אתר זה עושה שימוש בעוגיות על מנת להבטיח לך את חוויית הגלישה הטובה ביותר.
גנץ על התקציב: "עוד לא מאוחר לעצור"; נתניהו: "לא חסר כסף. העלאת מסים - טעות" בנימין נתניהו ובני גנץ | צילום: קובי קואנקס

גנץ על התקציב: "עוד לא מאוחר לעצור"; נתניהו: "לא חסר כסף. העלאת מסים - טעות"

השניים השתתפו במסיבת עיתונאים יחד עם שר הביטחון יואב גלנט; השר גנץ התייחס לתקציב המדינה שאמור לעבור מחר בקריאה ראשונה בכנסת וביקש מראש הממשלה לעצור את התוספות השנויות במחלוקת; נתניהו: "מקווה שאף אחד לא יצביע נגד"

05.12.2023, 21:36 | עדיאל איתן מוסטקי

"עוד לא מאוחר לעצור את התוספות התקציביות שלא נוגעות למלחמה", כך אמר הערב (ג') השר בני גנץ לראש הממשלה בנימין נתניהו במהלך מסיבת העיתונאים המשותפת שלהם בהתייחסו לתקציב המדינה לשנת 2023 שאמור לעבור מחר בקריאה ראשונה בכנסת ולתוספות השנויות במחלוקות הכלולות בו. נתניהו ענה כי "לא חסר כסף" ובהמשך אף הביע תקווה ש"אף אחד לא יצביע נגד התקציב". בתשובה לשאלת "כלכליסט" ביחס לגירעון התופח אמר נתניהו כי זו "תהיה טעות להעלות מסים, צריך להימנע מזה". במסיבת העיתונאים השתתף גם שר הביטחון יואב גלנט.

לדברי גנץ, "אזרחי ישראל נפגעו כמעט כולם מהאתגרים שמציבה המלחמה גם בהיבט הכלכלי, במיוחד המפונים מבתיהם והמילואימניקים. הם מסתכלים עלינו עכשיו בציפייה. בימים כאלו וברגעים כאלו - נבחנת מנהיגות, ועלינו לגלות אותה".

נתניהו התייחס לכך בתשובתו ואמר כי "הבאנו תקציב של 30 מיליארד שקל לחודש וחצי. זה תקציב שמכסה את דרישות הביטחון, הצרכים האזרחיים, פעולות השיקום, לעסקים. תקציב ענק, זה לא שחסר כסף. אנחנו בתנאים כלכליים מאוד טובים משום שבנינו כלכלה מאוד טובה. גם כשעשינו את הקיצוצים לא קיצצנו בדברים שהיו מראש. אני לא רציתי שיקצצו בתיאטרון הבימה או בבית ליסין. זה לא תורם למאמץ המלחמה אבל זה חלק מהחברה שלנו. אותו דבר היה גם בדברים אחרים. אני חושב שזה משקף את הגישה הנכונה שאומרת 'זה מה שאנחנו עושים עכשיו'. בהמשך נביא את תקציב ההמשך, שם יהיה זמן להמשיך לדון בנושאים האלה".

בנוגע להעלאה אפשרית של מסים אמר ראש הממשלה כי "אתה תעלה את שיעורי המס, אתה לא בהכרח תגדיל את ההכנסות שלך, יכול להיות שתקטין את ההכנסות והצמיחה שאנחנו חייבים להשיג. שוב אני אומר - התקציבים יהיו תקציבים אחראיים. הכספים הקטנים הללו הם לא גורעים מאף אחד. אני מציע לעשות הכל כדי ללכד את הכוחות ונצטרך ללכד את הכוחות גם בתקציב".

נתניהו נשאל ביחס להכנסה אפשרית ומחודשת של פועלים פלסטינים לעבודה בישראל ואמר כי "השאלה אכן עומדת על הפרק ויש לה צדדים לכאן ולכאן. יש סיבות לא לעשות את זה, אחת מהן זה החשש הטבעי שאחרי האירועים של ה-7 באוקטובר אתה מכניס ציבור כזה - לך תדע במה תיתקל. הסיבות לעשות את זה נובעות קודם כל מהבעיה שיש לשני סקטורים גדולים שעומדים על סף שיתוק - הבנייה והחקלאות. וגם ההערכות של גורמי הביטחון שהאבטלה הגואה אצל האוכלוסיה הפלסטינית ביהודה ושומרון עלולה להוביל להתלקחות יתר ולפתיחת זירה נוספת. צריך לאזן את זה".

ראש הממשלה התייחס למפגש הטעון שקיים מוקדם יותר היום קבינט ניהול המלחמה עם משפחות החטופים. לדברי נתניהו, "שמעתי על הצימאון, על הרעב, התעללות נפשית ופיזית. על הילדים שעדיין לוחשים מפחד, על החשכה שבה נמצאים יקיריהם. שמעתי וגם אתם על התעללות מינית ומקרי אונס אכזריים מאין כמוהם". נתניהו תקף את ארגוני הנשים העולמיים: "לא שמעתי את הזעקה שלהם, איפה אתם? שתקתם בגלל שמדובר בנשים יהודיות?".

עוד אמר נתניהו ביחס למלחמה בחמאס כי "נילחם עד לניצחון, עד שנשלים את כל יעדינו - השבת חטופינו, חיסול חמאס והבטחה שעזה לא תהווה סכנה עבורנו. ביום שאחרי, עזה חייבת להיות מפורזת. יש רק כוח אחד שיכול לדאוג לפירוז הזה והכוח הזה הוא צבא ההגנה לישראל, שום כוח אחר לא יכול להיות אחראי לכך, לא אהיה מוכן לשום הסדר אחר".

נתניהו הדגיש בדבריו בנוגע לאחריותו כי "לא עמדנו במשימה, וכולם יצטרכו לתת תשובות אחרי המלחמה. כולם כולל אני. עד אז אנחנו כצוות ואני כראש ממשלה אמשיך לעבוד ולהנהיג את המדינה הזאת כדי להשיג את היעדים, וכולם רואים את התקדמות היעדים. אפשר לתת לחמאס את מה שהוא מבקש, אני חושב שאנחנו צריכים להביא את מה שאנחנו מבקשים, וגם הבטחה שההמשך יהיה אחר ולא כמו שהיה".

ראש הממשלה נשאל על יחסיו עם שר הביטחון גלנט, בין היתר אחרי שהשניים קיימו בשבת האחרונה הצהרות בנפרד. נתניהו השיב: "אני והשר גלנט פועלים בשיתוף פעולה מלא, בקבינט המלחמה, בקבינט המורחב וגם בישיבות הממשלה כדי להביא לתוצאות שהגדרנו. אנחנו עושים את זה לדעתי בצורה מיטבית".

תגיות