אתר זה עושה שימוש בעוגיות על מנת להבטיח לך את חוויית הגלישה הטובה ביותר.
המשטרה מסרבת לפרסם נתונים על יעילות מערכת הפרופיילינג בנתב"ג שוטר בנתב"ג. המידע שהשטרה מסרבת לפרסם מהותי לדיון הציבורי על היחס בין הפגיעה בזכויות יסוד של אזרחים תמימים מול ההצלחה המבצעית | צילום: AFP

מעקב כלכליסט

המשטרה מסרבת לפרסם נתונים על יעילות מערכת הפרופיילינג בנתב"ג

התנועה לחופש המידע ביקשה מהמשטרה לקבל מידע על שיעור בלדרי הסמים שהמערכת הממוחשבת, הפועלת בנתב"ג לפי מודל חיזוי סטטיסטי מאז העשור הקודם, מגלה מתוך כלל האזרחים שהיא מורה לעכב – ונדחתה. המשטרה: זהו מידע שחושף שיטות ויפגע בפעילות התקינה

13.12.2022, 17:44 | תומר גנון

המשטרה מסרבת לפרסם נתונים על יעילות מערכת הפרופיילינג הממוחשבת שהיא מפעילה בנתב"ג מאז העשור הקודם - שיעור בלדרי הסמים שהמערכת איתרה מתוך כלל האזרחים שהיא מורה לעכבת בשובם ארצה. כך עולה מתשובה לבקשת חופש המידע בנושא מערכת הפרופיילינג הסודית, שפעילותה נחשפה במוסף "כלכליסט", שהגישה התנועה לחופש המידע למשטרה.

לווידאו הסבר על מערכת הפרופיילינג

את המידע, שמהותי לדיון הציבורי על היחס בין הפגיעה בזכויות יסוד של אזרחים תמימים וישרי דרך מול ההצלחה המבצעית באיתור בלדרי סמים, המשטרה מסרבת לפרסם בין היתר בטענה שהדבר יחשוף "שיטות ואמצעים" ויפגע בפעילותה. מהתשובה עולה בנוסף כי המשטרה מסרבת לחשוף את הנתונים, ומידע נוסף שישפוך אור על חוקיות הפעלת המערכת, בטענה שפעילות זו מוחרגת מחוק החופש המידע.

מערכת הפרופיילינג, שפועלת בנתב"ג מאז העשור הקודם, היא מערכת מבוססת IA. זהו אלגוריתם ממוחשב בעל בינה מלאכותית המחובר למאגרי מידע ממשלתיים ומסמן עצמאית, על בסיס תחזית סטטיסטית, מי מהאזרחים שנכנסים לישראל עשוי להיות בלדר סמים. המערכת, שפעילותה נחשפה בפני השופטים רק בשנה שעברה, ספגה ביקורת משופטת העליון ענת ברון ושופטת המחוזי מרכז בלוד מרב גרינברג.

בבקשה שהגישה התנועה לחופש המידע באמצעות אורי סולד, רכז פרויקטים בתנועה, היא ביקשה לקבל מידע על מספר האנשים המזוהים על ידי התוכנה כחשודים מדי שנה, ומתוך אלה כמה עוכבו וברשות כמה נמצאו סמים. בנוסף היא ביקשה לקבל מידע על הפעלת התוכנה: רשימת מאגרי הנתונים שמהם מושכת המשטרה מידע; מסמכי האפיון של התוכנה; וכל חוות דעת משפטית הנוגעת להפעלת התוכנה, יצירתה או רכישתה.

"המידע המבוקש בבקשתך הינו בגדר מידע החוסה תחת שיטות ואמצעים, וגילוי המידע עלול לשבש את התפקוד התקין של המשטרה", נכתב בתשובת המשטרה באמצעות רפ"ק יניב ארקוס. הוא הוסיף כי: "המידע הנוגע למערכת התראות לעוברים ושבים בנתב"ג הינו מתחום אגף החקירות, ולפיכך בקשה זו מוחרגת מתחולת חוק חופש המידע. זאת בהתאם לסעיפים לפיהם החוק לא יחול לגבי מידע שנאסף או שנוצר לצורכי חקירה ולגבי מידע מודיעיני שנוצר, שנאסף או שמוחזק בידי מערכי המודיעין של המשטרה".

תגיות