אתר זה עושה שימוש בעוגיות על מנת להבטיח לך את חוויית הגלישה הטובה ביותר.
נתונים סופיים: התוצר התכווץ ב-1.8% ברבעון הראשון בית קפה רחוב אבן גבירול תל אביב | צילום: אוראל כהן

נתונים סופיים: התוצר התכווץ ב-1.8% ברבעון הראשון

הנתונים מתפרסמים במסגרת האומדן השלישי והאחרון של הלמ"ס לנתוני התוצר לרבעון. מדובר בהתכווצות גדולה מזו שפורסמה באומדן הראשון (1.6%) ונמוכה במעט מזו שפורסמה באומדן השני (1.9%). בגזרת היצוא נרשמה ירידה של 12.7%, זאת לעומת 11.4% בעדכון הקודם. "יצוא חברות ההזנק ירד בצורה משמעותית", נכתב בדו"ח

17.07.2022, 13:00 | שלמה טייטלבאום

התוצר התכווץ ברבעון הראשון של 2022 ב-1.8% בחישוב שנתי, כך עולה מהאומדן השלישי והאחרון לנתוני התוצר ברבעון שפרסמה היום (א') הלשכה המרכזית לסטטיסטיקה (הלמ"ס).

מדובר בהתכווצות גדולה מזו שפורסמה באומדן הראשון (1.6%) ונמוכה במעט מזו שפורסמה באומדן השני (1.9%). עם זאת, הירידה בתוצר העסקי – המהווה מדד טוב יותר לפעילות הכלכלית – נותרה על 1.7%, כמו האומדן הגבוה שפורסם לפני כחודש. ירידה זו משקפת ירידה של 3.4% בתוצר המקומי לנפש בחישוב שנתי.

חשוב לציין כי נתוני התכווצות הרבעון הראשון באים על רקע הרבעון הרביעי של שנת 2021, שהיה חריג כלפי מעלה. אם עורכים השוואה בין הרבעון הראשון של 2022 לרבעון הראשון של 2021, רואים גידול בכל הפרמטרים הכלכליים (עלייה של 9% בתוצר, של 10.5% בתוצר העסקי, ושל 9.2% ביצוא).

יש גזרה אחת בולטת בה הלמ"ס המשיך לעדכן את הנתונים לרעה - נתוני היצוא. הירידה בסך כל היצוא (כולל חברות סטארט-אפ ויהלומים) ברבעון הראשון מתבררת כחדה יותר מזו של האומדן הקודם ועומדת על 12.7% (זאת לעומת 11.4% בעדכון הקודם). יצוא השירותים ירד ב-19.8% (לעומת 16.8% בעדכון הקודם). על יצוא ההייטק נכתב "יצוא חברות ההזנק ירד בצורה משמעותית", וקשה לדעת האם העדכון מלמד כי הירידה ביצוא ההייטק היתה חדה יותר משחשבו.

עם זאת, בגזרת הצריכה הפרטית, הנתונים הנוכחיים דומים יותר לנתונים הראשונים, החיוביים יותר. הצריכה הפרטית התכווצה ב-0.7% בלבד. בגזרת ההשקעה, הנתונים הנוכחיים מדברים על עלייה של 2.3% בנכסים קבועים, נתון הקרוב יותר לנתון הנמוך שהתקבל בעדכון הקודם ועמד על 2.1%.

הנתונים לגבי התפתחות המשק ברבעון השני של 2022 יתפרסמו בעוד חודש, ולדברי הלמ"ס יכללו עדכון משמעותי של הנתונים הכלכליים של שנה זו ושל השנים הקודמות בעקבות שינויים מתודולוגיים.


תגיות