אתר זה עושה שימוש בעוגיות על מנת להבטיח לך את חוויית הגלישה הטובה ביותר.
הבנות בין תע"א לאוצר: הקפאת הקידומים תימשך – אך העובדים יקבלו מענקים מיוחדים התעשייה האווירית. ימופה שכרם של כלל העובדים בחברה | אבי מועלם

בלעדי

הבנות בין תע"א לאוצר: הקפאת הקידומים תימשך – אך העובדים יקבלו מענקים מיוחדים

לפי ההסכם, בחודשים הקרובים תימשך הקפאת קידומי הדרגות של עובדי החברה, שהחלה ב-2023 עקב טענות האוצר על חריגות השכר, והוסכם על לו"ז לקביעת מודל שכר חדש. העובדים יפוצו כבר במשכורת יולי במענקים שישולמו רטרואקטיבית, מתחילת השנה, וגם בינואר 2025

10.06.2024, 12:24 | יובל אזולאי

אלפים מבין עובדי התעשייה האווירית לא יקודמו גם השנה בדרגותיהם אך יקבלו בחודשים הקרובים מענקים מיוחדים שיפצו אותם על אי קידומם, כך עולה מהבנות שהושגו בימים האחרונים במסגרת משא ומתן שקיימו ראשי החברה, ועד העובדים, ההסתדרות, רשות החברות הממשלתיות והממונה על השכר במשרד האוצר.

ההבנות החדשות יעוגנו בהסכם קיבוצי שייחתם בין הצדדים בשבועות הקרובים ועם החתימה עליו יבוטל סכסוך העבודה שהוכרז בידי ההסתדרות הכללית וועד העובדים בתע"א באפריל האחרון. ההסכם גם יסדיר מתווה של לוחות זמנים לקביעת מודל שכר חדש שעל פיו יתוגמלו העובדים בתע"א ויחליף את המתווה הקיים שגובש לפני כחמישה עשורים ואינו רלוונטי עוד לשוק העבודה הנוכחי.

לפי המתווה, הקפאת קידומי הדרגות של עובדים בחברה, שהחלה ב-2023 בעקבות טענות האוצר על חריגות השכר, תימשך גם בחודשים הקרובים אך כבר במשכורת יולי הם יפוצו באמצעות מענק מיוחד שישולם להם רטרואקטיבית, מתחילת השנה. מדובר במענק בהיקף כספי שעובדים אלה היו מקבלים במסגרת שכרם אלמלא הקפאת קידומם במשרד האוצר.

במהלך הקיץ הקרוב הממונה על השכר, הנהלת תע"א וועד העובדים בחברה אמורים לקיים מו"מ ממוקד בניסיון ליישב את המחלוקת על חריגות השכר שעליהן האוצר מתלונן משנת 2018 והיקפן מוערך במאות מיליוני שקלים. בתקופה זו ימופה שכרם של כלל העובדים בחברה והוא יבחן על מול רמות השכר המקובלות בארץ ובעולם בענפים שאליהם הם משתייכים.

בכפוף להתקדמות במו"מ על חריגות השכר, בינואר 2025 עובדים שקידומם הוקפא יקבלו מענק נוסף, שאמור לפצות אותם רטרואקטיבית על החודשים אוגוסט עד דצמבר. במקביל, הנהלת התע"א וועד העובדים יתחייבו על גיבוש מודל השכר החדש בחברה שעל פיו יתוגמלו כ-15 אלף עובדיה. מדובר בהליך שעשוי להימשך כשנה וחצי עד שנתיים.

יו"ר ועד העובדים בתע"א יאיר כץ הציג הבוקר את עיקרי המתווה לפני חברי מועצת העובדים בחברה. לדבריו הסיכומים עם האוצר, שהושגו גם בהתערבות יו"ר ההסתדרות ארנון בר דוד, "מסירים את החרב מעל ראשם של העובדים", שכן באוצר איימו כי ידרשו מכל עובד שנמצאה בשנים האחרונות חריגה בשכרו להשיב את הכספים העודפים לקופת המדינה.

במהלך החודשים האחרונים הנהלת התע"א וועד העובדים שיתפו פעולה באופן הדוק במהלכיהם מול משרד האוצר בטענה כי המשך הקפאת הקידומים תוביל להתמרמרות בקרב עובדים שיתפתו לעבור לחברות מתחרות תוך פגיעה מסוכנת בהון האנושי של החברה. זאת, זמן שהתע"א פועלת במתכונת חירום מתחילת המלחמה כדי לתמוך במאמצי הלחימה של צה"ל. בין מוצריה המרכזיים של החברה, טילי ההגנה החץ שהשתתפו באמצע אפריל האחרון במשימת היירוט של למעלה מ-100 טילי קרקע-קרקע ששיגרה איראן לעבר ישראל לצד עוד מאות טילי שיוט וכטב"מים.

טילי החץ עומדים גם במרכז עסקת הנשק הגדולה בתולדות ישראל, שבמסגרתה תע"א תספק לחיל האוויר הגרמני את מערכת החץ 3 בתמורה ל-14 מיליארד שקל. בעבר ועד העובדים איים שאם האוצר יוסיף להקשות על קידומם של העובדים – הוא ינקוט בצעדים שיעכבו את מימוש העסקה עם גרמניה.

פרט לכך שלפחות בחצי השנה הקרובה המתווה שסוכם אמור להחזיר את השקט התעשייתי לתעשייה האווירית, עובדי החברה אמורים ליהנות בחודשים הקרובים גם מבונוס בגובה של למעלה מ-100 מיליון שקל בהתבסס על רווחי החברה ב-2023 שהסתכמו בכ-320 מיליון דולר.

בהיותה חברה ממשלתית, תע"א חייבת לשלם למדינה 50% מהרווח הנקי שלה אך הדירקטוריון טרם הכריז על חלוקת דיבידנדים. עם זאת, דיבידנדים משנים קודמות שדירקטוריון החברה הכריז על חלוקתם – לא נמשכו כלל מצד המדינה, חרף הדחק התקציבי שבו היא נתונה בשל עלויות המלחמה המתמשכת זה למעלה משמונה חודשים. היקף כלל הבונוס שיקבלו העובדים הוא 10% מהרווח הנקי והם ניתנים לחלוקה בכפוף לאישור רשות החברות הממשלתיות.

תגיות