אתר זה עושה שימוש בעוגיות על מנת להבטיח לך את חוויית הגלישה הטובה ביותר.
"יום אחרי המלחמה אולי לא יקנו דירות, אבל לגו כנראה שיקנו" בני גרינאפל. "בצעצועים אני לא צופה פגיעה יותר חזקה כי ילדים לא משתנים" | צילום: דנה קופל

ריאיון

"יום אחרי המלחמה אולי לא יקנו דירות, אבל לגו כנראה שיקנו"

מאז המלחמה חלה ירידה של 20% בממוצע בהוצאה על צעצועים. חנוכה קצת הקפיץ את המכירות, והמצב ישתפר באמת כשתחזור הפסקת האש, מאמין בני גרינאפל, מנכ"ל הרשתות כפר השעשועים ועידן 2000. "עדיין מצבנו טוב משל רשתות האופנה, כי ילדים הם האחרונים שחוסכים עליהם פה"

07.12.2023, 06:02 | אורנה יפת

כשמדברים על חזרה לשגרה מסוימת של המשק, לרוב לא מסתכלים על ענפים כמו שוק הצעצועים והספרים. מתחילת המלחמה, לפי נתוני שבא, הירידה בהוצאה על צעצועים עמדה על כ־20% בממוצע בכל שבוע. בשבוע שעבר בחסות מבצעי "בלאק פריידי" וחנוכה עמדה הירידה על כ־2% בלבד, אבל בענף חוששים שמדובר בעלייה זמנית שגם תודלקה בהפסקת האש שהסתיימה.

"ברשת חווינו מתחילת המלחמה ירידה ממוצעת של 5% במכירות", אומר בני גרינאפל, מנכ"ל רשתות הצעצועים עידן 2000 וכפר השעשועים, "זה לא קטסטרופה אבל זה ללא החנויות הסגורות בצפון ובדרום".

כשהוא נשאל על מצב החנויות הוא אומר ש"החנות שלי באשדוד חטפה עליות וירידות ועכשיו היא עובדת. באשקלון היו שוב אזעקות השבוע. בראשון לציון יש לי שתי חנויות שנפגעו מאוד. והמצב שלי עוד טוב יחסית. אילת ספגה מכה קשה. יש לי שם שתי חנויות: אחת במרכז ביג ועוד אחת בתוך העיר. המכירות בהן ירדו בלפחות 30%. הזכיין שלי בעיר מתאר מצב רוח קשה ואנשים שביקרו בה תארו את אילת כעיר עצובה. בהנחה שמבנה האוכלוסייה לא ישתנה בקרוב ויכלול רק תושבים ומפונים, בלי תיירים במלונות — אני לא רואה איך המכירות שם מתאוששות. בקונסטלציה הנוכחית, אילת תישאר במכירות נמוכות".

"יהיה רצון לקנות"

עידן 2000, בבעלות שי סבג וציון חזן, רכשה את רשת כפר השעשועים ב־2020 לפי שווי של כ־4 מיליון שקל ועם 51 סניפים. לאחר שסגרה סניפים מפסידים ופתחה סניפים חדשים, מונה כיום כפר השעשועים 43 חנויות. עידן 2000 מונה 42 סניפים נוספים ובשנה הבאה תפתח הקבוצה בין שישה לשבעה סניפים בשתי הרשתות יחד.

בנוגע להוצאת עובדים לחל"ת הוא אומר "יש לנו כ־600 עובדים, הוצאנו ממש בודדים לחל"ת. כל החנויות עבדו במלחמה למעט שלוש באזורי העימות. אבל ברגע שיש אזעקה הן נסגרות וגם אם הן לא נסגרות, הלקוחות הולכים הביתה. זה מה שחווה כל ענף הקמעונאות. אבל החנויות שלנו נותנות שירות חיוני להורים, ולכן הן חייבות להיות פתוחות".

על השאלה מה הסכום שהוא זכאי לו כפיצוי מהמדינה משיב גרינאפל כי זה "סכום לא מבוטל. אנחנו רשת זכיינית יש חנויות שיותר נפגעו וכאלה שפחות וכל חנות תגיש תביעה לפי רמת הפגיעה. יש לנו חנויות סגורות שיקבלו 100% פיצוי והשאר בהתאם למיקום והפגיעה בפעילות".

רק שגרינאפל חרד בנוגע ליכולת לפצות על הפגיעה. "המתווה נכתב בגישה של 'איך אפשר לתת הכי פחות כדי שלא להרוג אותנו'. זה לא היה צריך להיות ככה. המחשבה של הממשלה היתה צריכה להיות: איך נותנים את הסכומים שמאפשרים לעסקים לעבוד קדימה ולהתמודד עם המשבר. אבל אני שומע מעסקים אחרים שיש הרבה בירוקרטיה ולא מקבלים מהמדינה את הכסף בזמן. התקופה לא טובה לאף אחד ויחד עם זאת אני לא מבקש רחמים".

ענף הצעצועים בישראל מגלגל 1.5 מיליארד שקל בשנה והשחקניות הבולטות בו הן טויס אר אס, הפיראט האדום, והרשתות שגרינאפל מנהל: כפר השעשעועים ועידן 2000, שעל פי הערכות בענף שתיהן מחזיקות כרבע מהשוק. בנוסף, פועלות חנויות צעצועים פרטיות וחנויות סטוק.

חנוכה כאמור נתן זריקת עידוד לשוק אבל גרינאפל סבור "שהעלייה במכירות תהיה זמנית: ההתנהלות של חנוכה היא בשבוע שלפני החג ולא מעבר לזה. החג מאופיין בקניות בשבוע עצמו, לקראת הדלקת נרות. אחרי חנוכה ינואר תמיד חלש, ואנחנו כבר עם העיניים לפורים במחשבה שעד אז המלחמה תסתיים".

על כן, כעת הוא אומר שכל המהלכים נעשים בזהירות ושמרנות. "אנחנו לא נכנסים לעסקאות גדולות מדי ולא לוקחים סיכונים, אבל הענף בפוזיציה פחות קשה מאשר רשתות האופנה למשל".

על השאלה אם הזכיינים שלו יצליחו לשרוד הוא עונה ש"הרשת מסייעת לזכיינים איפה שאפשר ובמקומות שצריך. אנחנו מסייעים כספית בפרסום ובכל מה שיכול לתת לחנות כוח להמשיך הלאה ולא לצנוח. יש לי שבעה זכיינים במילואים שהחנות שלהם מנוהלת על ידי בן משפחה פחות מקצועי או עובדים מסורים וטובים. אני מקווה ומאמין שנצליח לעבור את זה".

לקוחות חזרו להסתובב במרכזי הקניות. איך זה נראה מכיוונו? "במרכזי ביג, ששם יש לי חנויות, ביקשו להאריך את שעות המסחר. המוכרים יושבים בחנויות עד הלקוח אחרון אבל בסוף הלקוח הוא זה שמכתיב את שעות המסחר. בשבוע של הפסקת האש, הלקוחות הסתובבו עד שמונה ותשע בערב, אבל ברגע שחזרנו אחורה ללחימה החששות חזרו גם הן".

אשר לעתיד הוא סבור ש"בדרך כלל אחרי מלחמה יש שגשוג, אבל השאלה האם הפעם זה יהיה כמו מלחמה רגילה או שהטראומה הלאומית תשפיע. אני חושב שיהיה רצון לחזור לשגרה וחיים רגילים, אבל עם קורטוב של חשש. בצעצועים אני לא צופה פגיעה יותר חזקה כי ילדים לא משתנים. המבוגרים השתנו. לכן אני מעריך שהענף שלנו יחזור לשפיות יותר מהר".

החנויות של גרינאפל, כמו כל המשק, נכנסנו למלחמה בהאטה. "זה נכון שהמשק היה בדעיכה, אבל יהיה רצון להשתחרר ולקנות", הוא אומר. "יום אחרי המלחמה אולי לא יקנו דירות, אבל לגו כנראה שיקנו. בנוסף, אנשים לא נוסעים לחו"ל אז יש יותר כסף פנוי בארץ. הסל המשפחתי יתכווץ אבל התקציב לילדים יישאר. הילדים הם האחרונים שאנחנו חוסכים עליהם".

"צעצוען זה מקצוע"

שחקניות חדשות בתחום הצעצועים אלה רשתות הסטוק. כשגרינאפל נשאל עליהן הוא משיב ש"הסטוקים וחנויות המזון גילו את הענף. יש תחרות קשה אבל גם התמקצעות. להיות צעצוען זה מקצוע. בחנויות שלנו לא צריך סדרנים, אצלנו נדרש איש מקצוע שיידע לתת ללקוח שירות ולהסביר לו מה הוא צריך ומה הוא קונה בהתאם לגיל ולטעם של הילד. סיבה נוספת לפגיעה בענף היא שהגיל הממוצע של הלקוחות שלנו ירד. אם פעם מכרנו משחקים לילדים עד גיל 12 או 13 אז היום אנחנו מוכרים עד גיל 10, כי הילדים הבוגרים הלכו למסכים. השתלטות המסכים הפכה לחלק נכבד מחיי הילדים וזה בא על חשבון משחקי קופסה. ראינו במלחמה שהורים באו לקנות משחקי קופסה כדי להוציא קצת את הילדים מהמסכים".

לדבריו הם נכנסו "מאוד בזהירות לקונסולות משחק ואנחנו מוכרים גם שעונים חכמים לילדים, אבל זו רק נגיעה. משחקי מחשב זה החלק הקל, אבל כל הסמארטפונים והמסכים המוקטנים — זו מומחיות בפני עצמה. לא נכנסנו לתחום בשלב הזה ואנחנו כל הזמן בוחנים את זה. גם מכירה של סמארטפונים, שהם לא אפל וסמסונג, זו מחשבה שעברה אצלנו. זו התלבטות גדולה, שהיא בעיקר לא אם להיכנס אלא מתי. אנחנו מסתכלים בדאגה על העולם הזה כי זה מזיז לנו את הגבינה".

לרשתות שמנהל גרינאפל כמעט שאין נוכחות בקניונים. לדבריו, זה "כי אני פשוט לא יכול להרשות לעצמי במצב שבו משלמים למ"ר בקניון בין 300–500 שקל למ"ר בחודש. הרווח הגולמי (ההפרש בין ההכנסה ממכירות לבין עלות המכר של המוצרים) בענף הצעצועים נע בין 35%–40%. עם רווח גולמי כזה חנות לא יכולה לשלם עד 25% מהמחזור שלה לשכר דירה. היינו שמחים לשבת בקניונים אבל בעולם הנוכחי של מחירי השכירויות חנות צעצועים שרוצה להרוויח מתקשה לעשות את זה. זה יחייב אותי להקפיץ את המחירים של המוצרים. בקניון הזהב יש לי חנות קטנה באזור יעודי של ילדים, ושכר הדירה שם נמוך, אחרת לא היינו שם".

ועדיין יש לו תוכניות להרחיב את הרשת. "השבוע פתחנו חנות חדשה של עידן 2000 בבאר שבע במרכז מסחרי שכונתי ויש לנו הסכמים חתומים לפתיחת עוד שש־שבע חנויות חדשות ב־2024. לא קל לנו למצוא זכיינים כי הדרישה שלנו היא שהשותף יעבוד בעסק. אנחנו מתעקשים על זה".

חנוכה כאמור מציל קצת את המצב. מה הלהיט השנה? "השנה אין להיטים מטורפים" משיב גרינאפל. "אין הצגות ילדים ובוטל הפסטיגל, אז אין מרצ'נדייז סביב הארוע וגם לא יהיו תחפושות של גיבורי הפסטיגל בפורים. השנה בפורים יכבבו חיילים, שוטרים, מג"ב. בכל שנה יש תחפושות כאלו אבל אני מעריך שאלו יהיו גיבורי התקופה. אנחנו מנסים למנוע מילדים מלהיחשף לזוועות המלחמה אבל ילדים שומעים את האזעקות ושואלים שאלות. הם חיים את המציאות לטוב ולרע — ויאמצו את הגיבורים הרלבנטים".

תגיות