר שהדד-ליין לאישורו כבר חלף מזמן. יו"ר הוועדה ח"כ משה גפני (יהדות התורה) והח"כים מיהדות התורה וש"ס לוחצים לקבל חוות דעת משפטיות, בעיקר ממשרדי החינוך ורה"מ, לגבי העברת כספים קואלציוניים ליעדם והטמעתם בתוך התקציב. תמר לוי בונה, רכזת מאקרו באגף התקציבים, הסבירה לחברי הכנסת כי היא לא מכירה התקדמות בגיבושן של חוות הדעת. בתחילת השבוע מסרה כי לא יוגשו חוות הדעת בטרם ההצבעה על התקציב. משמע רק לאחר קבלתן ולאחר אישור התקציב בקריאה השנייה והשלישית, יגיש האוצר פניות תקציביות להעברתן.

עוד הודיעה לוי בונה כי בקרוב יונחו על שלחן הוועדה "דפי החלפה" של משרדי רה"מ, החינוך והבריאות. דפי ההחלפה כשמם כן הם: מחליפים את דפי התקציב שנכללו בהצעת חוק התקציב המעודכן ל־2024, שאושרה בקריאה הראשונה. בדפי ההחלפה תוצע חלוקה שונה של כספים קואליציוניים מזו שהופיע בהצעת התקציב שאושרה בקריאה הראשונה.

כפי שנחשף בכלכליסט, חלק מהכספים הקואליציוניים יוכנסו לבסיס התקציב: תוספת "אופק חדש" למורות החרדיות תועבר דרך תקציב משרד החינוך, ההעברות למשרדים המיותרים (ההתיישבות, הנגב והגליל והמורשת) יתבצעו דרך תקציב משרד רה"מ וכספים קואליציוניים נוספים ייכנסו לתקציב משרד הבריאות. לפיכך, גפני דחה לפי שעה את ההצבעות על תקציבי המשרדים הללו. בתקציב הרזרבה של משרד החינוך יש סכום של 590 מיליון שקל המיועד להעלאת שכר למורות החרדיות מתוקף הסכם "אופק חדש". לפי שעה לא ניתן להעביר את הכסף לסעיף התקציבי הרלבנטי מאחר שטרם התקבלה חוות דעת משפטית המאפשרת זאת.

גפני דחה גם את ההצבעות על הצו החדש לדחיית ביטול הפטור ממס על רכישת סיגריות בדיוטי פרי והצו להטלת מס הפחמן. באופוזיציה טוענים כי הדחייה נועדה לדחות את ההצבעות על התקציב כולו עד להשגתן של חוות דעת משפטיות להכשרת הכספים הקואליציוניים.

לפי לוח הזמנים המתוכנן בכנסת, עד ליום חמישי יסיימו כל הוועדות לדון בחוק ההסדרים, וועדת הכספים תאשר את חוק התקציב המעודכן. ככל שיהיו עיכובים באישור סעיפי התקציב וחוק ההסדרים, תידחה ההצבעה במליאה המתוכננת ליום רביעי, בעוד 8 ימים.

תגיות