אתר זה עושה שימוש בעוגיות על מנת להבטיח לך את חוויית הגלישה הטובה ביותר.
ועדת הכספים תקדם הצעת חוק לפיצוי מוגדל לעיר אילת מלונות באילת | צילום: יאיר שגיא

ועדת הכספים תקדם הצעת חוק לפיצוי מוגדל לעיר אילת

במסגרת ההצעה יישובים שקלטו מפונים רבים ובמקביל היקף המחזורים אצלם נפגע יקבלו פיצוי מיוחד הדומה לזה שמקבלים יישובי ספר שנמצאים סמוך לעזה ולגבול הצפון. באוצר מתעקשים שעסקים באילת לא צריכים לקבל פיצוי גדול מזה שמקבלים עסקים בשאר הארץ

26.12.2023, 14:03 | עירית אבישר

ועדת הכספים מתכוונת לקדם הצעת חוק שתעניק לעיר אילת פיצוי מוגדל לעומת הפיצויים שמקבלים עסקים ברוב אזורי הארץ, כך הוחלט בתום ישיבה סוערת בעניין. יו"ר הוועדה ח"כ משה גפני אמר כי הוא מעדיף שמשרד האוצר ייתן את המענה לעניין, אולם לאור התעקשות האוצר כי העסקים באילת לא צריכים לקבל פיצוי מוגדל לעומת עסקים בשאר הארץ, החליט גפני כי כמנוע לחץ, ועדת הכספים תקדם הצעת חוק משל עצמה. אם בכל זאת באוצר ימצאו פתרון לעיר אילת, הצעת החוק לא תקודם.

הייעוץ המשפטי של ועדת הכספים כבר גיבש את המסגרת להצעה ולפיה יישובים שקלטו מפונים בהיקף של 40% ומעלה מסך התושבים ובמקביל היקף מחזורי הפעילות של העסקים ירדו ב-30% ומעלה ייחשבו כמעין יישובי ספר עד למרץ 24.

במסגרת זו הם יקבלו פיצוי מוגדל בהיקף של 70% מהפיצוי לו זכאים יישובי הספר. אילת נחשבת ליישוב שעונה להגדרות אלו.

נציגי משרד האוצר ורשות המיסים שנכחו בישיבה לא חשבו שיש להעניק פיצוי מוגדל לעסקים באילת לעומת עסקים באזורים אחרים לארץ, ושתוכנית הפיצויים של משרד האוצר נותנת מענה הולם, וממילא היקף הפיצוי בה תלוי בגובה הירידה במחזורי הפעילות.

בוועדת הכספים נרשמה הסכמה גם בין חברי הקואליציה לאופוזיציה שהמענה הקיים אינו מספיק, ושהעיר אילת זכאית לפיצוי מיוחד היות ותחום ההכנסה המרכזי הוא התיירות, שהושבת לחלוטין בזמן המלחמה, וגם הצפי הוא שייקח זמן רב עד שיתאושש.


תגיות