אתר זה עושה שימוש בעוגיות על מנת להבטיח לך את חוויית הגלישה הטובה ביותר.
לפני שהחוק המגביל ייכנס לתוקף: סופר פארם חתמה על פתיחת 20 סניפים חדשים סניף סופר פארם ב קניון מודיעין | צילום: אוראל כהן

לפני שהחוק המגביל ייכנס לתוקף: סופר פארם חתמה על פתיחת 20 סניפים חדשים

רשות התחרות חשפה היום בוועדת הכלכלה כי בחודשיים האחרונים סופר פארם חתמה על חוזים לסניפים חדשים לפני שחוק המזון יחול על רשתות הפארם. לפי החוק החדש, רשתות פארם יידרשו לקבל את אישור רשות התחרות לפתיחת סניפים במיקומים מסוימים

03.06.2024, 18:20 | אורנה יפת

רשות התחרות חשפה היום בוועדת הכלכלה כי רשת סופר פארם נערכת להחלת חוק המזון על רשתות הפארם ובחודשיים האחרונים, מאז עבר החוק בקריאה ראשונה, חתמה על חוזים לפתיחת 20 סניפים חדשים, לפני שהחוק נכנס לתוקף. מבין 20 הסניפים, עבור עשרה סניפים היתה סופר פארם נדרשת להגיש בקשה לפתיחת חנות ולקבל את אישור רשות התחרות, אם החוק היה חל עליהם.

המתחרה רשת Be ביקשה כי החוק יחול רטרואקטיבית על חוזים שנחתמו עבור חנויות שטרם נפתחו, אך ועדת הכלכלה קבעה כי החוק לא יחול באופן רטרואקטיבי לגבי סניפים שהחוזה עליהם נחתם לפני 18.3.24. לדברי עינת פלד שפירא מנכ"לית Be, חוסר החלת החוק רטרואקטיבית מרוקנת אותו מתוכן. "גם אם כל הסניפים של סופר פארם שכבר נפתחו יהיו מחויבים בהגשת בקשה לרשות התחרות, זאת היתה מכה קלה בכנף לסופר פארם. בחמש השנים הקרובות לא יגישו בקשה לרשות התחרות לפתיחת סניפים מכיוון שכל הסכמי השכירות כבר סגורים".

נציגת משרד המשפטים אמרה כי החלת חוק רטרואקטיבית חוקית אך מדובר במהלך קיצוני וחריג: "מוצדק לחוקק חקיקה רטרואקטיבית רק במקרים חריגים. אם הוועדה תחליט שהיא הולכת על מודל רטרואקטיבי כדי להשיג יותר אפקטיביות, אפשר יהיה להסביר את זה מבחינה חוקתית, אבל זה קשה ותקדימי ולא פשוט".

ניצן לביא, מנכ"ל סופר פארם אמר בדיון: "רשת שופרסל הגדולה, תחת המותג שלה שופרסל נדל"ן, חתמה עם סופר פארם על חוזה בבאר שבע בפברואר האחרון. שופרסל מעדיפה את סופר פארם כשוכר, כמי שיביא טראפיק למרכזים המסחריים שלה. שופרסל מנסה לחרב אותנו בשם התחרות. איפה נשמע כדבר הזה שמנסים לחוקק חוק כנגד רשת אחת לטובת רשת אחרת?"

ועדת הכלכלה בראשות ח"כ דוד ביטן המשיכה לדון היום בהכנה לקריאה שנייה ושלישית של הצעת חוק קידום התחרות בענף המזון כך שענף הפארם יוכפף אליו. את ההצעה הגיש ח"כ ינון אזולאי וחברי כנסת נוספים.

לפי הוראת השעה בחוק, בתקופה של חמש שנים מיום תחילת החוק, קמעונאי פארם גדול שיבקש לפתוח חנות פארם במרכז מסחרי בעיר גדולה ויש לו כבר חנות נוספת במרחק של קילומטר יגיש לממונה על התחרות בקשה לפתיחת חנות פארם. כך, גם אם ירצה לפתוח חנות בעיקר קטנה ויש לו כבר חנות במרחק של 2 ק"מ מאותו קניון.


תגיות