אתר זה עושה שימוש בעוגיות על מנת להבטיח לך את חוויית הגלישה הטובה ביותר.

איך מתמודדים עם השפעת המלחמה על פינוי-בינוי?

איזו גישה מצד דיירים ויזמים יכולה לקדם פרויקטים במהירות? כיצד הממשלה יכולה לסייע בנושא? ובאיזה פרויקט גדול בחיפה קודם היתר תוך חצי שנה בלבד? גילי פייגלין-ברנדס, סמנכ"לית התחדשות עירונית–צמח המרמן מגלה את כל הפרטים.

01.01.2024, 12:12 | בשיתוף מרכז הנדל"ן


בתוך עננת חוסר הוודאות שמציבה המלחמה על כל ענף ההתחדשות העירונית, דבר אחד ברור – היום יותר מתמיד יש צורך אקוטי במיגון ערים ויישובים לאורכה ולרוחבה של ישראל, הן בעוטף ובצפון והן במרכז הארץ כולל בתל אביב.

אך כדי שפרויקטים יתקדמו מהר ולא ייתקעו יש אחריות לכל הצדדים המעורבים בעניין. גילי פייגלין-ברנדס, סמנכ"לית התחדשות עירונית–צמח המרמן, טוענת שהזמן מתבזבז בעיקר אצל בעלי הדירות. אם בעלי דירות יבינו את סדרי העדיפויות, פחות יתעסקו בעוד מטר או שניים לכאן או לשם, ויותר יתרכזו בבחירת יזם אמין וחזק – כך יוכלו לקבל דירה משופרת ומוגנת יותר בזמן שיא.

לכן על דיירים להתגבש ולקבל החלטות במהירות בלי "להתפזר", וטוב שכל שכן יבין את צרכי הכלל ופחות את צרכי הפרט. עוד היא מוסיפה כי חשוב שהיזם והדיירים יבינו שהם באותו צד, ילכו יד ביד ויעבדו בשיתוף פעולה, יתגמשו במקומות הנכונים, הכל כדי שהעסקה תצא כדאי לכל הצדדים.

גורם נוסף שמעורב כאן היא כמובן הממשלה. אם הממשלה תתערב, תגביל את התמורות ותקבע מנגנונים מסודרים, לדוגמה תחליט שכל העיריות ללא יוצא מן הכלל מקבילות ב-12 מ"ר תמורה – הדבר יוביל לחסכון משמעותי בזמן, כסף והרבה כאבי ראש מיותרים.

צמח המרמן הוציאו לאחרונה שני פרויקטים גדולים בחולון ובבת גלים בחיפה, כשבאחרון ההיתר קודם בזמן שיא של חצי שנה ממועד ההגשה בסיוע עיריית חיפה. הדבר מוכיח שאם יש רצון יש יכולת, והסוד הוא לעבוד ביעילות ובמהירות.

לעוד הבנות שיכולות לזרז פרויקטים של פינוי-בינוי בתקופת המלחמה ואחריה, צפו בכתבה המלאה.

לפרטים נוספים>>


תגיות