אתר זה עושה שימוש בעוגיות על מנת להבטיח לך את חוויית הגלישה הטובה ביותר.
הולנד מתכננת: הגבלת לימודי הטכנולוגיה לסטודנטים מסין סטודנטים סינים. תשכחו מטכנולוגיה | צילום: איי אף פי

הולנד מתכננת: הגבלת לימודי הטכנולוגיה לסטודנטים מסין

הצעד שאותו שוקלת הממשלה נובע מ"חשש מסיגונים ביטחוניים", כהגדרת משרד החינוך במדינה. המטרה: למנוע מהסטודנטים הסינים אפשרות להעביר לסין מידע על טכנולוגיה הולנדית מתקדמת. כבר עכשיו אוניברסיטאות במדינה דוחות סטודנטים עם מלגות שקיבלו בסין

12.06.2023, 16:27 | חדשות חוץ

הולנד שוקלת חקיקה שתעקוב אחר סטודנטים זרים, בעיקר סינים, שמתכננים לימודים בשדה המקצועות הטכנולוגיים, בשל חשש מ"סיכונים ביטחוניים", כפי שהגדיר זאת דובר של משרד חינוך ההולנדי. כך, לפי דיווח ברויטרס.

מעקב כזה אחר סטודנטים זרים יהיה צעד נוסף בשורת צעדים שנקטו לאחרונה מוסדות חינוך וממשלות על מנת להגביל את את הגישה של הסטודנטים הסיניים במדינה לטכנולוגיה הולנדית, אבל ממשלת הולנד מסרה שהצעדים מכוונים לכל סטודנט שמגיע מחוץ לאיחוד האירופי, ולא רק לסטונדטים הסינים.

באפריל האחרון, הזהירה ה-AIVD, סוכנות המודיעין ההולנדית, מכך שהאוניברסיטאות בהולנד הן "מטרה מבוקשת" לריגול נגד המדינה ואמר כי סין היא האיום הגדול ביותר בהקשר זה. האוניברסיטאות במדינה, מצדן, כבר החלו לדחות סטודנטים סיניים שקיבלו מלגת לימודים מהקונסוליה הסינית.

מספרם של הסטודנטים הזרים בהולנד הולך וגדל בשנים האחרונות - מה שמעורר ויכוח ער במדינה בנוגע להמשך השימוש בשפה ההולנדית במוסדות האקדמיים. עם זאת, מספרם של הסטודנטים הסיניים דווקא קטן בשנים האחרונות, וכעת, לאחר שבשנת 2012 סין הייתה המדינה השנייה שממנה מגיעים סטודנטים להולנד, כיום היא רק החמישית.

הצעד האחרון נגד הסטודנטים סיניים, מגיע לאחר שבמרץ הכריזה ממשלת הולנד כי בכוונתה לאמץ חוקי ייצוא נוקשים יותר בכל הנוגע לטכנולוגיית שבבים, לרבות הטלה של חובת רישיון על כל חברה שמעוניינת לייצא לסין טכנולוגיות מתקדמות.


תגיות