אתר זה עושה שימוש בעוגיות על מנת להבטיח לך את חוויית הגלישה הטובה ביותר.
העלייה בתקרת הפטור ממס להשכרת דירות: ״ההשפעה על מחירי השכירות תורגש בעיקר בפריפריה״ האם שכר הדירה יתייקר? | צילום: דוד הכהן

העלייה בתקרת הפטור ממס להשכרת דירות: ״ההשפעה על מחירי השכירות תורגש בעיקר בפריפריה״

ע"פ ההערכה, עלייה אפשרית בשכר הדירה תורגש בעיקר בדירות קטנות, או בדירות באזורי הפריפריה. בשתי הקטגוריות שכר הדירה הממוצע נמוך מתקרת המס

17.01.2024, 12:09 | גיא נרדי

רשות המסים הודיעה לאחרונה כי הפטור מתשלום מס הכנסה על השכרת דירה התעדכן לסכום של 5,654 שקל בחודש. מדובר בעלייה של כ-200 שקל לעומת 2023. מומחה המיסוי, עו"ד מאורי עמפלי, אמר לכלכליסט ש"כל עוד יש אינפלציה הסכום עולה וזה בהחלט מאפשר לקהל המשכירים להעלות את שכר הדירה בלי לדווח. מצד שני, 5,654 הוא שכ"ד נמוך יחסית לדירות באזור ת"א, ולכן, סביר שעלייה של שכה"ד תורגש בעיקר בדירות קטנות, או באזורי הפריפריה".

ע"פ הוראות חוק מס הכנסה, אדם אשר משכיר דירה או מספר דירות זכאי לפטור מלא או חלקי אם הדירה מיועדת לשמש למגורים, הדירה אינה רשומה בספרי העסק של המשכירים, ואם הדירה מושכרת לשוכרים שהם אדם יחיד ולא לחברה. נכון ל-2024, אם ההכנסה משכר הדירה החודשי היא מעל 5,654 שקל, יינתן פטור חלקי עבור שכר הדירה בחודש זה. אם בעל הדירה משכיר מספר דירות, לצורך חישוב הפטור יביאו בחשבון את כל ההכנסות שקיבל מהשכרת הדירות, וכל עוד סך כל ההכנסות בחודש מסוים נמוך מ-11,308 שקל, יוכל בעל הדירה ליהנות מהפטור באותו חודש.

עו״ד קשת סירוטה לוינר, ראש מחלקת מיסים במשרד עו"ד נשיץ ברנדס אמיר, מסבירה שיש כיום ארבעה מסלולי מס על השכרת דירות: "המסלול הפרופורציונלי ליניארי (המס נקבע ע"פ גובה שכה"ד) הוא מסלול אחד. בנוסף, יש מסלול שבו משלמים בעלי דירות סכום קבוע של 10%. חלופה אחרת היא מסלול שנקרא "מסלול מדוייק". הכוונה היא שבעל הדירה מתקזז על תשלום של הוצאות הקשורות לדירה - החל ממשכנתא ועד אחזקה. מסלול חדש, שנוסף בחוק ההסדרים 2023, קובע שאדם ששוכר דירה בעלות של עד 7,500 שקל בחודש יוכל להתקזז בתשלום המס על דירה שהוא עצמו משכיר".

עד שנת 2007, היה הפטור מתשלום מס הכנסה על שכר דירה בגדר של הוראת שעה שחודשה והוארכה מדי כמה שנים. מאז, היא הפכה לקבועה. בחוק ההסדרים האחרון נעשה ניסיון ע"י משרד האוצר להחיל לראשונה חובת דיווח כללית על הכנסות משכר דירה על כלל בעלי הדירות, ללא קשר לסכום ההכנסה בעסקות אלה, אך ההצעה נפלה.


תגיות